Jet Stream'ların Sistemlere Etkileri

• Arkadaşlar Merhaba

Bu Yazdığım Yazı Asla Buradaki Hocalarımızın Tahminlerine Saygısızlık Anlamında Değildir Kendi Görüşümdür

Sinan Hocamdan Rica Ettim Beni Kırmadı

Kendisine Teşekkürlerimi Sunuyorum

Jeat Streamler(Jet Akımlar) Bize Neyi Anlatıyor?

Jet Akımlar 300 Mb yada Hectopascal Yani 9166 metrede troposferde esen ve hava kütlelerini taşıyan coriolis etkisiyle esen Rüzgarlardır.

Jet akımlar gün değiştirme çizgisinde aşağı-yukarı yani sibirya-alaska arası bir noktada birleşip tekrar sapan rüzgarlardır

Gün değiştirme çizgisinde kuzeye saparak polar özelliğini kazanan jet akımlar, değişken jet akımları ile birlikte deve hörgücü oluşturup batıdan soğuya sürüklenir.

Mesela;

Bir yere sıcak karakterli jet akım ılık hava taşıyorsa, onun üstünden savrulan jet akım hemen yan tarafına soğuk karakterli jet hava taşır ve atmosferik dolaşım devam eder.

Ancak yaz aylarında sıcak hava dalgası yaşayan coğrafyalar da ise havanın genleşmesinden dolayı kapasite artar, bu yüzden kış aylarında soğuk karakterli jet akımlar o bölgelerde daha çok ısrarcı olur.

Fizik kanunudur Soğuk hava,sıcak havanın içine

Peki modeller neden istediğimiz sistemleri

Göstermiyor?

Bu sene örnek verecek olursak

İspanyanın kuzeydoğusu ile

Fransa-Almanya hattı boyunca çok kuvvetli sıcak hava dalgaları görüldü.

Buda şu demek olur ki oralarda hava genleşti ve kış aylarında dolum kapasitesi arttı.

Dolum kapasitesi artan yerlere jet akımlar daha çok isabet eder.böylece fransa-almanya hattı boyunca kış boyu soğuk hava dalgaları daha fazla olacak sonucu doğurmaktadır.

Türkiyede ise sıcak hava dalgaları ağustos ayının başında etkili oldu.buda demek olur ki türkiyede soğuk jet akımları ocak sonu şubatta arttıracak.şu an bazı polar karakterli jet streamlar cılız soğuk hava kütleleri taşısa da bu kütleler yerde birikecek kadar soğutucu seviyede değil

Yine 10-14 aralık arası polar kökenli iskandinavya üzerinden sarkacak, gittikçe zayıflayacak gibi görünen bir soğuk jet akımı var.fakat iç kesimler dışında kar yapacak potansiyelde değil.

Bu sene yaz aylarını kıyı kesimler serin ve ılık geçirdiği için, kış aylarında derin alçak basınç oluşturacak hava parselleri kapasitesi artmadı bu yüzden dikkat edin alçak basınçlar yer seviyesinde oluşmakta zorlanıyor.

hint okyanusu ve kızıldenizde nispeten soğuk olduğu için hava büzüşüyor.oralardan genleşecek bir alçak basıncın izlanda alçak basıncını tutmasıda zorlaşıyor,Doğu akdeniz gezici alçak basıncı kuzeydeki soğugu çekecek kadar genleşemiyor.

Bu yüzden de jet akımlar aşağı seviyelere,kıyılarda kar oluşturacak kadar kuvvetli bir akım taşıyamıyor.sıcaklık farkı ne kadar yüksek olursa jet akım o kadar hızlı eser.

Kızıldeniz normalden sıcak olursa jet akım türkiye üstünden kuvvetli eserek kızıldenizin bulunduğu sahayı soğutmaya çalışır,kızıldeniz normal ısısında ise yada normalden daha soğuksa jet akımın şiddeti hafifler.

Örneğin;kızıldenizin güneyi ekvatoral bir döngüden ısınıp,ocak ayında dahi kuzeyinide ısıtmaya çalışırsa jet akımlar güçlenir ve türkiye üstünden israil-mısıra doğru eserek oralarda bile kar yağışına neden olabilir

• Bazı yazım hataları olmuş kusura bakmayın o kadar da tekrardan bakmıştım :)

• Hemen hemen aynı enlemlerde olan amerikaya polar vortex inip -20 derece oluyor bizde neden olmuyor cevaplar mısınız rica etsem

• Hemen hemen aynı enlemlerde olan amerikaya polar vortex inip -20 derece oluyor bizde neden olmuyor cevaplar mısınız rica etsem

Aslında Sorduğunuz sorunun cevabı yazımda mevcut tabi herşey jet akımlar değil ben jet streamların etkisiyle birlikte neler olabileceğini neler doğurabileceğini açıkladım aslında bunun cevabını hocalarımız daha iyi bilir jet stream sadece bir parçası olarak düşünün diğer parçalar hocalarımızda mevcuttur kapsamlı bir araştırmak gerekiyor

• Resmi Gönderi

Karadeniz55 Çok güzel olmuş eline sağlık

"La ilahe İllallah muhammeden resulullah"

"Allahümme salli ala seyyidinâ Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammed"

"Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve resulühü"

• Ülkemiz adına kışın nasıl geçeceğini öğrenmek çokta zor değil bence Abd'yi takip etmemiz lazım en azından Abd bize göre hayli şanslı kutup ile arasında mükemmel bir bağ var bizde ise bir yanımız basra bir yanımız rusya bir yanımız izlanda heryerden sıkıntı var -20 lik çekirdek gelmesi için bütün faktörlerin bir olması lazım oda çok zor maalesef ha olurmu olur ama kaç sene sonra Allah bilir

• CAN

Konunun başlığı değiştirildi. Eksi Başlık: “jet streamların sistemlere etkileri” Yeni Başlık: “Jet Stream'ların Sistemlere Etkileri”.
  • Aralık 10-14 arası modellerde görünen sistemi aslında başarılı bir şekilde tahmin ettim ecmwf'de mutabık olunca artık iş çözüldü kendimi tebrik ederim :)

• Resmi Gönderi

Aralık 10-14 arası modellerde görünen sistemi aslında başarılı bir şekilde tahmin ettim ecmwf'de mutabık olunca artık iş çözüldü kendimi tebrik ederim :)

Sen hatırlattın :)

Tebrikler deriz bizde:alkıs:

• Teşekkürler Daha İyi ve tam isabetli sistemleri hep birlikte yaşarız inşAllah :)