Yüksekliğe (rakım) göre yağış biçimleri

• Sevgili havaninsesi.com üyeleri ve sitemizi uzaktan takip eden misafirlerimiz.
    Bizimle olduğunuz için teşekkürler ederiz.

Öncelikle ağır kış koşullarına adım adım yaklaşırken ortalarında gelen bu güzel sonbahar sistemi ile yurdumuzun çeşitli bölgelerinde bol bol yağış yükseklik ve sistemin etkilediği kısımlar yılın belki de en erken kar yağışını almış durumda.
    Site olarak bizler 7/24 size modeller ve oluşabilecek hadiselerin haberini oncelikli olarak vermenin gururunu yaşıyoruz.
    Konu başlığında dan anlaşılmak üzere rakım yani yükseklik durumu her kar severin bilmesi gereken hadisedir.istanbul gibi mega kentte bu yağışın kimi yerde yağmur kimi yerde kky kimi yerde de kar olduğunu bir 25 senelik İstanbullu olarak yaşadım gördüm.sizlerde bu anı illaki yaşamışsınızdır.

sitemize üyelerimizden birçok sorular gelmekte. Örnek veriyorum Tokat ili Erbaa ilçesinde yaşayan bir üyemiz bize bir soru gönderdi. Tokat Erbaa da oturuyorum bu sistemde kar alma ihtimalimiz varmı.
    nJoa9V.jpg
    Tokatın Erbaa ilçesi resimde gözüktüğü gibi bir ova içerisinde kurulu etrafı dağlarla çevrili rakım olarak 245 m dir.
    Buna bağlı olarak üyemiz birde Erbaa nın bir köyünde oturduğunu farz edersek bu rakım otamatik olarak 2 -4 katına çıkacaktır 1000 ve 1500 üzeri
    Buna bağlı olarak modellerde MGM sitesinde şuan içinde olduğumuz düşük güçlü sistemlerde Erbaa ya kar vermeyecektir.çünkü rakım 245.
    Köyde oturan üyemiz televizyon haber ve portallardan aldığı haber ile düş kırıklığına ardından sistemin gelmesi ile kar yağışı büyük sürpriz olacaktır.
    Özet olarak yaşadığınız yerin rakım bilgisine sahip olun. Süprizler yaşamayın.sistemin modellerde de görüldüğü gibi kısım kısım -3 / -4 / -5 ler oluşuyor. Sebebi rakımdır.
    Örnek veriyorum bizlere direk ordu da kar alır mı.? Kayseri kar alır mı.? Kütahya kar alır mı? Diyerek kar bilgisi alırsanız bizlere il yada ilçe merkezlerine göre sizlere durum paylaşırız
    Konumuzu yalan yanlış haberlere maruz kalmamanız için açıyorum.

Özel not: yukarda paylaştığım il ilçe köyümdür. Erbaa /yurtalan köyü . Ve yine resimdeki dağlarda benim köyüm var. Rakımı siz kestirin artık.
    Herkese bol karlı günler dilerim.[/i]