ANALİZCİ tarafından yazılan gönderiler

Çoğu Amatör Meteoroloji Severlerin Bilmediği yada Bildiği Halde Nasıl Kullanacağını Bilmediği Bizlere Güzel Hizmet Sunan MeteoPT Verisinin Kullanımını Resimli Bir Şekilde Aşşağıda Anlatmış Bulunuyorum. Dikkatli Okumanızı Tavsiye Ederim!

MeteoPT: Bizlere GFS modelinin sayısal hizmetini sunan bir veri kaynağıdır. Oturduğumuz Şehrin yada Herhangi bir bölgenin koordinatlarını çıktı halinde sunuyor. Böylece Sokak,Cadde vs Sorgulamasını Yapıyoruz. Bölgemizde ki Havanın Durumunu Güncellenen Veriden Öğrenebiliyoruz.

İlk Etapta Verdiğim Linkten Siteye Giriş Yapıyorsunuz https://www.meteopt.com/modelos/meteogramas/ daha sonra ise altta gördüğünüz üzere karşınıza böyle bir ekran gelecek. Görmüş Olduğunuz Yuvarlak Kırmızı Konumu Oturduğunuz Yerin Sorgulamasını Yapmak Üzere İstediğiniz Yere Sürüklüyorsunuz ve Bırakıyorsunuz. Ve Yine Altta Görmüş Olduğunuz Kırmızı Yazıyla Yazılmış Search Butonuna Tıklıyorsunuz.

havalarinsesi.com/attachment/2448/

Tıkladıktan Sonra Sayfanın Gelmesi 2-3 saniye sürüyor. Daha Sonra Aşşağıda Görmüş Olduğunuz Ekran Gelecek. Kutucuk İçine Aldığım Yerlerde Modelinizi Güncelleme Saatini, Kırmızı Konumla İşaretlediğiniz Bölgenin Rakımını, Enlem ve Boylamını Görmüş Olacaksınız.

Çıktıda da Gördüğünüz Üzere Bazı Okunması ve Bilinmesi Gereken Terimler Var, Sırada Bunların Ne Anlama Geldiğini Bilmekte?

Date / Time : Modelin Güncellendiği Tarih ve Saati Gösteriyor.

W.10m : 10 metre Rakımdaki Rüzgar Yönü.

W.850 : 850hPa'daki Rüzgar Yönü.

Rain : Yağışın Miktarı(mm) Renkler Yağışa Göre Değişiyor.

Cape : Cape Değeri. (Konvektif Yeterlilik)

LI : Lifted Index değeri.

DAM : 500-1000hPa kalınlık değeri.

H.850 / H.500 : 850hPa ve 500hPa yüksekliği.

T.2M : 2m Yer Seviyesi Sıcaklığı.

RH.2M : 2m Yer Seviyesinde Bulanan Bağıl Nem.

T.850 / T.500 : 850hPa ve 500hPa seviyesindeki sıcaklık.

Baro : Basınç Değeri.

Clouds : Bulutluluk Değeri.

Snow : Kışın En Çok Takip Edeceğimiz Değerdir. Rakımınıza Göre Kar Yağışının Düşme Seviyesini Öğreniyorsunuz.

havalarinsesi.com/attachment/2447/

*Bitti* ;)

KAR SINIRDAN GİRİŞ YAPTI!

Uzun zamandır, İzinde Olduğumuz daha doğrusu site yönetiminin uzunca bir takibi sonrasında nihayet ki bekledikleri sistem son hızıyla başarılı bir şekilde devam ediyor. Avrupada Uzun Zamandır Pusuda yatan Azor YB Rusya-Ukrayna Kökenli Ülkemizin Karadeniz Açıklarından Balkanlara Kadar Uzanmasıyla ve Ege Bölgemizin Meşhur Adalarında Oluşan Tepki AB Sayesinde Soğuk,Fırtına,Kar,Yağmur Kısacası Bereketi Getiriyor.

Şuan İtibariyle Sistem Son Hızıyla Soğumasını Devam Ettirken Kar İse Sınırdan Girişini Yaptı.

havalarinsesi.com/attachment/1648/

havalarinsesi.com/attachment/1649/

Bizleri Gece Boyu ve Yarın Sabaha Kadar Neler Bekliyor?

