Executive ++ Edition

• İlk karayel sistemimiz hayırlı olsun

Kesin konuşmak doğru değil fakat ihtimaller baya bir yüksek. Ocak ayı 15-20 arası muhtemelen sezonu açacağız.. Bu sistemi polar vortexte ki kaydırmaya (displacment) borçluyuz.

Sonrasında ise tahmin ettiğimiz gibi bir split gerçekleşiyor. Splitin önemli bir parçası Orta Avrupa üzerinde gerçekleşiyor. Asıl büyük balığımız burada. Muhtemelen ay sonuna da özlenilen kar yağışlarına kavuşuruz..

Herkesin anlaması adına verileri koymadım buraya. Akşama blogumda verilerin en dibine kadar gireceğim.Meraklı arkadaşları beklerim.

• Sarp Özdoğan

Konunun başlığı değiştirildi. Eksi Başlık: “Executive ++ Edition” Yeni Başlık: “Executive ++ Edition”.
  • Bir parçası avrupa bir parcasi bize mi geliyor splitin

Birde 15 20 civari sisteminde kar getirisi varmi hocam

• Gerçekten tebrik ediyorum. Çok sıkı takip ediyorum. Tahminleriniz çok ama çok basarili uzun vadede dahil. Gercekten buyuk basarı sizin için ve tahminlerinizi cok dikkatli okumaya calisiyorum.

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen DogaMeter99 ().

• eline emeğine sağlık Sarp Özdoğan usta , Merakla detaylı kısmı beklemekteyim , bir bilgi, bir terim , ogrensek kâr kârdır

• Güzel yorumlar için teşekkür ederim öncelikle. Olabildiğince kısa olacak şekilde hazırladım yazıyı. Soru olursa (bilimsel) sorabilirsiniz ..

Gerçekleşecek SSW analizini blogumda bulabilirsiniz. Tekrar tekrar anlatmayacağım. Bu SSW bize nasıl yarayacak ?

- Kutup çekirdeği yer değiştirme yaptıktan sonra (displacment) Avrupa ve Amerika kıtası üzerinde Split yapıyor. Avrupa kıtasındaki bölünme kesinlikle daha belirgin ve daha hesaplanabilir. Orta Avrupa üzerinde meydana gelen split , belirgin bir şekilde doğuya hareket ediyor. Yani ülkemize yakınlaşıyor. Atmosferik açısal momentum bu tarihlerde zayıflıyor çünkü kuzeye doğru tırmanan siklonlar azalıyor. Küresel rüzgar anomalilerine göre de MJO konveksiyonu Hint Okyanusu üzerinde olacak. GFS bu durumu teyit ediyor. Ve bu durum lehine ürünler oluşturuyor. Gezegensel dalga-2 genliklerinin artması da bölünmeyi destekliyor.. 100 hPa-1000 hPa'da, doğu rüzgarları aşağı doğru ilerlerken batı rüzgarlarında artışla birlikte güneye doğru bir ilerleyiş gözüküyor (240h batılı)

• Emeğine sağlık kardeşim fazla sayısal ama gayet güzel anlatmışsın :olumlu::)

:onay: Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow :kas:

:koşma: Chasing the Siberian Husky :bakış:

:kar::kralice::türkiye::coksoguk: :karyagisli:

• Resmi Gönderi

Sarp Özdoğan

Eline sağlık her iki açıklama güzel olmuş

"La ilahe İllallah muhammeden resulullah"

"Allahümme salli ala seyyidinâ Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammed"

"Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve resulühü"

• Ocak 15-20 arası için ecmwf ürünleri gayet güzel çıktılar veriyor. İhtiyacımız olan şey biraz sabır. Aşağıda gördüğünüz "ECMWF bölgesel momentum akısı" ürünüdür. İşaretlediğim noktalara dikkat edelim ?

Akşama uzun vadeli bir tahmin yükleyeceğim. Yine Ocak ayını kapsayacak fakat detaylıca yazacağım

• 2 hafta (civarı) sonra stratosferde meydana gelmesi muhtemel bir SSW önce endekslere sonra ise GFS modeline yansıdı. Meydana gelmesi muhtemel SSW'yi yapı olarak inecelersek split olacağını öngörebiliriz. Kutbi girdabı parçalayan pulseler , Avrasya üzerinden büyük bir sistemi ülkemize veya civarlarına taşıyabilir.

Stratosferik bölgesel rüzgarlar muhtemel rotasyonu şekildeki gibi ortaya koyuyor.. ECMWF ve GFS bu konuda mutabık gözüküyor. Bu da günler öncesinde bahsettiğimiz Displace sonrası Split ihtimallerini bi hayli arttırmış bulunmakta. Eğer herhangi bir bozulma gerçekleşmezse şuan takip ettiğimiz sistemler ile kış bitiminde dalga geçiyor oluruz.

• Resmi Gönderi

Sarp Özdoğan

Eline emeğine sağlık B)

"La ilahe İllallah muhammeden resulullah"

"Allahümme salli ala seyyidinâ Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammed"

"Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve resulühü"