Mart Ayı Analiz

• Özet// Mart ayına "genel" olarak bakacaksak Aralık ayından daha soğuk olacak gibi duruyor. 22 Şubattan itibaren üst seviyedeki pattern değişimi , önceki başlıkta belirttiğim gibi Avrupayı sıcak, ülkemizi de soğuk konumda bırakabilir. Mart ayının ilk yarısına kadar devam edebilir bu durum. Sistemin şiddeti , nereyi etkileyeceği , neye benzeyeceği hakkında soru sormayınız. Henüz netleşmedi bu soruların cevapları. Hep birlikte takip edeceğiz. Ülkemiz kıyılarını etkileyebilecek potansiyelde bir sistemin gelmesi şubat son haftasını bulabilir..

bko4zls.gif

Nasıl mı anladım ? Şöyle :

Bu bir AAM (Atmosferik Açısal Momentum) çerçevesinden bakılarak harmanlanmış "uzun vade" analizidir..

Önümüzdeki süreçte Sezonun en büyük pozitif Doğu Asya Dağ Torku görülebilir..Yani, muhtemelen büyük bir toparlanma göreceğiz. Bu yüzden dünyadaki en büyük dağ sıralarından bazılarına (Himalayalar, Moğol dağları ve Tibet platosu) inmesi muhtemel büyük bir +MSLP (ortalama deniz seviyesi basıncı) görülebilir . Aynı zamanda Tork olayı, Grönland alçağının derinleşmesine neden olacak. ortaya çıkan gradyan, İlerleyen bir Rus / İskandinav blokajı oluşturabilir. Buna bağlı olarak Kuzey Amerika'nın batısında meydana gelecek büyük dalgalanma Avrasya'ya büyük bir itici güç verebilir.

Bu dalgalanmayı yaratan açısal momentumdur.. Bu durum rastgele gerçekleşmiyor.. tamamen açısal momentum bütçesinin bir parçasıdır..

1j210d6.png

7kkngpf.png