2017-2018 Kış Tahminim

• Şöyle şaşalı ve kodaman bir 'S......?' çekip kaçayım, detaylar Kasım ayında.

TUCKBOİ

• 10 gün içinde bir ön tahmin oluşturup Kasım ayının ilk haftasında son sözü söyleyeceğim, HS'de kalınız.

TUCKBOİ

• Herkese merhabalar, öncelikle tahminimi hazırlarken bu işle ilgilenen çoğu kişinin bildiği Ao, Nao, Qbo, Enso gibi verilerden de yararlandım ama şuanlık kendime ait bir metot(yorum) yöntemim de var, başarı yüzdesi %100'e yakın. Ama bunu şuanlık söylemeyi düşünmüyorum zaten burada anlatamam bu yazı uzar gider ve amacından sapar.
    Bilindiği üzere önümüzdeki kışın Doğulu Qbo ve La Nina ile geçeceği artık kesin sayılır. Onun dışında birçok tahmin sitesi önümüzdeki kış için nötr-negatif endekslerde karar kılmış durumda. Bu durumda genelde ülkemiz uzun ve sert kışlar geçirmiş, kuzeyden sistemler rahatlıkla ülkemiz coğrafyasına inebilmiştir.

Şimdi gelelim işin azıcık detay içeren ve bana özgü kısmına. Saat geç olduğundan ve telefonum dandik olduğundan resim ekleme yapamıyorum, kusura bakmayınız, detaylı tahminimde bu eksik giderilecektir. Genel olarak beklentim;

ARALIK AYI İÇİN: Kaybetme ihtimalimiz var, bariz negatif endekslerle ayı kapatma ihtimalimiz diğer ihtimallere göre daha yüksektir. Bu da Akdeniz çanağının aktif olması, ama siklonların bizi sıcak tarafta bırakması demek. (Bkz. 2010 Aralığı) Ha, belki şansımız yaver gider ve kuzeyden bir kaçak olur, kuvvetli siklonla birleşir ve 6 Ocak 2017 yi yeniden yaşarız, neden olmasın.

OCAK AYI İÇİN: Bir önceki yazılarımda ara ara vurgusunu yaptığım 'o kış bu kış mı' tabirini Ocak ayı için şu anda yeniden kullanıyorum. Ocak ayını hafif negatif endekslerle kapatma ihtimalimiz diğer ihtimallerden yüksektir.Bu da uygun şartlarda ülkemize sistem bombardımanı demektir. Buraya kadar herşey tamam, peki yanında Sibirya olsaydı? Evet, 2012 de bile ulaşılamamış kuvvette bir Sibirya canavarı bekliyorum. Sibirya-Azor ikilisinin Ocak ayında 2017-18 kışını tarihe altın harflerle yazdırmasını olası görüyorum.(Bkz. 1907 Ocak)

ŞUBAT AYI İÇİN: Şuanlık bu ay için nötr endeks hakimiyeti bekliyorum ancak vadesi uzun olduğundan nihai kış tahminimde Şubat ayı revize olabilir. Genel olarak nötr endeks sürpriz yumurta gibidir, ne olacağını kimse kestiremez, hava tutkunlarının modellere bakıp "ne tutarsız bi model bu yeeaa" dedirtmesine sebep olur. O yüzden şuan Şubat ayı için ne söylesem boş olur. Ama ille de birşey söyle diyorsanız sizi şuanlık 2015 Şubat'ıyla baş başa bırakayım.

Bu bir ön tahmindir nihai kış tahminim tahminen Kasım ortalarında hazır olmuş olur. Üniversiteliyim, vizelerden finallere kadar anca bu tarihlerde ferahlamış oluyorum çünkü. Durum şimdilik böyle dostlar. Kalın sağlıcakla.

TUCKBOİ

• Kış tahminlerimi, daha tutarlı olması için aylara, hatta ayları da ikiye bölmeye karar verdim. Yarın Aralık ayının ilk yarısı (1-15) gelecek mesela. Büyük değişimler var Aralık ayında. Aralık ayı sadece süreç olarak ikiye bölünmeyecek, vorteks de ikiye bölünür değil mi? Efsanevi soğuk atakları alırız falan... Neyse, yarın bu konuyu açmış olacağım işte, şimdilik iyi akşamlar.

TUCKBOİ

• CAN

Konuyu çöp kutusuna taşıdı: Eski Konular .