Ocak Ayı Tahmini // 2021 (Güncel ve Detaylı)

• Selamlar. Ocak ayı tahminimi 25 Kasım 2020 tarihinde yine burada yayınlamıştım. Karışıklık olmaması adına o yazıyı ve haritayı olduğu gibi paylaşcağım fakat eklemek istediğim bir kaç detay var onları eklemek için yeniden güncel bir başlık açıyorum.

//OCAK AYI TAHMİNİ 2021

Ocak ayında Marmara ve Karadeniz bölgesinin tamamında mevsimine göre etkili soğuk ataklar bekliyorum. Ocak ayı genelinde sıcaklıklar keskin iniş ve çıkışlar izleyebilir.. Ocak ayında beklenilen etkili sistemlere gelmeden önce, sıcak havalar hakim olabilir.. Fırtına öncesi sessizlik tadında havalar yaşayabiliriz

Ege bölgesinde genel olarak mevsim normallerinin biraz altında (kurak değil) yağış anomalisi bekliyorum. Sıcaklıklar Marmara ve Karadeniz'de olduğu gibi keskin iniş ve çıkış yapmayacaktır bu bölgemizde.. Fakat kuzey bölgelerine gelen soğuk havalardan da yararlanabilir bu bölgemiz

Doğu Anadolu zaten her halükarda kar yağışı alabilen bir bölge. O yüzden burada yağış anomalisini tahmin edeceğim..Yağışlar genel olarak mevsim normallerinde (bazı bölgeler fazla olmamak şartıyla bu sınırın üstünde veya altında kalabilir) olacaktır.Karadeniz bölgesi ne kuvvetli sistemler geldikçe bu bölgede extreme koşulların yaşanılması kaçınılmaz olacaktır.

İç anadolu mevsim normallerinin bir tık altında sıcaklıklar ve mevsim normallerinde yağışlar alacağı bir ocak ayı geçirebilir..Bu bölge de coğarafik yapısı gereği , bölgeler arasında sıcaklık ve yağış farklılıkları olabilir.

Bu yazıda önerilerinizi dikkate alarak bilimsel hiç bir terim kullanmadım. .

------Bu paragraf ise biraz daha detay ve güncel kısım -------

Vade yaklaştıkça biraz daha zaman aralığı verebiliyoruz haliyle. Size tavsiyem (İstanbul ve diğer deniz kıyısında ikamet edenlere) Ocak ayının 2.haftasına kadar ahım şahım bir sistem beklemeyin. Bu tabiri caizse iğrenç pattern Ocağın 13-14'üne kadar devam ediyor. Bu tarihlerden sonra ise lehimize dönen bir pattern oluşabilir. Fakat özellikle dikkatinizi çekmek isterim bu patternden kesin sistem alıyoruz diye bir söylem olamaz..

Beklediğim patterni size şöyle tarif edeyim.. Azor ile Ural yükseğinin Avrupa üzerinde birleştiğini düşünelim.. Soğuk akışı doğrudan Doğu Avrupa ve civarlarına olur. Türkiye demiyorum dikkatinizi çekerim. Bu tarihten sonra olan olacak. Muhtemelen yüzü gülen taraf biz olacağız.

NOT: Olumlu konuşmak için tahmin yapan biri değilimdir. Aksine olumsuz tahminlerimle bilinirim. Fakat bu tahmini (diğerlerinde olduğu gibi) duygularımı katmadan ne gördüysem onu analiz ettim.. Kafalarda soru işareti kalırsa bu başlıktan sorunuz. Teşekkürler...

• Eren

Konuyu onayladı.
  • Eline sağlik başarılar.? Dediğin gibi bunun bir paternt gibi düşünürsek bu durum Ocak ilk haftayı yiyebilir.

• Simdikinin haritasi nerede

• Elinize saglik da hic bir veriye dayandirilmayinca ne bileyim fazla amator kaliyor.ayni sebepten dolayi tahminden cok temenni gibi duruyor..

• Resmi Gönderi

Elinize saglik da hic bir veriye dayandirilmayinca ne bileyim fazla amator kaliyor.ayni sebepten dolayi tahminden cok temenni gibi duruyor..

Bu arkadaştan daha çok veri paylaşan birini bulamazsınız isterseniz takibe devam edin blogundaki konuları vs.

İnsanlar anlayabilsin diye veri paylaşmıyor bu tarz tahminlerde.

• Elinize saglik da hic bir veriye dayandirilmayinca ne bileyim fazla amator kaliyor.ayni sebepten dolayi tahminden cok temenni gibi duruyor..

İstiyorsanız verili paylaşayım. Bu sefer de anlaşılmıyor diye şikayet geliyor. Ondan dolayı sadeleştirdim

• bakin kesinlikle kotu niyetle yazmadim ama ben yinede dedigimin arkasindayim.Tahminler neredeyse 3 hafta sonrasi 1 ay sonrasi icin..tesekkurler.zaten mecbur degil benim icin veri ile desteklemeye ama bende fikrimi soylemek istedim.tesekkurler

• bakin kesinlikle kotu niyetle yazmadim ama ben yinede dedigimin arkasindayim.Tahminler neredeyse 3 hafta sonrasi 1 ay sonrasi icin..tesekkurler.zaten mecbur degil benim icin veri ile desteklemeye ama bende fikrimi soylemek istedim.tesekkurler

Yok anladım ben sizi de dediğim gibi veri ve teknik terim kullanınca insanlar anlamamaktan şikayet ediyor. Bu yazımda sadece verisiz sade yaptım zaten :)

• Resmi Gönderi

Yok anladım ben sizi de dediğim gibi veri ve teknik terim kullanınca insanlar anlamamaktan şikayet ediyor. Bu yazımda sadece verisiz sade yaptım zaten :)

Verilerin görselleri varmi

• teknik kelimelerle bogmak degil ama bir kac gorsel ile desteklemekten bahsediyorum aslinda.yani mesala neye gore ocagin 2.yarisi sert sistem bekliyorsunuz.sadece ornek verdim.hem yazinizi en azindan bir kac gorselle desteklerseniz cok daha profesyonel bir hal alir.siteye yeni gelen insanlarda cok daha guzel etki birakir

• Resmi Gönderi

teknik kelimelerle bogmak degil ama bir kac gorsel ile desteklemekten bahsediyorum aslinda.yani mesala neye gore ocagin 2.yarisi sert sistem bekliyorsunuz.sadece ornek verdim.hem yazinizi en azindan bir kac gorselle desteklerseniz cok daha profesyonel bir hal alir.siteye yeni gelen insanlarda cok daha guzel etki birakir

Teşekkürler değerli önerileriniz için. Bundan sonra verileri de görseller halinde paylaşacaktır arkadaşımız mutlaka :)

• Elinize sağlık. Çok net ve güzel bir tahmin olmuş. Müsaadeniz olursa sorum olacaktı. Doğu Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgerinden de bahsedebilir misiniz?

O coğrafyaya fazla hakim değilim. Malesef yorum yapamayacağım