Mart Kapıdan Baktırır

• Yaklaşık 1 haftadır modeller çok çılgın senaryolar oluşturuyor. Bu durum da karseverler arasında "87 mart ? " "Mini 4 mart sistemi" " İtalya tehlikesi" gibi radikal belirsizliğe ve uçsuz tartışmalara sürüklüyor. Ecmwf modelini ve verilerini inceleme fırsatım oldu ve hazır vakit ayırmışken bir de yazı oluşturayım dedim.

Özetle ; İngiltere'nin batı kıyısında ki alçak basınç , Gfs modeline göre (ortalama) biraz daha batılı.. yani beklediğimiz sistem için biraz İtalya riski oluşturuyor. Fakat ECMWF modeli , 4 gündür bu alçak basıncı daha doğulu vererek iskandinava uzanan azor yükseğinin belini büküyor. Bu sebeple italya riski minimalize olup , Türkiye'nın kuzeybatısı (Favori bölge) uzun süreli bir soğuk kapanına giriyor. (Henüz gün belli değil fakat Ecmwf öngörüsüne göre +3 +4 gün diyebiliriz). Yine gücü hakkında yorum yapmak doğru olmaz fakat güncel veriler İSTANBUL'da dahi tutucu kar olabilme olasılığını bi hayli arttırıyor. Mezo ölçeği , yıldırım , Cm hesabı, hangi ilde hangi bölgede ne olur/ne kadar olur sorularını cevaplamak imkansız bu vadeden. Lütfen bu soruları şimdiden bana sormayınız. Zamanı gelince bilgilendirme yapacağım.

Yazıyı uzatmamak adına bilimsel detaya girmiyorum. İstek olursa bu başlıktan uzun uzadıya yazarız.

• Resmi Gönderi

Sarp Özdoğan

Eline Sağlık Hocam

"La ilahe İllallah muhammeden resulullah"

"Allahümme salli ala seyyidinâ Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammed"

"Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve resulühü"

• Sarp hocam bu sene biz siklon harici çok şanssızdık, Balıkesir'in kuzeyi olarak gönen bandırma hattı ni dek ler teğet geçiyor , Susurluk ve Karacabey taraflari çok şanslı konumda oluyor , Hocam bu sistem de bari bizim şanslı konumda olma şansımız var mı ? Rüzgar yönleri bizi şanslı kılıyor mu ? Teşekkürler şimdiden

• Sarp hocam bu sene biz siklon harici çok şanssızdık, Balıkesir'in kuzeyi olarak gönen bandırma hattı ni dek ler teğet geçiyor , Susurluk ve Karacabey taraflari çok şanslı konumda oluyor , Hocam bu sistem de bari bizim şanslı konumda olma şansımız var mı ? Rüzgar yönleri bizi şanslı kılıyor mu ? Teşekkürler şimdiden

Bi +10cm iniz var gibi. Fazlası da olabilir

• 12 Mart'ın ilk saatlerinde İstanbul'da ölçülecek tahmini kar kalınlıkları ;

Anadolu y. Kuzey kıyılar: 10-15cm

Anadolu y. Kuzey ve karasal kesimler: 15-25cm

Anadolu y. güney ve yüksek kesimler: 13-20cm

Anadolu y. güney kıyılar: 5-8cm

Avrupa y. kuzey kıyılar: 15-25cm

Avrupa y. kuzey ve iç kesimler: 25-35cm

Avrupa y. güney ve yüksek kesimer: 15-20cm

Avrupa y. güney kıyılar: 5-10cm

Henüz rotası belli olmayan bir mezo siklon mevcut. 12 marttan sonraki periyotta ise bu siklonun vurduğu konumlarda kar kalınlıkları kat be kat fazlasına çıkabilir sahillerde özellikle..

Not : Kalınlıklarda +/- 5 10cm sapma payı vardır.

• Eline sağlık Allah Fazlasını ama hayırlısını nasip etsin inşallah

...