Üyelerin Şahsi Tahminleri

• Resmi Gönderi

Tahmincilik yapmak yerine modelcilik yapmak işin kolayına kaçmaktır. Model vardır modelden içeru. Herşeyi model çözemez o sadece araçlardan biridir. Onlarca farklı parametreler var bunları puzzle parçaları gibi birleştirerek ortaya bir tahmin çıkar. O yüzden şu an modellerin ne gösterdiğinin çok da önemi yok benim için.

• Bende 3 sistem diyorum varmı azaltan arttıran B)

:onay: Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow :kas:

:koşma: Chasing the Siberian Husky :bakış:

:kar::kralice::türkiye::coksoguk: :karyagisli:

• Resmi Gönderi

Ocak sonunda burda Şubat'ın 15 ine kadar kar mar yok dediğimde dalga geçenler, inanmayanlar, eleştirenler olmuştu. Bugün geldiğimiz noktada hem tahminciler hem modeller dediğime gelmiş bulunmakta.

Ayın 15'i ile beraber ise yeni paterne geçiş yapıyoruz. Ülkemizin dört bir yanında kar görülmesi muhtemel olup bu süreç kısa süreli olmayacaktır. Kimi yerlerde kar rekorları kimi yerlerden ise soğuk rekorları gelme ihtimali yüksektir.

Öncelikle tebrik ederim hocam bu işlerde illaki eleştiri olur savundunuz tezleri buraya verili bir sekilde atarsanız hem havada kalmaz hemde kendinizi ispatlamış olursunuz

İyi forumlar

• Resmi Gönderi

Ensemble ve eps verilerinin aksine GFS Run , ecwmf ana senaryo Negatif endeks görüntüsü vermiştir . Kendi ürünleri ise nötr endeks ile güçlü bir Azor ve İskandinav koalisyonu görüyor . Nitekim ull şeklinde değil , bir koridor kurulmuş ve bağlantı kesilmeyecektir.

gensnh-31-1-192.png

Ana senaryolarda ise Atlantikde mevcut ab azoru zayıflatıp üstümüzdeki soğukların azor İskandinav bağlantısını kestiği yerden kuzey Avrupaya gönderiyor . Bu senaryo olan dışıdır . Negatif endeks şimdilik düşük ihtimaldir . Ben 20 sine kadar en az soğuk sektörde kalacağımızı dusunuyorum .

pdf2svg-worker-commands-69c6db9bf8-q9bw6-6fe5cac1a363ec1525f54343b6cc9fd8-xfBHME.svg

• Resmi Gönderi

Bir çok güncel veriye senaryoya baktım . Genelinde Muğla Girit arasında oluşan bir siklon iç Anadoluya doğru giriş yapıyor . 6 Ocak 2015 veya 26 Aralık 2016 tarzı bir sistem olabilir . Sadece siklon rotası açısından. 995 MB lik alçak basınç merkezi olabilir

Tabiki etkisi ve soğukları önümüzdeki Sibirya destekli salınımla kıyaslanamaz bile ?

• Bu tahminin bilimsel dayanağı olmayıp tamamen hissetmeye endekslidir: 1 Mart itibariyle girecek olan yeni sistem, şu an beklenilenden 5 ila 10 katı kar bırakacaktır. İstanbul, 1,5 metreden fazlasını görecek, Haliç donma tehlikesiyle başbaşa kalacak. Elektrik hatları sekteye uğrayıp, doğalgaz boru hatları donma tehlikesiyle karşılaşacaktır. Soğuklar, İzmir'in güneyine kadar ilerleyecek, İzmir sahillerinde bile sistem sonrası 30-35 cm. kar birikmiş olacak. Sistemin ömrünün 15 gün olacağını tahmin ediyorum.

• Bu tahminin bilimsel dayanağı olmayıp tamamen hissetmeye endekslidir: 1 Mart itibariyle girecek olan yeni sistem, şu an beklenilenden 5 ila 10 katı kar bırakacaktır. İstanbul, 1,5 metreden fazlasını görecek, Haliç donma tehlikesiyle başbaşa kalacak. Elektrik hatları sekteye uğrayıp, doğalgaz boru hatları donma tehlikesiyle karşılaşacaktır. Soğuklar, İzmir'in güneyine kadar ilerleyecek, İzmir sahillerinde bile sistem sonrası 30-35 cm. kar birikmiş olacak. Sistemin ömrünün 15 gün olacağını tahmin ediyorum.

1.5 m kesmez :))

• Resmi Gönderi

Bu tahminin bilimsel dayanağı olmayıp tamamen hissetmeye endekslidir: 1 Mart itibariyle girecek olan yeni sistem, şu an beklenilenden 5 ila 10 katı kar bırakacaktır. İstanbul, 1,5 metreden fazlasını görecek, Haliç donma tehlikesiyle başbaşa kalacak. Elektrik hatları sekteye uğrayıp, doğalgaz boru hatları donma tehlikesiyle karşılaşacaktır. Soğuklar, İzmir'in güneyine kadar ilerleyecek, İzmir sahillerinde bile sistem sonrası 30-35 cm. kar birikmiş olacak. Sistemin ömrünün 15 gün olacağını tahmin ediyorum.

Denk düşsün İnşallah

• Ben de 25 inde bir tane girer Mart’ın da 2-3 ünde de bir tane daha girer diye düşünüyorum özellikle ECMWF 25-26 sında gelmesini beklememe sebep oldu o üstümüzdeki şeyler

لا إله إلا الله محمد رسول الله La İlahe İllallah, Muhammedün Resulullah

Efsane Kar Sistemi Beklerken ...

• Mart basi için sinyaller var bakalim yansıyacakmi model ve endeks lere

:onay: Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow :kas:

:koşma: Chasing the Siberian Husky :bakış:

:kar::kralice::türkiye::coksoguk: :karyagisli:

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen Aurora Borealis ().

• Resmi Gönderi

1-4 mart efsane bi sistem bekliyorum bu da burda dursun :)

Reis burada verili tahmin sunulur sinerji sallama konusuda duygulari baz alir