• Resmi Gönderi

Bu bölümden biyoloji konusuna ait ders notu içerikli ve hem eğitici, hem öğretici bilgilerinizi paylaşabilirsiniz. ;) iyi forumlar ^^

Biyoloji

Bilim

100px-PrirodneNauke.svg.png
    Formal bilimler
    Fiziksel bilimler
    Yaşam bilimleri
    Sosyal ve
    Davranışsal bilimler
    Uygulamalı bilimler
    Disiplinlerarası bilimler
    Bilim felsefesi ve
    bilim tarihi
    Bilim portalı
    Kategori

Biyoloji veya canlı bilimi, canlıları inceleyen bilim dalı. Biyoloji ile ilgilenen bilim insanına biyolog denir.
    Biyologlar, tüm canlıları; tüm gezegeni kaplayan küresel boyuttan, hücre ve molekülleri kapsayan mikroskobik boyuta kadar onları etkileyen önemli dinamik olaylarla birlikte inceleyen, biyoloji bilimiyle uğraşan kişilerdir. Birçok süreci bünyesinde barındıran hayati süreçlerden bazıları; enerji ve maddenin işlenmesi, vücudu oluşturan maddelerin sentezlenmesi, yaraların iyileşmesi ve tüm organizmanın çoğalmasıdır.
    Hayatın gizemleri, tarihteki tüm insanları etkilediğinden; insanın fiziksel yapısı, bitkiler ve hayvanlar hakkındaki araştırmalar tüm toplumların tarihlerinde yer bulur. Bu kadar ilginin bir kısmı, insanların hayata hükmetme ve doğal kaynakları kullanma isteğinden gelmektedir. Soruların peşinden koşmak, insanlara, organizmaların yapıları hakkında bilgi kazandırdı ve de yaşam standartları, zamanla yükseldi. İlginin bir diğer kısmı ise, doğayı kontrol etme isteğinden çok, onu anlama isteğinden gelmektedir. Bu araştırmaların ilerletilmesi, bizim dünya hakkındaki düşüncelerimizi değiştirmiştir.
    Biyolojinin; botanik, zooloji ve tıp gibi birçok dalı eskidir. Ancak, bunları tek bir kategori altında toplayan "biyoloji", ancak 19. yüzyılda ortaya çıkmıştır. Bu bilimin gelişmesiyle, bilim insanları, bütün yaşayan varlıkların, ortak bazı özellikler taşıdıklarını anlamışlardır. Bu nedenle de varlıkların bir bütün içerisinde incelenmesinin yararlarını kavramışlardır. Biyoloji, günümüzde, en önemli bilim dallarından biridir: Tüm yeryüzündeki biyoloji ve tıp dergilerde, yıllık bir milyon makaleden fazla yayımlanmaktadır.[1] Aynı zamanda, biyoloji, yeryüzündeki tüm okullarda öğretilen ana derslerden biridir.
    Biyoloji, bu kadar fazla konuyu kendi kapsamı altında topladığı için birçok dallara bölünmüştür. Organizma türüne göre bu bilimdalını bölen yöntem; bitkileri inceleyen botanik, hayvanları inceleyen zooloji ve son olarak da mikroorganizmaları inceleyen mikrobiyolojiyi ana dallar olarak alır. Bazı bölme yöntemleri ise, incelenen organizmaların derecesine göre bu ayrımı yapmaktadır: Bu sistem; hayatın temel kimyasını inceleyen moleküler biyolojiyi, hayatın temel yapı taşları olan hücreleri inceleyen hücre biyolojisini, organizmaların iç organlarının çalışmasını inceleyen fizyolojiyi, organizmaların dış görünüşlerini inceleyen morfolojiyi ve organizmaların birbirleri ve çevreyle ilişkilerini inceleyen ekolojiyi, biyolojinin anaimesi, Yunanca hayat anlamına gelen βίος (bios)'la, 'incelemesi' anlamına gelen λόγος (logos)'un, birleşmesiyle oluşmuştur. Göründüğü kadarıyla kelime, günümüzde kullanılan anlamıyla ilk defa, Gottfried Reinhold Treviranus'un Biologie oder Philosophie der lebenden Natur'unda (Biyoloji ya da yaşayan Doğanın Felsefesi) (1802) ve Jean-Baptiste Lamarck'ın Hydrogéologie'sinde (Hidroloji) (1802) kullanılmıştır. Kelimenin kendisi ise 1800'de Karl Friedrich Burdach'a atfedilse de, kelime Michael Christoph Hanov'un 1766'da basılan Üçüncü Cilt'inde, Philosophiae naturalis sive physicae dogmaticae: Geologia, biologia, phytologia generalis et dendrologia başlığıyla yer bulmuştur.

• Biyoloji 1. dönem 1. yazılı notu:63

Biyoloji 1. dönem 2. Yazılı notu:91

• Bu biyoloji hep zorlandığım ders olmuştur.Fende fizikle kimyayı yapardım ama bu bioloji hala yapamıyorum:)

:I

• Bakın tam 2.5 sene önceki konuyu canlandırdım :'D

• Resmi Gönderi

Bakın tam 2.5 sene önceki konuyu canlandırdım :'D

Yusuf sen canlandırdın ben de konuyu açtığım tarihe baktım bir an bir gün işe yarar diye koyduğum konulardan sadece bir tanesi .. kim milyoner olmak ister yarışmasında çöpçülük yapan ve inanılmaz bilgiye sahip adama sorarlar bu işin gizemi nedir diye ? Adam der ; ben çöpten çıkardığım kitapların bir kısmını evde kütüphane yaptım biriktirdim okurum bir kısmını da yardıma muhtaçlara veririm der. Demem o ki ilim çöpten de çıkarılsa ilimdir ve önemli olan demekki onu bulabilmektir . ??

• Whisper

Konunun başlığı değiştirildi. Eksi Başlık: “BİYOLOJİ” Yeni Başlık: “Biyoloji”.