Ocak 2.Yarı ve Şubat Görünümü

• Oncelikle dun gece acacaktim konuyu ancak uyuya kaldigimdan bu geceye kaldi. Kusura bakmayin. Haberler pekte iyi degil.

Son yaptigim tahminde Aralik ayini kapatmis ve 10 ocaga kadar birsey beklememiz gerektiginden bahsetmistim. Bir surpriz olmazsa 15 Ocaga kadarda birsey yok. 15 ocak civari eger yagisi yakalarsa ic bolgelerin sansi var oda net degil.

Gectigimiz yillarda endeksler hep pozitif giderdi notre inmesini beklerdik. Bu seferde endeksler negatifte ve basini kaldiramiyor. Yani Avrupada alcak basinc hakimiyeti hakim ve Azor yuksek basinci bir turlu dikine hareket edemiyor. Bu yuzden gelen sistemlerde cogunlukla orta ve bati avrupaya gidiyor. Negatif endeksin ne kadar surecegi henuz net degil.

Zonal ruzgarlar doguluya donuyor ve 6 7 Ocak gibi stratosferde isinma var. Bunun bize yansimasi ortalama 15 gun. Eger bir sistem gelecekse 22-25 Ocak arasi en uygunu gozukuyor. Kotu olan tarafi en basit tabirle yukaridaki isinmanin alt seviyeye yani en azindan 500 hpa ya kadar soguk akisini desteklemesi gerekiyor. Maalesef o da bugun bozdu. Yinede cikmadik candan umut kesilmez.

Yagislarimiz ozellikle bati kesimlerde artarak, Ocak ayini normaller ve uzeri kapatabiiriz.

Geriye elimizde Şubat ayi kaliyor. Iyi tarafi suan ki veriler subat ayi icin daha iyi. Azorun dikine hareket etme ihtimali daha yuksek.

15 ve sonrasi icin hala tam netlik yok. Bugunlerde 10 hpa da bir isinma var. Ay ortasi icin beklenmedik bir suprizde yapabilir veya 22-25 arasi daha iyi hale gelebilir. Oyuzden gozunuz kulaginiz bizde olsun. Herhangi bir degisim olumlu yada olumsuz anlamda oldugunda buradan bilgi verecegim. Konuyu kapatiyorum. Gerektiginde acacagim.

• Ocak ayinin 10 u civari rekor sicaklardan sonra ruzgar karayele donup kar gelebilir.

• Ay ortasi Allahin izniyle soguk tarafa geciyoruz. Detaylar henuz net degil. Takibe devam.

• ay ortasi icin ozellikle istanbul nezdinde bekledigimiz sinoptik gelisemiyor. Yukarida onceden yadigim yorumlarda negatif endeksten bahsetmistim ki hala bu israr suruyor. Degisime acik ancak azorun pasif kalmasi yuzunden kuzeydeki guclu soguklar inemiyor.1 2 gun daha izleyelim bakalim. Oyle yada boyle 1 efsane sistem.alacagimizi dusunuyorum.ozellikle uzun vadede gfs nin 10 hpa da verdigi isinma tarihlerine dikkat !! Yarin aksam gozukmek uzere.

• her model birbirinden farkli. Bu tur durumlarda modellerin ortak noktada bulusmasini beklemek gerek.takibe devam.

• Modellerdeki istikrarsizlik devam ediyor. Yarin aksam muhtemelen son noktayi koyariz. Istanbul bir surpriz olmazsa ilk karini gorecek. Takibe devam.

• cok sukur sistemimize kavusuyoruz.yinede detay icin beklememiz gerekecek. Carsamba aksami yeni konu acacagim.sistem ile ilgili detay verecegim.