Ege, İç Ege ve Marmara, Batı Karadenizin ve İç Kesimlerinde Etkili Lodos Fırtınası Var, Saatteki Hızı 60-75km/h Kadar Ulaşabilir. Ege ve Marmaranın Batısında Şiddetli Fırtınadan Ötürü Ciddi Hasarlar Oluşabilir. Vatandaşlarımızın Dikkat Etmesinde Fayda Var. Gece Saatlerinde Trakya-Marmara Genelinde Etkili Yağışlar Görülecek Bolca Açık Yeşil ve Sarı Kütleleri Görebiliriz. Peki Yağış Kara Ne Zaman Çevirecek? ; Gece Saatlerinden Sonra Lodosun Önce Poyraza Daha Sonra Soğumanın Girmesiyle Karayele Çevirecek ve Trakya Genelinde Kar Yağışlarının Başlamasını Bekliyorum, İstanbul İl Genelinin İse Anadolu Yakası Haric Avrupa Yakasında da Gol Haberleri Erken Gelebilir. Anadolu Yakası İse Biraz daha Soğumanın Girmesini Bekleyerek Önce Kuzey İlçelerde Daha Sonra Doğuya doğru Yayıyalarak İstanbul Genelinde Yağışların Kara Dönmesini Bekliyorum.

-İstanbulda Kıyı Kesimlerde Tutucu Bir Kardan Ziyade Yağan ve Hemen Eriyen Bir Kar Bekliyorum, Yinede Hafiften Örtü Olacağını Düşünüyorum. Yüksek Kesimlerde 10cm Yakın bir Kar Beklentim Var. Zira Rakımı Yüksek Olan ve İç Kesimde Olan Bütün İlçelerde Kar Bakımından Daha Şanslı Diyebiliriz. Sistemin En Favori Noktası Tekirdağ ve Çanakkale Hattıdır. Çanakkale İl Merkezinde 10-15 cm Örtü Beklentim Bulunmaktadır. Aynı Şekilde Bursa Balıkesir Civarlarıda Bu Dediklerime Dahil. Trakya Genelinde de 10cm Yakın Kar Alan Yerler Olacaktır. Bu Evrede Belki Birçok Noktada Yada İlçelerde Okullar Tatil Olabilir.

havalarinsesi.com/attachment/1650/

havalarinsesi.com/attachment/1651/

Yağışlar Şuan İtibariyle Egeden Başlayarak Birçok Noktada Siklonun Hareketine Göre İlerliyor Bu Saatten Sonra Radar Takibi Yapmaktan Başka Birşey yok. Birçok Noktada Sağlam Yağışlar var Bu Yağışların Çoğunluğu İç Kesimler Adına Söylüyorum Rakımı Uygun Olan Yerlerde Güzel Bir Kar Yağışı Yapar, Düşük Olan Kesimlerde İse Kky ve Yağmur Haricinden Birşey Beklemenizi Tavsiye Etmem, Marmaralılar ve Trakyalılar Adına Durum Biraz daha Şanslı Umarım Keyifli bir 2 Gün Geçirirsiniz ve Bol Bol Kar Fotoları Atmanızı İsterim, Sadece Havada Kar Görenlerde Olacaktır Elbette Onlarada Sadece Anın Keyfini Çıkarın Diyorum.

*Sistemler Silsilesi Bitmedi! Daha Önümüzde Bir Sürü Sistem Var Takibe Devam, Tekrar Görüşmek Üzere Dostlar*

havalarinsesi.com/attachment/1653/

havalarinsesi.com/attachment/1654/

Bıyık altından günleri de biliyorum ben merak etme

Ulaa Gencecik Daha Yeni Tohumsunuz, Kardeşim Diyoruz, Ama Bazen Sizin Şu Kafaları Harbiden Anlayamıyorum, Sizde ki kafanın yarısı bende olsa yolda düz gideceğime Uçarak Giderdim Herhalde.. Neyse Sen Bak Dalgana Ben Buralardayım :)

>>>WinteR<<< Hocam, Hasan'a Fazla uymayın sataşacak yer arıyor, kırıkkaleye bu sistemde kendisi kar beklemiyordu diğer forumlarda nerdeyse isyan ediyordu!8cm kar alınca oda şaşırdı! Onun Palavrası Buraya.. Devam Et GELOOO :yumruk:;)

@Yusuf223 Genco Sen Gökten Zembille mi İndin Hayırdır Aga Bune Şiddet Celal? Öte Taraftan Mesaj Falan Mı Geliyor? Herşeyi Biliyorsun...

İstanbul nasil olucak anadolu yakasi icin kar alma olasiligi varmi

+Dp değerleri kar koşullarının sınırda bıraksada yağışın Rüzgar Etkisiyle Oluşan Dek Yağışlarının İstanbul Geneli İçin Değil Fakat Anadolu Yakasında Kar Bırakma Olasılığı Var.

havalarinsesi.com/attachment/1438/

850hpa Sıcaklıkları -9, -10 Civarlarında. Kar Yağışı İçin Uygun Koşullar.

havalarinsesi.com/attachment/1439/

Çarşamba Sabahı Toplam Kar; Anadolu Yakasında Kar İhtimali Var.

havalarinsesi.com/attachment/1440/