Bu Sene Nasıl Geçti

• Resmi Gönderi

Bu sene için hep konularım kapalıydı bu konudan başarı ve başarısız tahminleri sizlerin gözünden okuyalım .

"La ilahe İllallah muhammeden resulullah"

"Allahümme salli ala seyyidinâ Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammed"

"Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve resulühü"

• Bu sene konumum adına idare eder. Ama sosyal medyadaki çoğu tahminlerin altında sistem oldu. Örneğin 16 ocak ve 14 şubat sistemi. Beklentinin altında gelmesiyle çoğu kişi hayal kırıklığı yaşamıştır tabi. Örnek, çoğu tahminci 16 ocakta avrupa yakasına incede olsa örtü beklenirken sadece seyirlik kar oldu. Aynı şekilde 14 şubat içinde yine sıcaklık yüzünden beklenenin altında örtü miktarı oldu. Tahminci derken sosyal medyadaki bütün tahmincilerden bahsediyorum. Bu sene için puanım konumum adına 5/10

Bu senenin sistem şampiyonu batı karadenizdir. 14 şubat sisteminide allahtan çarşamba sabahı dekler kurtardı.

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen onurtugtekin23 ().

• Bu sene bizim bölge genelinde ve özellikle bölgenin doğusu çok kurak geçti.Bekleniyordu zaten beklenen gerçekleşti.Hocam artık benim görüşüm tarih vererek uzun vade tahminleri ömrünü tamamlamıştır.Artık çok zorlaştı, atmosfer de zorlaştirdi.Hele şimdiki verilere güvenerek yolda bile yürünmez.Saygılar.

:I

• Bu sene bizim bölge genelinde ve özellikle bölgenin doğusu çok kurak geçti.Bekleniyordu zaten beklenen gerçekleşti.Hocam artık benim görüşüm tarih vererek uzun vade tahminleri ömrünü tamamlamıştır.Artık çok zorlaştı, atmosfer de zorlaştirdi.Hele şimdiki verilere güvenerek yolda bile yürünmez.Saygılar.

Eskiden doğuda müthiş metrelerce kar yağarmış. Bundan dolayıda su sıkıntısı yokmuş. Ama ona rağmen ağaç dikimide yapılmamış. Şimdi ise kurak çöl gibi susuzlukla karşı karşıya kalan doğu bölgesi var. Ayrıca ağaç ekimide toprağın verimsizliğinden olabilir.

• bu sene g.doğu zaten berbat bir kış geçirdi ama Batman için aşırı kötü bir kış oldu. Sadece 2-3 saatlik fazla kuvvetli olmayan bir kar gördük. Bu şubat ortası sistemi umut verdi ama bu sistem ocak ortasındakinden bile kötü oldu. Bu sene ya sıcaklık sorun oldu ya da yağış. Bir türlü denk gelemediler. Neyse bu seneden de bu beklenirdi zaten. Seneye artık. ???????????

• Eskiden doğuda müthiş metrelerce kar yağarmış. Bundan dolayıda su sıkıntısı yokmuş. Ama ona rağmen ağaç dikimide yapılmamış. Şimdi ise kurak çöl gibi susuzlukla karşı karşıya kalan doğu bölgesi var. Ayrıca ağaç ekimide toprağın verimsizliğinden olabilir.

Ayrıca şuan doğu anadolunun çoğu şehiri +1000rakimda olmasina ragmen sistemlerde sıcaklık sıkıntısı cekiyorlar .Burda bir çok etmen var tabiki en önemlisi barajlar diye düşünüyorum.

:I

• Ayrıca şuan doğu anadolunun çoğu şehiri +1000rakimda olmasina ragmen sistemlerde sıcaklık sıkıntısı cekiyorlar .Burda bir çok etmen var tabiki en önemlisi barajlar diye düşünüyorum.

