Fizyoterapist tarafından yazılan gönderiler

3 Farklı MJO ürünü önümüzdeki gidişat için neler söylüyor bir bakalım.

Bu RMM verileri şu anda tam olarak yayınlanmadı yani üzerinde çalışmalar devam ediyor o yüzden tutarlılığını hep beraber test edeceğiz.

1. Üründe Ekvatoral Rossby Dalgalarını ve MJO baz alınmış.

Bu üründe aşağıda görselde görüldüğü gibi önümüzdeki gidişata benziyor diyebiliriz.

havalarinsesi.com/attachment/8096/

15 Şubatta yüksek kollarını Ülkemizin batısına da uzatıyor ve kısa bir sürede olsa sıcak bir dönem geçiriyoruz.

havalarinsesi.com/attachment/8097/

ECMWF 12z Akşam güncellemesinde ki gibi.

Peki bu üründe sonraki gidişatın nasıl olduğuna bakacak olursak.

havalarinsesi.com/attachment/8098/

Bu sıcak geçen dönemin ardından soğuk bir patterne giriş yaptığımızı görmekteyiz.

Yani buradan da benim tahminlerime uygun bir görüntü çıkmakta.

Şimdi gelelim 2. ürüne.

Bu üründe sadece MJO baz alınmış.

Bunda da Batı Avrupa'da yüksek hakimiyeti ile bizim soğuk tarafta kaldığımızı görüyoruz. Bu da beklentime uygun ilerliyor.

havalarinsesi.com/attachment/8099/

3. Üründe MJO ve tropikal arka plan rüzgarları ve MJO baz alınmış.

Bunda da yine soğuk tarafta görünmekteyiz.

havalarinsesi.com/attachment/8100/

MJO sinyallerini değerlendirdik ve ortaya çıkan sonuçlar Şubat sonu ve Mart ilk haftasında soğuk tarafta kalabileceğimiz yönünde bakalım takibe devam edeceğiz.

-

#WinterIsComing.

İlk olarak ECMWF 00z Cluster verilerine baktığımız zaman İzlanda'nın yine yaklaşık 24'üne kadar aktif olduğunu görüyoruz bu süreçte çok sağlam bir sistem beklemek doğru olmayacaktır.

Eğer bir sistem gelse de soğuğu kıytırık yağışlı bir sistem gelecektir ki son çıkan GFS 06z diyagramı da bunu onaylamakta.

havalarinsesi.com/attachment/8032/

19'u gibi bir sıcak dalga gözüküyor eğer arkasından soğuk bir sistem gelecekse bunu ben ben önemsemem ki arkasından sağlam bir sistem ihtimalinin az olmadığını bildiğim için yine fazla takmıyorum. Sadece tarım ürünleri için endişeleniyorum.

Yukarıda attığım ECMWF Cluster GIF'inde son saatlerde Batı Avrupa'da Azor hakimiyeti senaryolarını görüyoruz tam olarak tahminime uygun bir görüntü eğer bu gerçekleşirse yüksek ihtimalle bir sistem kovalayabiliriz.

Bu da Judah'dan aldığım bir başka cluster verisi.

havalarinsesi.com/attachment/8033/

Bu görüntü de 1. , 2. ve 5. senaryoya dikkatli bakmanızı isterim. Sibirya üzerinden yurdumuza bir soğuk akışı görünüyor yani bu Cluster verisi de kötü değil buradan da Şubat son haftasında yine bir şeylerin olabileceğini düşünebiliriz. Özellikle 5. Senaryo Şubat sonu 2018 Batı Avrupa sistemini andırıyor.

Tabi o kışla bu kış aynı değil o zaman Split SSW gerçekleşmişti şimdiki gibi güçlü bir SPV yoktu o zaman.

havalarinsesi.com/attachment/8034/

Bu sistem ihtimallerinin ardından son GFS-GEFS güncellemeleri de sistem ihtimallerini göstermeye başladı.

havalarinsesi.com/attachment/8035/

havalarinsesi.com/attachment/8038/

Arkadaşlar selam gelecek sistem hakkında biraz konuşalım.

--------

Mart ilk haftası olumlu yönde kuzeyimiz ne kadar sıcak olsa da Ülkemiz de normallerin altında bir sıcaklık hakim. Bu da fena değil.

Bunların hepsini bir arada değerlendirdiğimiz zaman genel olarak neredeyse birçoğu Avrupa'da yüksek hakimiyeti olacağından hemfikir diyebiliriz. Paris Diyagramın da da ay sonuna doğru yükselişler başlıyor.

havalarinsesi.com/attachment/7978/

Beklentim az çok aşağıda paylaştığım görselde ki gibi.

havalarinsesi.com/attachment/7979/

Öğlen GFS güncellemesinde beklediğim gibi benzer bir dizilim gösterdi.

havalarinsesi.com/attachment/7980/

Kötü ihtimaller yok mu hiç? derseniz var.

havalarinsesi.com/attachment/7981/

Yükseğin bize yardımcı olmasını beklerken üzerimize yatabilir bizde Yükseğin etkisinde kalabiliriz böylece normallerin üstünde çok sıkıcı bir dönem geçiririz.

Hepsini özetlersek : Ayın 20'sine kadar İzlanda'nın ateşi sönmüyor olacak bu yüzden 20'sine kadar doğru düzgün bir şey beklemiyorum eğer gelecek olan bir sistem varsa da kıytırık bir sistem olacaktır o yüzden tüm umudumu son haftaya ve mart ilk haftaya sakladım. Şubat sonu ve Mart ilk hafta Azor'un Batı Avrupa civarından yükselişe geçmesi ve İskandinavya ile buluşup Kuzeydoğuya doğru bükülmesi. Aşağıda paylaştığım görselde ki gibi diyebiliriz. Çoğu kaynakta bunun gerçekleşebilme ihtimalinin az olmadığını gösteriyor.

havalarinsesi.com/attachment/7982/

Bundan sonra tek yapılacak şey modellerde takibe başlamak olacak.

Batıya yarayacak olan bir sistem ihtimali : %44.