Şubat Ayı Kış Koşulları

• Resmi Gönderi

"La ilahe İllallah muhammeden resulullah"

"Allahümme salli ala seyyidinâ Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammed"

"Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve resulühü"

• Resmi Gönderi

NAO negatif evrede ?

Bol yağışlı bir ay bizleri bekliyor.

AO negatif evrede ?

Negatif evre, soğuk havanın Orta Batı Birleşik Devletleri ve Batı Avrupa'ya girmesine izin verir, Ve yine yağışlı sistemler alırız.

Bize lazım olanda AO'nun pozitif evresi biraz kafasını yukarı kaldırsa düz mantık iyi bir sistem yakalama şansımız var AO da zaten pozitife doğru yükseliş gösteriyor bizde 850 pha da -8 soğuk salınımı görüyoruz.

AO Şubat ilk hafta dan sonra çok iyi konuma gelebilir .

Müsait olduğum kadarı ila eklemelerim gelecek madem öğrenici bir özelliklere sahipseniz ve okumayı seviyorsanız basit olarak anlatmaya özen ve gayret içinde devam.

Bu yazdıklarım sizlere sadece ip ucu asla ve asla tek başlarına efsane ve büyük sistem habercisi tahmini olmaz olamaz .!

• Resmi Gönderi

MJO 6. AŞAMAYA GEÇİYOR ?

İngiltere İskandinav blokajı !! Sibirya Yüksek Basıncı modellerde meydana çıkar .

• Resmi Gönderi

Veriler çok ani değişim yapıyor ,sizlere bu akşam güzel olumlu bilgiler yazıcaktım olmadı gereksiz yere morelim bozuldu .

• Resmi Gönderi

Bu hafta sonu bitmeden yeni bir konu planlıyorum .

• Resmi Gönderi

Şubat'ın ilk 10 günlük sürecinde endekslerin genel olarak negatif olma ısrarı sürüyor. İlk haftada bu sebepten dolayı Orta ve Batı Avrupa'ya bir sistem inebilir. Endekslerin ilk haftanın ardından nötr ve hafif pozitife meyletmesiyle biz soğuk tarafta kalabiliriz. Sistem alacaksak bu süreçte alacağız. Daha sonrasında ise endekslerin pozitif seyri olası. Bu da bize genellikle durgun ve yağışsız havalar olarak döner. Daha sonra yani Şubat'ın ikinci yarısından itibaren ise MJO ve Ao Nao endeksleri İskandinav yükseği oluşumunu olası görüyor. Bununla birlikte sağlam güçlü bir sistem alabiliriz. Şu anki verilere göre bu yorumu yaptım ancak Atmosferde durumlar Şubat ayında karman çorman olduğu için model takibi yapmakta da fayda var. Hiç beklemediğimiz anlarda sevindirecek sistemler de alabiliriz.

• Resmi Gönderi

Bize yaklaşan sistemi yaşayıp bitirdik den sonra hafta sonu yeni değerlendirmeleri sizlere paylaşırım .

• Resmi Gönderi

NAO negatif evrede ?

Bol yağışlı bir ay bizleri bekliyor.

• Resmi Gönderi

Şubat ayına yağışlar ile giriyoruz , yukarıda ki yazılarımda da bahsettiğim gibi Şubat ayı bol yağışlı geçecek gibi !!

Ya kar yapacak soğuklar var mı ? Akıllarda kalan bu soruların cevapları en geç hafta sonu bulacak kar yapacak sistem veya sistemler varmı ?

• Resmi Gönderi

Stratosferin aldığı müthiş darbeler sonucu Stratosfer gerekli ve bizim istediğimiz kıvama geliyor !! Aşırı kuvvetli sert soğuklar orta ve güney enlemlere doğru yolda !,Bölgesel rüzgarda tamamen zayıf yani batıdan doğuya doğru sert bir rüzgar hamleleri yok . PNA Endeksi Negatif fazda Güçlü JET Akımları ABD üzerinden Avrasya üzerine çekilmesine izin verecek gibi ve Soğuklar Hem ABD üzerinde Hem de Avrasya bölgesinde toplanmasına sebep olabilir?.

