Akdeniz Bölgesi Meteorolojik Hava Durumu Yorum Konusu

• Resmi Gönderi

Evet arkadaşlar. Artık sistemin içine girmeye 24 saat civarı bir süre kaldı. Önceden yaptığımız değerlendirmelerde bahsettiğimiz sistem geldi çattı. Beklediğimden heyecanlı bir sistem takibi oldu. Hala da oluyor bu kadar kısa süre kalmasına rağmen. Yazmaya başlamadan beğeni tuşuna basmayı unutmayın diyip başlıyorum yazmaya

Hızlıca detaylara girecek olursak yarın gece saatlerinden itibaren bölgenin çoğu kentinde yağışlar başlayacak. Etkisiz başlayacak yağışlar yağmur şeklinde başlayacak. Maraş'ta yağış sabaha doğru başlayacak. Gece 2 4 arası. Öncelikle yağış Adana ve Mersin’de maalesef merkezlerde kar sınırına düşemiyor.. 300 metreye kadar düşer.. Hatay civarında ise akşam başlayacak hafif çisenti şeklindeki yağmur gecenin ilerleyen saatlerinde yerini karla karışık yağmur, sabaha karşı ise saf kar yağışına bırakacak. Cumartesi sabah saatlerinde başlayacak kar yağışı öğlen, öğleden sonraya kadar devam edecek. Bu ilk etabımız. Belki 2-5 cm arası örtü görülebilir. Özellikle 200 metre üstünde. Sonrasında birkaç saatlik ara verecek. Ve gece saatlerinde,asıl yağış olması beklenen saatlerde etkisini iyice artıracak. Kar o saatlerde şu anki görüntülere göre çok yoğun yağacak. Örtü durumu asıl Cumartesi gecesi net bir şekilde konuşulabilecek. Gece saatlerinde başlayacak yoğun kar pazar günü akşam saatlerine kadar etkisini sürdürecek. Sonrasında soğuk etkisini çok hızlı kaybediyor. Şu an öyle bir görüntü var en azından. Gelişme ihtimali var elbette. Fakat pazar akşamı en geç kar yağışı yerini yağmura bırakabilir. Onu takipteyim. Belki bir ihtimal Ege civarındaki ab nin hareketine bağlı gelişme görebiliriz. Sıcaklığı çok yükseltiyor bir anda çünkü. Hiçbir şey yokmuş gibi Pazartesi günü 10 dereceyle falan başlarız bu görüntüde.. Gelişmeleri takip etmeye devam ediyoruz. İnşallah pazar gece ve pazartesi sabahı da soğuklar birkaç tık güçlenir de biz de bölge olarak ciddi ciddi efsane yaşarız.. Ki çok şükür mükemmel kar yağışı ve mükemmel yağışımız var.. Şahane görüntüler elbette. Fakat temennimiz yağışın çoğunu kar almak. Zor ihtimal de olsa sonrasını takip edeceğim. Ne gelirse Yüce Allah'tan diyerek bitiyorum.

(Yaptığım tahminler tüm modeller incelenip ortalaması alınarak yapılmıştır. Değişim her daim mümkün olabilir)

İnşallah güçlenerek gelir diye temenni edip bitirelim. Hayırlı akşamlar dilerim. Allah yüzümüzü kara çıkarmasın. 😊

Önde kalmasın

• Resmi Gönderi

İnşallah güçlenerek gelir diye temenni edip bitirelim. Hayırlı akşamlar dilerim. Allah yüzümüzü kara çıkarmasın. 😊

İNŞAALLAH, hayırlısı olsun..

Eline sağlık, Sahutt

• Resmi Gönderi

Mehmet Ali adaş artık diyagram falan bakmaya gerek olduğunu düşünmüyorum. Çoğu kuzey şehrimiz için şu dakikada sistem hala kritik mesela. O yüzden artık yaşayıp göreceğiz. Yazdıklarım hala geçerli. Yarın sabah inşallah karla uyanacağız bir sorun olmazsa

• Resmi Gönderi

Bu dakikadan sonra modellerde değişim beklemiyorum. Örtü konuşamıyoruz Hatay için pek. Olursa çok kısa süreli Oazar sabahı görürüz o kadar. Maraş da Pazartesi yağmura çevirecek gibi bir görüntü var

• 4 Şubat gece basliyor öğlene doğru öğleden sonra yagis yerini kısa süreli yağmura bırakıyor 5 Şubat gece yağış tekrar kar olarak başlıyor 5 şubat akşamına kadar kar yağışı aralıklarla devam ediyor 6 Şubat soğuk bir tık guclenirse onu da kar olarak alırız ama yağmura bırakıyor bunlar benim tahminim