RAMAZAN AYI SOHBETİ

• Resmi Gönderi

Ä°lgili resim

Bu ayda birşeyler ekleriz arada..

Bu ilk olsun..

Osmanlıdan bir hikaye

Jet' İmam

Hızlı kılınan Teravih namazı hikayesi de şöyle..

İri yarı bir adam olan İzzet Molla¸ Fatih Camii'nde teravih namazı kılıyordu. İmam alelacele kıldırdığı için de nefes nefese kalıyordu.

Namazın ortalarına doğru elinde fener olan birisi camiye geldi. İmamın selam verdiğini görünce şöyle hayıflandı:

– Eyvah yetişemedik!dışarda kaldık

Bunu duyan İzzet Molla da¸ canının acısını çıkaracak¸ akan terlerini soğutacak bir cevabı¸ yanındakilerin duyacağı kısık bir ses tonuyla konduruverdi:

– Biz içinde iken yetişemiyoruz a birader!

alıntıdır

• Resmi Gönderi

Şimdiler de Ramazan ayını fırsat bilenlere gelsin

Osmanlı da RAMAZAN ayı ve tedbirler

RAMAZAN GELİR, ZAM GİDER

Ramazan’da devletin edepten, terbiyeden ve dinî kurallara saygıdan da fazla şekilde üzerinde durduğu mesele yiyecek sıkıntısı çekilmemesi ve gıda fiyatlarının artmamasıydı. Bu ayda gıda fiyatlarına “narh” konur, yani fiyatlar devlet tarafından belirlenir, bu fiyatların üzerinde satış yapılmaması için görevliler devamlı teftiş yaparlardı.

Fiyatlarının yükselmemesi için itina gösterilen yiyeceklerin başında ekmek ve et vardı. Ramazan’da çıkarılacak ekmeğin, simidin ve çöreğin ne şekilde ve içine neler konularak pişirileceği devlet tarafından kararlaştırılarak fırıncılara duyurulurdu. Ekmek numunesi padişaha önceden gösterilerek, hattâ tattırılarak onayı alınır ve fırıncılardan ekmeği belirlenen bu nümuneye göre hazırlamaları istenir, satış fiyatı da Şaban ayının son günlerinde ilân edilirdi.

Eski devirlerde bizde en fazla çok tüketilen et, koyun eti idi. Sığır eti lezzetli olmadığı için kullanılmaz, tavuk ise çok daha az yenirdi. Halkın Ramazan’da daha da artan et ihtiyacının karşılanması ve sıkıntı çekilmemesi için yerleşim merkezlerine Trakya’dan koyun getirirlerdi.

Ekonomide de asırlar boyunca değişmeden devam eden bir kuralı vardı: Ramazan’da yiyeceklerle zam yapılmaz, zamların Ramazan sonrasına ertelenirdi.

Bugün işte böyle biraz nostalji yapayım ve geçmiş asırların Ramazanları ile alâkalı pek bilinmeyen idarî uygulamalardan bahsedeyim dedim…

Tekrar hayırlı Ramazanlar!..

ALINTIDIR

MURAT BARDAKÇI

• Resmi Gönderi

Türkiye’de kaç cami olduğunu biliyor musunuz?

2017 de yazılan bir not düşelim .Mutlaka sayısı artmıştır ama bu sayılar da biraz ışık tutabilir

Diyanet İşleri Başkanlığı istatistiklerine göre, Türkiye’de 84 bin 684 cami bulunurken, İstanbul 3 bin 190 cami sayısıyla en çok caminin bulunduğu il oldu.

İstanbul’u 3 bin 87 ile Konya, 2 bin 875 ile Ankara takip etti. Tunceli 120, Yalova 155 ve Kilis ise 213 cami sayısıyla en az cami bulunan iller oldu.

İŞTE İLLERE GÖRE CAMİ SAYILARI:

İstanbul 3 bin 190

Konya 3 bin 87

Ankara 2 bin 875

Samsun 2 bin 639

Kastamonu 2 bin 577

Antalya 2 bin 130

Ordu 2 bin 45

Trabzon bin 952

Diyarbakır bin 945

İzmir bin 823

Şanlıurfa bin 755

Manisa bin 686

Bursa bin 660

Balıkesir bin 654

Erzurum bin 547

Giresun bin 490

Mersin bin 486

Zonguldak bin 464

Adana bin 362

Van bin 350

Sivas bin 327

Çorum bin 306

Kahramanmaraş bin 301

Kayseri bin 289

Sakarya bin 278

Bolu bin 232

Kütahya bin 190

Denizli bin 187

Tokat bin 151

Kocaeli bin 143

Afyonkarahisar bin 124

Aydın bin 114

Sinop bin 83

Muğla bin 82

Mardin bin 79

Rize bin 50

Hatay 982

Elazığ 965

Yozgat 961

Karabük 935

Gaziantep 935

Malatya 934

Ağrı 871

Çanakkale 808

Bartın 775

Eskişehir 769

Adıyaman 730

Çankırı 716

Isparta 711

Amasya 682

Artvin 681

Düzce 664

Bitlis 656

Siirt 624

Batman 619

Muş 602

Aksaray 581

Erzincan 565

Bingöl 564

Osmaniye 551

Uşak 544

Burdur 522

Gümüşhane 521

Kars 503

Şırnak 503

Hakkari 498

Karaman 497

Tekirdağ 495

Nevşehir 486

Kırşehir 485

Niğde 411

Bilecik 408

Edirne 392

Kırıkkale 353

Kırklareli 288

Ardahan 273

Bayburt 244

Iğdır 240

Kilis 213

Yalova 155

Tunceli 120

• Selamun Aleyküm hayırlı ramazanlar havalarınsesi ailesi nasılsınız? Oruç nasıl gidiyor? Zorlanıyor musunuz?

