Oguzhan tarafından yazılan gönderiler

Oguzhan konuda haklı aranmıyor zaten. Samet arkadaşımız her konuda tartışma çıkarıp forum huzurunu bozduğu için engel yedi. Üslubu hiç hoş değil.

Neyse bakalım.

evet biraz eleştirel yakalaşan bi arkadaşımız samet ama hakaret etmediği ve rencide etmediği sürece kimse engel yemeyi haketmiyor bence. Zamanında başka bi alanda 100 küsür kişilik bir grupta ben tek başıma adminlik yapmıştım ve engel yemenin ne kadar kötü bir duygu olduğunu çok iyi biliyorum. Kaldıki mesela son konuda sadece görüşünü ortaya koymuş kimseyi hedef almadan. Gelen cevaplarada kendince kanıtlarla cevap vermiş.Mesela engel atmak yerine ''' tamam konu uzamasın ve üslübumuza dikkat edelim'' diye konuyu tatlıya bağlamak herkezin huzuru için bence daha doğruydu. Çünkü şunu unutmaylımki formda biri hakaret etmediği sürece engel yediğinde diğer birçok kişininde huzuru kaçar. Ben çok yazan birisi değilim ama bu engel işi tadımı kaçırdı doğrusu yazayım dedim.

konu fazla uzamasın ve kimsede birbirini kırmasın ama şunu söyleyim samet arkadaşımız haklı. ''Pastırma yazı'' yada ''pastırma sıcakları'' tabiri sadece kasım ayına ait bir tabirdir. Ekim ayındada aralık ayındada sıcaklık isterse çok yükselsin pastırma yazı tabiri sadece kasım ayına aittir. Bunu bir hava olayı olarak değilde bir bakıma gelenek olarak değerlendirmek daha doğru olur.Bu yüzden ekim veya aralık ayındaki ısınma bişey ifade etmez. Geçmişten günümüze bir gelenek olarak bu tabir sadece kasım ayı için kullanıldı.

Libyanın doğusundaki çıkıntı sistemlerin giritin doğusuna sokulmasına ne kadarda engel oluyor.Bütün yağışlar yünanistana kayıyor. Bu yüzden nerdeyse her sene kasım ayını bekliyoruz ciddi bi sistem alabilmek için. Tıpkı 2018 ve 2019 da olduğu gibi Ancak üzerimizde siklon patlarsa ekim ayında ciddi yağış açısından şansımız var onun dışında batıdan gelen sistemler sokulamıyor. Mesela italya havzası müthiş derecede kendi yağışını kendi üreten bi bölge. Ve ordan doğan sistemler kuzey batılı rüzgarlarla libyanın doğusuna kadar iniyor ama ordaki çıkıntı bi anda sistemi orda kitliyor resmen ve bize sokulamadan güneyli rüzgarlarla yağışlar hep yünanistana kaçıyor. Ve biz sonbaharı bu kadar kurak geçirirken hemen yanıbaşımızda giritin batısında bambaşka bi dünya var. Önümüzdeki haftalarda modellerde gözüken yağışlarda orda ki sistemlerin küçük savruntuları.

ama osmaniyeye 2004 şubatta kar yağdımı bilmiyorum ama adanaya yağdığını kendi gözlerimle gördüm. havada. haberlerde

adana ve osmaniye 2004 bile kar görememişşe işleri çok zor bundan sonra. Çünkü 14 şubat 2004 de lefkoşa bile tam 5 cm kar gördü. Gece 23.00 civarı.4 kalı apartmanda oturuyodum zemın kattan dışarı çıkmş karı izlerken en üstte katta kalan komşu damda biriken kardan kocaman bir kar topunu birkaç metre öteme savurtmuştu. Unutulmaz bi geceydi. Tabi o zaman doğru düzgün kamera falan yok kayıt yapamadık. Hey gidi hey lise 1 dim. Hem gençlik hemde havaların daha çok mutluluk verdiği zamanlardı. Şimdi karı bırak yağmura hasret kaldık.

Ayrıca şubat 2008 de de çok sağlam bir soğuk gelmişti lefkoşaya. Gecesinde -6 dereceyi gördük. Ve 1 cm falan yağdı çünkü yağış çabuk kesildi.O kadar soğuktuki ertesi gün bütün narenciyecilerin mandalina portakal ağaçlarındaki meyveler don tutup sonra kararıp yere düştü. Eğer o gece yağış hemen kesilmese 50 cm yi bile bulurdu.

bu site çok iyi eline emeğine sağlık kardeşim.

atmosferin bu kadar değişken olduğu bir dönemde bu yanılma çok normal bence. Ayrıca şunuda söyleyimki mgm nin meteogram tahminlerinin tutarlılık oranı haritada gösterdiğine göre daha fazla. nerdeyse kuruldu kurulalı takip ediyorum meteogram tahminleri gerçekten çok başarılı. Nerdeyse nokta atıyolar diyebilirim

yağmur 0.PNG

yağmur 1.PNG

yağmur 3.PNG

yamur 4.PNG

yağmur 5.PNG

sağlam gökgürültüleri oldu. Ama ne yazık kütle ısrarlı bir şekilde yarım saat şehrin batı sınırında kaldı tek damla yağmur alamadık. Sonrasında ömrünü tamamladı. Olsun yinede çok şükür Allah'a bu heycanı yaşamak güzeldi. Yalnız dün demiştim yağmur yağarda gökgürültüsü olmazsa pek tadı tuzu olmaz diye.Evet gökgürültüsü bol miktarda oldu ama yağmur yağmadı :)

