Şubat'a uzaktan bakış

• // Sibirya'nın ayak sesleri bunlar ? Uzun vadede (Şubat ayı içinde) Batı Avrupa'ya sert salınım gelebilir. Bunun sebebi de Sibirya yüksek basıncının önümüzdeki patern ile eş zamanla güçlenmesi.. (Özet için son paragrafı okuyunuz)

Açısal momentumun faz-2'de etkinleşmesi Hint Okyanusu üzerinde MJO salınımını bir miktar aktifleştirecektir. Hint Okyanusu üzerinde kuvvetlenen konveksiyon Avrupa'da alçak basınç ve pozitif endekslere yol açabilir.. Tahminen Şubat'ın ilk haftasından itibaren sizlerin deyimi ile "Sibirya ayısı" nı güney enlemlerde cirit atarken göreceğiz.Şimdilik kaymak Batı Avrupa'nın gözüküyor..

Ocak sonundan itibaren artmaya başlaması muhtemel Dağ torku ivmesinin artmasının nedeni tahminimce Madden Julian salınımı olacaktır. 3-4 fazlardan 7/8 ve 1'e tırmanma ihtimali Batı Avrupa'da ve Atlantik Okyanusunda alçak basınç paterninde daha önceleri rastlanan bir durum. Gözlemlerime göre paternin benzer olması çok muhtemel.

Küresel rüzgar anomalisi mevcut fazı ile artan torkların kombinasyonu da aynı şekilde Batı Avrupa'da alçak basınç ihtimalini arttırıyor.

Fakat Şubatın 2.haftasından (net tarih vermek istemiyorum kabaca 12-13'ünden) itibaren Marmara ve Batı Karadeniz odaklı , bir kaç dalga halinde balkanlar üzerinden gelen sistemler ülkemizi ziyaret edebilir. Sürprizlere açık sistemler tabii bunlar.. Henüz piyasada böyle bir sistem olmadığından gücünü ve nasıl etkileyeceğini kestirmek zor. Sadece sürprizlere açık olduğunu bilmek yeterlidir diye düşünüyorum şimdilik.

• Elinize saglik tahminlerinizin bir tuttuguna bir kez daha sahit oluyorum. Ocak sonu suvat basi sistem ihtimali var mi? Birde daha cok var ama martin basinda sert bir sistem bekliyo musunuz?

• B.Surmeli yine kötü senaryo söylemiş. Şubat-2 berbat geçecek demiş. Bu adamdan yıldım ya