WPO Endeksi Ne durumda ? Hemen bakalım Ayın 9 Kadar Pozitif evrede Doğu Sibirya'nın aşırı soğuk olmasına yol açar

NAO İndeksi durumu ve sonuçları ? Ayın 10 . kadar Negatif fazda ara ara yağışlı ataklara devam.

Ayın 10. dan sonra Pozitif bir sıçrayış söz konusu yani yağışlarda azalma eylemi gözlemlenebilir. Avrupa’da ise daha soğuk tarafta kalabilir.

AO Endeksi ne durumda ayın 8 kadar Negatif fazda Kutup yüksek basınç oluşmasına sebep olur ve Avrupa kıtasının batısına soğukların yönlenmesi kaçınılmaz ,sonrasında pozitif evreye çıkış eyleminde sonuç .Soğuk havanın güneye doğru uzamasını sağlar ve batı Avrupa sıcak tarafta kalabilir.

MJO Endeksi 6. fazda Sonuç ingiltere İskandinav blokajı !! Sibirya Yüksek Basıncı modellerde meydana çıkar .

Aşağıdaki görselde Atlas okyanus suyunun Azor taraflarının soğumasını gördük ve soğukların Avrupa'ya batısına kadar gitmesine izin vermez.

stt

Sonuç olarak açık seçik geliyor ve Diğer konuda açık aktif oraya düşüncelerinizi yazabilirsiniz geç gelsin güç gelmesin .

Sistemin kaçması kadar sebep var kaçmaması için çok sebepler var bir sürü etkileri de yazmak isterdim fakat vakit olmuyor,

bizler SONUCA BAKALIM.

KİMLER NE DERSE DESİN BİZLER NAO MODELİNE GÖRE HAREKET ETMEYİZ X TAHMİNCİLER BENİ İLGİLENDİRMEZ .NAO MODELİ DEDİM NAO ENDESKSİ DEMEDİM BUNUDA UNUTMAYIN !!!

NOT yazım hataları varsa özür dilerim acele ediyorum .

• Resmi Gönderi

AO = NEGATİF EVREDE = Soğukların Batı Avrupa'ya kaçmasına sebep .

NAO = NEGATİF EVREDE = Soğukların Kuzeybatı Avrupa’ya kaçması kaçınılmaz .

Abi peki biz nasıl sistem alırız ? sen böyle yazıyorsun iyi hoşta !!

Bunun gibi cevapları da yazarız .

• Resmi Gönderi

WPO = Batı Pasifik Salınımı =NEGATİF EVREYE GEÇİYOR = Soğukların Doğu Sibirya’da kaçmasını sebep olan ENDESKTİR !!

Bizi ilgilendiren kısmı bu .

ÖRNEK RESİME BAK DİYORUM !!havalarinsesi.com/attachment/22519/

• Resmi Gönderi

ISINAN SULARDA YAĞIŞ ARTAR !! SOĞUK SULARDA YAĞIŞ AZALIR !! BENİM TAHMİNLERİMDE EN BAŞ FAKTÖR OLARAK İLK BUNA BAKARIM !!

Sonuç olarak ben o negatif fazda olan endeksleri fazla kafama takmıyorum Atlas Okyanusunun Avrupa 'ya yakın suları bu kadar soğuk evrede fazlaca ab üreteceğini saymıyorum !! Doğu ABD ye yakın sular alev alev yanıyor ve bir nevi işimizi bozuyor.

Abi peki biz nasıl sistem alırız ? sen böyle yazıyorsun iyi hoşta !!

deniz yüzeyi sıcaklığı

okyanus sıcaklıkları

havalarinsesi.com/attachment/22550/