İstanbul Meteorolojik Hava Durumu Yorum Konusu

• Can abi Pendik sahilde bile direkt kar olarak mı başlayacak

• ufak tefek kütle de degilmis

winter is coming :kar:

Aynen birde sıcak Akdenize inip nemle daha da güçlenir. Bir kötü yanı bize sıcak hava taşır. Yağışın girişi esnasında sıcaklıklar yer yer 1 ila 3 derece oynar.

• Degerli arkadaşlar şimdiden söyleyeyim. Fazla beklentiye girmeden bekleyelim. Şuan sistemin güçlü 850 hpa sogukları bile adım adım girerken üstüne sıcak cephe yağışı nemi uçurur yükseltir. Yüksek kesimlerde direk karla başlar fakat örnek veriyorum. Kadıköy rıhtım sahil de yagmur kky sulu kar şeklinde de. Bu yüzden buraya neden böyle oldu şurası neden şöyle demeye gerek yok. Yağış pazar günü ögle vaktinde daha yogunlukta olacak.

Ayrıca ne kadar yogun kar o kadar lapa lapa tutucu kar olur.

Rüzgarın yağışla birlikte poyraz dönmesi zaten başlı başına İstanbul için sıkıntı karayel olsa zaten bunları konuşmayız bile.

Dediğim gibi kar her şekilde yağacak. Ama yok buraya 20 cm oraya 50 cm gibi düşünceler bir arka planda kalsın. Ve bu verilen cm ler tüm sistem gününe yayılıyor. Bu gelen yağış pazartesi öglen son buluyor devamı dek deniz etkisi.

Herkese iyi hafta sonları dilerim.

• Modeller 6 ocak 2017 sisteminde istanbula 25 cm kar veriyordu ayrıca haberlerde de 25 cm kar var dendi ve sonuç ortada. sistemin bir sürprizi olabilir.

🇹🇷

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen Kemal Ensar ().

• Degerli arkadaşlar şimdiden söyleyeyim. Fazla beklentiye girmeden bekleyelim. Şuan sistemin güçlü 850 hpa sogukları bile adım adım girerken üstüne sıcak cephe yağışı nemi uçurur yükseltir. Yüksek kesimlerde direk karla başlar fakat örnek veriyorum. Kadıköy rıhtım sahil de yagmur kky sulu kar şeklinde de. Bu yüzden buraya neden böyle oldu şurası neden şöyle demeye gerek yok. Yağış pazar günü ögle vaktinde daha yogunlukta olacak.

Ayrıca ne kadar yogun kar o kadar lapa lapa tutucu kar olur.

Rüzgarın yağışla birlikte poyraz dönmesi zaten başlı başına İstanbul için sıkıntı karayel olsa zaten bunları konuşmayız bile.

Dediğim gibi kar her şekilde yağacak. Ama yok buraya 20 cm oraya 50 cm gibi düşünceler bir arka planda kalsın. Ve bu verilen cm ler tüm sistem gününe yayılıyor. Bu gelen yağış pazartesi öglen son buluyor devamı dek deniz etkisi.

Herkese iyi hafta sonları dilerim.

Poyrazın tek avantajı DEK kütlelerini istanbula daha rahat ulaştırması sanırım.

🇹🇷

• Ben sahildeyim bakalım nasıl olcak yazarım burdan yağış düştüğü an kar veya yağmur kky diye birde ben 15 ocakta Pendik sahil olarak yağmur almıştık

• Modeller 6 ocak 2017 sisteminde istanbula 25 cm kar veriyordu ayrıca haberlerde de 25 cm kar var dendi ve sonuç ortada. sistemin bir sürprizi olabilir.

Kemal bey, ocak 2017 de 850 hpa müthiş soğuktu, -14 ve -17 ler vardı, hatırlayın.. şimdi ise hem poyraz, hemde -9 -8 var... yani sürpriz zor gibi..

• Hodri meydan ben de diyorum ki hiç bir yerde KKY MKY yok direkt kar olarak başlayacak :)

Bir kere can hocam sistemin ana yörüngesi basıncına uygun bir sistem değil. İstanbul soguk karasal YÜKSEK BASINC. gelen yağış ise Alçak BASINC sıcak hava ile geliyor önce zemine etki edecek. Sonra neme yukardaki soguk ise yağışın kuvvetine bağlı kky kara dönecek. Ha bu her yerde öyle değil. 100 rakım üzeri için ayrı sayfa var.

Kadıköy sahil, Zeytinburnu sahil de aynı durumu beklemek mantıksız gelir.

Sistem girerken nem tavan yapıyor. Sıcaklıklar yer yer 2 ila 4 derece oynar.

Rüzgarın ayrıca poyraz olması. Gelen yağışlı havayı dogruca güney Marmara batı Karadeniz de yogunlaştırıyor.

Ve son olarak en yüksek kesimden Max 850 - 10 girişi var bu yer yer - 7 kadar iner.

İnşallah yanılırım.

Ha bu arada bu yazdıklarıma rakımı yüksek yerler takmasın. Sahil bandı takımı 50 m ve altı için sıkıntı