Hocam eline sağlık. Katılıyorum yazdıklarına. Genel olarak yağış kıyı kesimleri etkileyecek. Yine de Allah'a bin şükür. Hiç yoktan iyidir. Antalya'nın Toros dağlarına da uzun zaman sonra yağmur yağacak gibi görünüyor. Hatay, Adana gibi kıyı kesimlerin kıyılarında da görülecek yağmura gök gürültüsü ve şimşek de eşlik edecektir. Sizin de belirttiğiniz Lefkoşa, Adana, Mersin, Kahramanmaraş ve Antalya'nın iç kesimlerinde de yağış geçişleri görülecektir. Zaman zaman gök gürültüsü bu bölgelerde de yağışa eşlik edebilir. 🙂

sahutt hocam seninde eline sağlık. Bu sistemi ta temmuz başından haber etmiştin. Hakikaten tebrikler

Evet yağış genel olarak kıyı kesimlerde gözüksede bu mevsimde özellıklede akdeniz gibi bir yerde yağışın daha çok iç kesimleri etkilemesi hiçde süpriz olmaz bence. Bakalım hayırlısı her ne olursa olsun bu mevsimde bir istemin gelmesi güzel. Hemde birkaç gün bölgemizde kalacak gibi. Tabi umarım şimşeklerde bol bol olur zararsız şekilde. Sonuçta yağmur sevdalıları için gökgürültüsüz bir sistem tuzsuz bibersiz yemeğe benzer.

mm.PNG

nerdeyse bütün modeller hem fikir. Akdenizin bu sistemdeki en şanlı yeri iskenderun körfezinden adana kıyılarına kadar olan yer gibi gözüküyor. Karada ise en şanslı yer dörtyol gibi gözüküyor. Bulunduğum yer için yani lefkoşa içinde cuma pazar ve pazartesi konfektif yağmurlar gözüküyor ama dörtyol ve civarı için konfektif yağmurdan daha çok uzun süreli yağmurlar etkili olacak gibi özellikle perşembe ve cuma günü. Bu mevsime göre inşaAllah gerçekleşirse bayağı hatırı sayılır yağmurlar bunlar.

Basra kurutma makinası iş başında. :) Bugünler yine basra sıcaklarının etkisine girdik.Ama basra sıcağının da iyi bir yanı var.Oda nem oranını düşürmesi. Çünkü bizim coğrafyada zaten yazın nerdeyse hiç yağmur yağmıyor. Boşuna yüksek nemle daha çok bunalmanın alemi yok :) Bu arada temmuz ayıyla ilgili unutamadığım bir yıl vardı. Oda 2006 dır.4-5 ve 6 temmuzda 3 gün arka arkaya öğleden sonra ve akşamları ada genelinde şiddetli sağanaklar olmuştu. Lise son sınıftım. hey gidi hey o günden sonra temmuz ayında böyle bir yağmur hiç görmedim. Hatta nerdeyse hiç yağmur görmedim temmuzda o yıldan sonra. Neyse istisnalar kaideyi bozmaz. Basra kurutma makinası tam gaz devam.

IMG_20210710_001643.jpg

Bölgenin iç kesimlerinin aldığı yağışı doğrusunu söylemek gerekirse beklemiyordum. En azından bu kadar beklemiyordum. Beklentimizin üzerinde gayet güzel bir Haziran ayı geçirdi bölgenin iç kesimleri. Ancak haritadan da göründüğü üzere, Bölgenin doğusu, olağanüstü bir kuraklıkla boğuşuyor. Durumun belki tam farkında olmayabiliriz. Ama Nisan ayından beri bölgenin doğusuna bir gram yağış düşmedi. İş çok ciddi boyutlara ulaştı. Allah sonumuzu hayır etsin....

evet güney ve doğu için çok vahim bi durum. Ve dahada acısı şunuda belirtmek gerekirse özellikle en doğusu için erzurumdan hakkariye kadar bir hat çizecek olursak bu hattın en çok yağış aldığı dönem mayıs ağustos ayları arasında. Allah sonumuzu hayır etsin ama ben gelecekten çok umutlu değilim. Sanki kuraklık bu bölgelerin kaderi olacak gibi.

bende kıbrıstan yazıyorum.En son nisan başında yağmur yağdı.Sonra ada geneline tek damla düşmedi. İstanbula bakıyorum böyle kurak süreçte bile her hafta en az bir iki gün yağmur aksiyon hiç eksik olmuyor.Kafayı yağmurla bozmuş biri olarak ne üzücü bir durum.😢😢😢