Dalga Enerjisi

• Resmi Gönderi

Deniz ve okyanuslardan sağlanan dalga enerjisi de bu yenilenebilir enerji kaynakları arasında yer alır. Dünyanın yaklaşık %80’inin sularla kaplı olduğu, bu suların %97’sinin de denizler ve okyanusları oluşturduğu düşünüldüğünde dalga enerjisinin ne kadar önemli bir kaynak olduğu daha da iyi anlaşılır.

Dalga enerjisi, rüzgârların okyanus ve denizlerin yüzeyinde oluşturduğu dalga hareketlerinden elde edilen bir enerji türü olarak tanımlanır. Dalgaların su yüzeyinin altında oluşturduğu hareket, özel türbinlerden oluşan bir dalga enerjisi dönüştürücüsü vasıtasıyla elektriğe dönüştürülerek biriktirilir. Dalga enerjisi ile üretilen elektrik enerjisi doğrudan kullanılabildiği gibi ısı üretimi ve su arıtma gibi farklı amaçlarla da kullanılabilir.Dalga enerjisi elbette genellikle deniz ve okyanuslara kıyısı olan ülkelerde tercih edilir. İngiltere, Portekiz, İspanya, Amerika, İsrail ve Yunanistan bu enerji türünün kullanıldığı ülkeler olarak sıralanır. Ülkemizde de dalga enerjisi üretimi çalışmaları geçtiğimiz yıllarda başlamıştır. Pilot bölge seçilen Zonguldak’ta kurulan santral 50 kilovat üretim kapasitesine sahiptir.

//Dalga enerjisinin dezavantajları

Dalga enerjisi üretiminin birçok diğer enerji kaynağının da olduğu gibi bazı dezavantajları vardır. Bunlardan ilki inşa maliyetidir. Dalga enerjisi ile enerji üretebilmek için her dalga boyuna göre farklı bir santral tasarlamak gereklidir. Tasarımların dalga boyuna göre özel olarak hazırlanması gereği nedeniyle standart bir dalga enerji sistemi yoktur, bu da daha yüksek bir inşa maliyeti anlamına gelir.

Gemi rotaları, balık göç ve yuvalama alanları gibi yerlere dalga enerjisi santrali kurulamaz. Deniz altından tüm dünyaya yayılan kablolara da santral kurarken dikkat etmek gerekir.

//Dalga enerjisinin artıları

Gelelim dalga enerjisinin avantajlarına. Tükenmeyen, sonsuz bir kaynak olan bu enerji türü fosil yakıtlara bağımlılığı azaltır ve çevreyi kirletmez. Geleneksel elektrik üretim ve dağıtım yoluyla ulaşılamayan yerlere enerji iletimi sağlar. Santrallerin inşa maliyeti yüksek olmasına rağmen dalga enerjisinin çalıştırma, üretim ve bakım maliyetleri düşüktür. Bu yönüyle de oldukça verimli bir enerji türüdür.
    Çevre dostu, verimli ve yenilenebilir bir enerji türü olan dalga enerjisi, gün geçtikçe artan enerji ihtiyacına çözüm olabilecek büyük bir potansiyeldir.