• Resmi Gönderi

Selamun Aleyküm hayırlı ramazanlar havalarınsesi ailesi nasılsınız? Oruç nasıl gidiyor? Zorlaniyormusunuz?

Aleykümselam Samet

Hoşgeldin.. Bizler iyiyiz şükür..Sende iyiysen derslerin de iyiyse ne mutlu bize.

Oruç biter gider artık.Basladimi uclanır derler ya.. Öyle işte

Bu kış da seni yok yazdım haberin olsun

Bu sene bizi pas geçtin sanki:)

• Fazla giremedim ya kuran kursunda yatılı kalıyordum kışın kuran kursundaydık o yüzden telefonu felanda topluyorlardı giremedim öyle

• Resmi Gönderi

Fazla giremedim ya kuran kursunda yatılı kalıyordum kışın kuran kursundaydık o yüzden telefonu felanda topluyorlardı giremedim öyle

Maşallah maşallah...

Kis bitmez Allah ömür versin.

Sen derslerine bak abim..

İnşaallah baban gibi imam olursun..Tabiki senin de gönlün varsa

• Benim imam olmada pek gönlüm yok ya din ile ilgili konuda bir meslek düşünmüyorum kursuda bıraktım zaten

• Resmi Gönderi

Benim imam olmada pek gönlüm yok ya din ile ilgili konuda bir meslek düşünmüyorum kursuda bıraktım zaten

Gönlün ne ister onu başar insaallah Samet

• Resmi Gönderi

RAMAZAN GÜNÜ KAZANILAN ZAFER

Sultan III. Selim dönemi… Avusturya ordusu Yerköy Kalesi'ni sarmıştı. Bir Ramazan ayı idi. Kaledeki Osmanlı askerlerinin tamamı oruç tutuyordu. En büyük sıkıntıları oruç olmak değildi. Hayvanların otlaklarının düşman işgali altında olması ve ot ihtiyacıydı…

Bir süre sonra cesur bir yeniçeri¸ ot getireceğini söyleyerek kaleden ayrıldı. Avusturyalılara başvurup izin istedi:

– Hayvanları aç bırakmak mertliğe sığmaz. İzin verin biraz ot yolayım!

Avusturyalılar önce izin verdiler. Osmanlı askeri¸ ot yolup arabalara yüklemeye koyuldu. Ardından düşman askerleri etrafını sardı. Alay etmeye¸ hakaretler savurmaya başladılar.

Yeniçerinin sabırlı davranışları karşısında iyice zıvanadan çıktılar. Sonra da acımasızca katlettiler. Kesik başını kalenin önüne getirip¸ bağırıp çağırmaya¸ tehdit etmeye başladılar:

– Hepinizin kellesini süngülerimize geçireceğiz! Alçak Türkler!

Daha da ileri gidip Peygamber Efendimize ve padişaha dil uzatmaya yeltendiler. İşte o zaman kaledeki Osmanlı askerlerinin sabrı tamamen tükendi. Galeyana gelen yeniçerilerin dilinde aynı tepki vardı:

– Düşmanın hakaretlerini daha fazla dinleyemeyiz¸ tahammülümüz kalmadı. Düne kadar padişahlarımızın ayaklarına kapananlar şimdi aslan kesiliyorlar.

Komutan emrini verdi. Avusturyalılara haddi bildirilmeli¸ Peygamberimize ve padişahımıza hakaret etmek ne demekmiş gösterilmeliydi:

– Herkes hazırlansın! Allah aşkı için savaşımız vardır. Peygamberimize ve padişahımıza dil uzattırmayız!

Allah¸ din¸ peygamber ve padişah aşkı ile savaşan Osmanlı askerleri¸ Avusturyalılara öylesine saldırdılar ki¸ düşman feleğini şaşırdı¸ neye uğradığını bilemedi.

Aslında bu denli şiddetli bir tepki ve hücum beklemiyorlardı. Osmanlı'nın en hassas damarına bastıklarının farkında değillerdi. Osmanlılar için din ve kutsal değerler olunca akan sular durur¸ canlar feda edilirdi.

Şiddetli çarpışmalar sonunda beş binden fazla düşman askeri cezalandırıldı. Geri kalanlar da canlarını zor kurtardılar. Çareyi kaçmakta ve her şeylerini arkada bırakmakta buldular.

Yerköy Kalesi önünde¸ bir Ramazan ayında zafer Osmanlıların ve İslâm'ın olmuştu. Takvimler¸ 8 Haziran 1790 tarihini¸ parlak bir sayfa olarak yapraklarına ekledi…

Alıntıdır