Allahtan rakım varda kar alıyor doğu anadolu. Rakımda düşül olsaydı bildiğin arabistan olurdu %100 . Hayal etmesi bile korkunç

• Böylesine kurak ve ılık bir kışta iki güzel sistem aldığımız için ve 2017’den sonraki en iyi sistemleri aldığımız için bu kış benim konumum açısından başarılı olmuştur. 2017’de sadece bir tane sağlam sistem almıştık ama bu kış her iki sistem de 15 cm’nin altında kalmadı. Bunu da belirtirim

• Resmi Gönderi

Kendi yorumlarıma ve tahminlerime göre bu sene başarısızlık oranım %90 oldu !!

Bu da beni sistem konuları açmak yerine mevsimlik ve aylık olasılıklara devam etme kararıma baş faktör oldu , Şu -32 den bir şey çıksa da mutlu olsak ,kah verdiğim tarihlerde sistem inişi oldu ama soğuk cılız kaldı .

• Resmi Gönderi

Bu seneyi bölgem için yorumlamam gerekirse... Batı Akdeniz normal, ılık bir sezon geçirdi. Çoğu zaman güzel yağış da aldı... İç kesimler gelen son sistem hariç beklentinin hep altındaydı. Kurak bir öngörü vardı zaten oralar için. Ama Doğu Akdeniz sanırım geçirdiği en rezil sezonu geride bırakıyor. Hatayın yaklaşık 1500 metre ve üstü dağlarına Aralık ayında örtülü kar hiç olmadı. Ocak ayında gelen sistem biraz idare etti allaha şükür. Normal şartlarda Aralık, Ocak ve Şubat ayında 43 44 gün yağışlı gün sayımız olur. Bu sene 10 u geçmemişizdir. Bu 3 ayda sadece 10 gün yağış almışızdır. Belki o kadar da değildir. Türkiyede en fazla yağış alan şehirlerden biri. Ocak ayındaki sistem güzel yağış bıraktı. 1 gün kadar. Onun öncesinde 22 gün hiç yağış düşmedi.

Ben bölgem için yağışlı gün sayısına bakarak bir sezonu iyi veya vasat diye değerlendiririm. Zaten kar yağışı almayan bir bölgeyiz. Bölgenin doğusu kırım üzeri gelen sistemlerde kar yağışı alabilen bir bölge. Batı merkezler ise güçlü bir salınım olmadıkça pek kar yağışı görülmeyen bir bölge.

Geçmiş yılları detaylıca araştırma fırsatım olmadı ama bu sezon gördüğüm en kötü 3 sezondan bir tanesidir.

• Valla YAŞADIĞIM yere gayet güzel kar yağdı , baya bi afrika yesek de Allah'a şükürler olsun şubatta gelen sistemle bu kışı da boş geçmedik YAŞADIĞIM yerde. Bence güzel geçti bu kış.

• bu sene bursa adına kötü geçen son 3 senenin ardından bence tatmin edici oldu.özellikle ocak sistemi oldukça mutlu ediciydi.son sistem sıcaklıklara takılı kalmasaydı kesinlikle efsaneler arasında yerini alırdı.

• Sinan başkan sakın böyle bir hata yapma. Tutar tutmaz umrumda değil. Tahminlerin çok açıklayıcı ve başarılı bana göre. -32 nin olacağını gördünüz ama şans işte uygun şartlar oluşmadı.

• Resmi Gönderi

Konumum adına 2017'den sonra en çok kar ve örtü gördüğüm sene. Kasım ve Aralık ayları kayıp olmasına rağmen Ocak ortasından itibaren daha iyi bir sürece geçtik. Bir de Mart başında bir salınım alırsak son senelerin açık ara en iyi kışı olacaktır.

• Resmi Gönderi

Sinan başkan sakın böyle bir hata yapma. Tutar tutmaz umrumda değil. Tahminlerin çok açıklayıcı ve başarılı bana göre. -32 nin olacağını gördünüz ama şans işte uygun şartlar oluşmadı.

Vallahi rakip olarak GFS nin 30 ve ECMWF 50 senaryosuna karşı tek senaryo ile çıktık bu sene .Seneye görürler onlar bende senaryo sayımı yükseltiyim de ,yoksa teke tek gelsinler :ıhıhıh: