RAMAZAN AYI SOHBETİ

• Resmi Gönderi
    Yaz ramazanı kış ramazanı

Çocukluğuma rastlayan yaz ramazanları daha bir eğlenceli sanki, çünkü aynı zamanda tatil ve sınırsız oyun zamanı. Bazen tam iftar vaktinde dağılıyoruz evlere, susuzluktan dilimiz damağımız kurumuş ama olsun. İftarın lezzeti katlanıyor, ikiye üçe… Masanın yakınına soğuk su şişelerini diziyoruz, divanların altı karpuz dolu iftara yakın kesilip dolaba atılıyor. Küçük mutluluklar bitmiyor çok şükür. Babam çoğu baba gibi ramazanda özellikle ilk zamanlar barut gibi, çünkü sigarasızlık ona çok koyuyor. Top patlayınca bir bardak su ardından hemen sigara içiyor. Annem söyleniyor ama biliyor ki boşuna. Bu nasıl bir tiryakiliktir? En kötü özelliği sadece sigara tiryakiliği olan bir erkek. Her kuran okunuşunda gözleri dolan, İstiklal marşı okunduğunda hemen ayağa kalkan, sadece kendi kadınını değil her kadının namusuna da sahip çıkan adam gibi adam. Konuyu dağıtmadım. Din hayattır, hayata dokunmayan her dini ritüel sadece şekil olur, içi boş olur. Bugünün sancısı bana göre budur, inanç olan yerde ego barınamamalı.

ALINTIDIR

Tekne orucu ne demek?

Neden tekne orucu denir, hep merak ederdim. Anadolu kültüründen gelen tenkiye orucu, kimliklendirme demekmiş. Çocuğa yavaş yavaş, yormadan ama tadına vardırarak islami farzları öğretmek. “Kolaylaştırıız, zorlaştırmayınız, müjdeleyiniz, nefret ettirmeyiniz.Birbirinizle anlaşın, iyi geçinin, ihtilâfa düşmeyin!”* 1400 yıl önce söylenen, bugünü anlatan bir hadis daha… Ramazanda hiç tekne orucu tutmadım ama zorlandığım bu ilk oruçlarımı da hiç unutmam. Yaz ramazanı, hava sıcak. Mahallemizin güleç yüzlü, tombul, anaç Nezahat teyzemiz çocukları sevindireyim demiş. Güzel ama o gün ben de oruçluyum, seslenip elimize tutuşturduğu bir dilim karpuz ve harçlık hala gözümün önünde. Ne güzel bir kırmızıydı o karpuz, suları süzülürken onu hemen yemek ve iftarı beklemek arasında gidip gelen düşünceler. Avucumdaki para da dondurmam kaymak diye bağırıyor sanki. Akşama kadar bekledim, o gün biraz büyüdüm ya da hep çocuk kaldım. En lezzetli karpuz dilimi ve harcamaya kıyılmayan harçlık.

Orucumu yanlışlıkla bozmam ise ayrı komik. Komşumuzun sık sık sevmeye gittiğim bebeğine kırmızı su bardağında su verirken kendi kafama dikmişim ya! Oruç olduğumu hatırlamamla iftara kadar elim başım üstünde dolaşmam bir oldu. Peki niye? Çünkü yakın zamanda orucunu bozarsan kafandan boynuzlar çıkar demiş birileri ve ben şimdi panik halinde boynuzlar çıkmasın diye dua ediyorum. Evet saftım ne olmuş? Çok bilmişlerden çekiyoruz zaten, ben seviyorum gerçek saflığı. Yeri gelince akıllı ol diye ayar vermeyi de…

ALINTIDIR

• Nasılsınız arkadaşlar, Ramazan ayı nasıl geçiyor?

• Resmi Gönderi

Nasılsınız arkadaşlar, Ramazan ayı nasıl geçiyor?

İyiyiz abim şükür..Yuvarlanmaya devam

Ramazan da sukunet var bizim site de oldugu gibi :)

Sende ne var ne yok ?

• İyiyiz abim şükür..Yuvarlanmaya devam

Ramazan da sukunet var bizim site de oldugu gibi :)

Sende ne var ne yok ?

İyiyim çok şükür.

• Resmi Gönderi

Kadir Gecesi'nde 38 bin 690 cami, sabaha kadar açık)

1000 aydan daha hayırlı olduğuna inanılan Kadir Gecesi, bu sene 31 Mayıs 2019 gününü 1 Haziran’a bağlayan geceye denk geldi.30 Mayıs Perşembe gecesi (bu gece)Camiler sabaha dek açık kalacak

Bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesinde, kainatın yaratıcısı ve alemlerin Rabbi bağışlayıcı ve acıyıcı yüce Allah tüm dualarınızı kabul etsin