Sarp Özdoğan adlı kullanıcının mesajları

Tahmin Konularına Erişebilmek, Görselleri Görebilmek, Yorum Yapabilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.

Madem ucu bucağı görünmeyen bembeyaz karlarla kaplı bir sürece giriyoruz, profil fotoğrafını da ona göre yapalım :kralice:

Şimdi bu akşam Ecmwf'de 21.00 da 22-27 sistemini mi takip edicez ? Radardan DEK mi takip edicez ? Yoksa dışarıda yağan kara mı bakıcaz ?

Sıcaklık - 4 derecelerdeyken yağan yoğun kar yağışı rüzgarın aniden lodosa dönmesiyle kaç saniye içinde yağış yerini yağmura bırakır

Hava -4 derece iken hangi rüzgar esiyor ? Ayrıca lodosa dönmesi bir anda olmaz. Kuzey bileşenli bir rüzgar varsa saat yönünde döneceği için sıcaklık adım adım artar.

Lodosla kar almışlığımız da var bu arada 😂

1-) sürtünme torku ve momentum takası

2-) Artar

3-) Ekvatordan Kuzeye doğru sürüklenen siklonlar üretilir.

Hadi bana meteorolojik sorular sorarak beni sınav yapın en az 5 soru istiyorum. Ne gibi sorular derseniz örneğin

Kaç derecede grapuel yağışı olur.

1-) Yeryüzü etrafında hareket eden kütlenin açısal momentumunun kombinasyonları nedir

2-) Kapalı bir sistemde (dünyamız) yarıçap kolunun uzunluğu azalırsa (kütle aynı kalacak) dönüş hızı nasıl etkilenir

3-) Dünyada açısal momentum bütçesi arttığında denge nasıl sağlanır ?

Hepsini doğru cevapla 10 lira :)

madem forumumuzda bu islerden anlayan biri var cikipta bir aciklama yapip bizleri bilgilendirmek yerine neden bu sekil davraniyorsunki arkadasim. yazmissin guzel birilerinden onayda almis ki bu isten anladigin asikar. suraya bir iki not dusseydin seni takip eden bu kadar insanin hatrina hos olmazmiydi. ?

bu neyin kinayesi ve kime ve bu kadar bilim ile ic ice olan bir insanin yazacagi yazilarmi bunlar?

Ne alaka ?

Sarp hocam , Marmara'nın güneyi bandırma ve tam arkasında bulunan , Manyas in deklerden yararlanması için rüzgar yönü ne taraf olmalıdır ki ? Bizim için uygun mudur acaba ki , genelde Susurluk , Karacabey , tarafları yararnaliyor biz bakip kalıyoruz

Trakya civarında kara üstünde gelişebilecek konvektif kütlelerden faydalanabilir. Biraz şanssız bir konumda ne yazık ki. Beklentiyi düşük tutun

Geçen seneki 18 Ocak 2021 gibi olur diyorsun yani. O bant bizim Sultangazide etkilemişti. 5-10dk da sağlam kar bıraktı. Katur kütür hemde. Bu sefer onun uzun surelisi olur gibi. Bant biraz daha dolgun olursa en azından Varupa yakası orta kısımlar da hallolur.

Kesinlikle daha iyi olur ama sen biraz batıda kalıyorsun o sıkıntı. Anadolu rüzgar açısından kaynaklı daha şanslı pozisyonda ama DEK yağışlarında Avrupa hiç bir zaman affetmiyor o da var. 18 ocak 2021 sistemine göre nemlilik rüzgar shear vs. çok iyi bulutların tepe yüksekliği 5.5 km yi görebilir. Baya aksiyonlu bir fragman olacak. Rüya gibi bir silsile var önümüzde. 23 ocak sistemi 28 ocak sistemi :)