Aralık 2.Yarısı Beklenen Soğuma

• Aralık ayının 2.yarısında Avrupa'ya etkili bir sistem inebilir. Orta vadeli değişkenler pek olumlu gitmese de ben coğrafyamız adına ümitliyim. Veriler biraz daha netlik kazanınca detaylı bilgi paylaşacağım..

• Umutlar yeşermeli sönmemeli kış gelmeden umut bitiyor bi bismillah resmî kış bile başlamadı 2.olarak GFS Ecmwf e ayak uydurur çoğunlukla

Bu arada teşekkürler Sarp Özdoğan

لا إله إلا الله محمد رسول الله La İlahe İllallah, Muhammedün Resulullah

Efsane Kar Sistemi Beklerken ...

• Resmi Gönderi

Sarp Özdoğan

Eline sağlık

Daha önceki konuda da bahsetmiştin .

Tahmin senden takip bizlerden .

"La ilahe İllallah muhammeden resulullah"

"Allahümme salli ala seyyidinâ Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammed"

"Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve resulühü"

• Sayısal sapmalar birbirine çok girdi. Bir pertürbe negatif sürtünme torku etkisiyle bir küresel rüzgar salınımı (gwo) öngörürken , Diğerler pertürbeler ve ana senaryo pasif bir Gwo öngörüyor.

Kutbi girdap ile Madden-Julian salınımında hangisi baskın olacak onu izlemekteyim. Kutup girdabı aktif rol oynarsa senaryolarda Mjo'nun fazla bir önemi olmaz. Fakat Kutbi girdap etkisiz olursa , MJO ile bir çok fenomeni beklemek durumunda kalacağız. En azından ben böyle analiz yapıyorum aksi takdirde bir yerlerde eksik/hata oluyor. Sayısallar olumlu yönde şimdilik fakat KESİN DEĞİL halen ....

• Mjo yüksek amplitütlerde (genlik) ve 7-8. faz üzerinde "yavaş" hareket ederken , Hafif negatif Nao senaryolarında İskandinav blokajı olasılığının daha yüksek olduğu görülmüştür (Zürih üniversitesi). Fakat şuan ki görüntüde Negatiften hafif pozitife yükselen bir Nao, Aralık ilk haftasından itibaren atmosfere pompalanacak momentum ( Atmosferik açısal momentum pozitife seyredebilir) ve bi hayli yüksek genliklerde 7 den 8 e uzanan bir Madden Julian konveksiyonu var. Daha henüz NAO nun durumu kesinleşmemişken , Sistem tarihi belli olmamışken ve çoğu senaryo kutbi girdabı pasifize ederken tahmin yapmaya çalışmak doğru bir karar olmayacaktır diye düşünüyorum.

Pek tarzım değil fakat tüm bu belirttiğim fenomenler doğrultusunda istatistiksel verilerden yararlanarak bir sonuca varacak olursak, bu işin sonu Avrupa Blokajı ile bitecek gibi duruyor. Şahsi fikrim de Avrupa'dan yükselen bir Azor yüksek basıncıydı aslında.

Dediğim gibi istatistiksel bir sonuç bu. Ne fazla ümit bağlayalım ne de yokmuş gibi davranalım. Takibe devam :olumlu:

• Yani Avrupa blokaji olucak derken sistemler avrupaya mi inecek

• Yani Avrupa blokaji olucak derken sistemler avrupaya mi inecek

Avrupada(batı ve orta) yüksek basınç hakim olup doğu avrupaya sistem inecek demek oluyor

• Avrupada(batı ve orta) yüksek basınç hakim olup doğu avrupaya sistem inecek demek oluyor

Bundanda Türkiye'ye sistem gelme olasılığı bir hayli yüksek diyelim ama pasifik okyanusu yüzünden soğuklar umarım kırılmaz bizede cılız soğuklar kalmaz bi kac gun daha gecsin netleşir herşey.

• Sarp bey bölge bölge tahmin yapicakmisiniz suan sizin soylediginize göre iyi gorinmeyen ve iyi gitmeyen veriler hangi bölgeler için veya tüm ülke adına, hersey olumsuzmu

• Sarp bey bölge bölge tahmin yapicakmisiniz suan sizin soylediginize göre iyi gorinmeyen ve iyi gitmeyen veriler hangi bölgeler için veya tüm ülke adına, hersey olumsuzmu

Daha erken bence Şuan bi kac gun gecsin netleşir sarp hocam daha iyi bilir ancak vade cok uzun modeller surekli gel git yapacak gibi görünüyor

• Resmi Gönderi

Sarp Özdoğan

Emeğine bilgine sağlık senin yazdıklarına benim yorumum - 12 çok zor diyorsun Aralık ve Ocak 15 günü kapsayan zaman diliminde yanlış eksiksen

Düzelt hocam .

"La ilahe İllallah muhammeden resulullah"

"Allahümme salli ala seyyidinâ Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammed"

"Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve resulühü"