Sarp Özdoğan tarafından yazılan gönderiler

Harici İçerik youtu.be
    Dış kaynaklardan gömülen içerik, izniniz olmadan görüntülenmeyecektir.
    Harici içeriğin etkinleştirilmesi yoluyla, kişisel verilerin üçüncü şahıs platformlarına aktarılabileceğini kabul edersiniz. Gizlilik politikamızda bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.

Nice yaşlara kardeşi

Hahah çok iyi :) Saolun hepiniz.

Supra ve GT-R İkisi de Getrag şanzımana sahipti diye biliyorum. Ya da R32-33 Getrag - 34 - 35 Nissan'ın kendi şanzımanı ya da tam tersi.

Biz Passat higlana devam edelim :'D

Getrag 223 şanzıman ikisi de. Fakat Nissan (stok) 354 N/m torku 4400 devirde . Maks beygir gücünü de 6800 rpm devirde alırken , Supra (stok) 441 N/m lik torku 4800rpm devirde , Maks beygir gücünü 5600rpm devirde alıyor. Fark burda

Klasman farkı doğrudur. Şu twitterda ki " who is the real JDM legend ? " anketine ithafen yazdım. 2jz nin kırılmaz motoru beni hep cezbetmiştir. Fakat supra gerçekten boş bir kasa. Gtr ın aerodinamisi ve downforce u çok daha iyi supradan. Nurburgring gibi bir pistte dolu bir Mk4 ile dolu R32 V-spec kapışacak olsa Nissan alır.

Ama supra dediğiniz gibi düz yolda affetmez gibi. Şanzıman oranları çok iyi. O zamanın teknolojisiyle o ivmelenmeyi yakalamak gerçekten büyük başarı.

Bende de 2.0 Sky-g motor Mazda 6 var. Karda buzda 1000 beygir :)

Malesef öyle. Emisyon ,egzoz kuralları ,yakıt ekonomisi vs. öne çıktığı için japonlar da el çekti bu efsanevi makinelerden..

Fakat JDM Legend'ın R32 olduğu konusunda size katılmıyorum. MK4 2jz Supra favorimdir. :)

Harici İçerik www.youtube.com
    Dış kaynaklardan gömülen içerik, izniniz olmadan görüntülenmeyecektir.
    Harici içeriğin etkinleştirilmesi yoluyla, kişisel verilerin üçüncü şahıs platformlarına aktarılabileceğini kabul edersiniz. Gizlilik politikamızda bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.

Namı değer Skyline dır kendisi. Sürüş dağılımı atessa e-ts pro ile yapılıyordu ve önceki modeline göre yenilenen şasesi ile hem daha iyi soğutma ve downforce elde edildi. Bu teknolojiler sayesinde 1999-2000 yılları arası üretilen bir otomobil 22 23 yıl sonrasının teknolojisiyle üretilen araçlardan daha dengeli ve stabil hale geldi. Bunun bir spor modeli de var v-spec diye geçiyor. Daha fazla downforce elde edebilmek için tarihte ilk karbon arka difüzör ve aktif lsd kullanılmıştır.

Sağdan direksiyon olması sebebi ile Amerikan pazarına girememesi ve Türkiye'de kimsenin bu aracı ithal etmemesi sebebiyle hem ülkemizde hem de dünyada çok değerli ve nadir bir araçtır. Umarım gelecekte gümrük kanunları güncellenir ve bu mühendislik harikası aracı yollarmızda görebiliriz.

Özet// Mart ayına "genel" olarak bakacaksak Aralık ayından daha soğuk olacak gibi duruyor. 22 Şubattan itibaren üst seviyedeki pattern değişimi , önceki başlıkta belirttiğim gibi Avrupayı sıcak, ülkemizi de soğuk konumda bırakabilir. Mart ayının ilk yarısına kadar devam edebilir bu durum. Sistemin şiddeti , nereyi etkileyeceği , neye benzeyeceği hakkında soru sormayınız. Henüz netleşmedi bu soruların cevapları. Hep birlikte takip edeceğiz. Ülkemiz kıyılarını etkileyebilecek potansiyelde bir sistemin gelmesi şubat son haftasını bulabilir..

bko4zls.gif

Nasıl mı anladım ? Şöyle :

Bu bir AAM (Atmosferik Açısal Momentum) çerçevesinden bakılarak harmanlanmış "uzun vade" analizidir..

Önümüzdeki süreçte Sezonun en büyük pozitif Doğu Asya Dağ Torku görülebilir..Yani, muhtemelen büyük bir toparlanma göreceğiz. Bu yüzden dünyadaki en büyük dağ sıralarından bazılarına (Himalayalar, Moğol dağları ve Tibet platosu) inmesi muhtemel büyük bir +MSLP (ortalama deniz seviyesi basıncı) görülebilir . Aynı zamanda Tork olayı, Grönland alçağının derinleşmesine neden olacak. ortaya çıkan gradyan, İlerleyen bir Rus / İskandinav blokajı oluşturabilir. Buna bağlı olarak Kuzey Amerika'nın batısında meydana gelecek büyük dalgalanma Avrasya'ya büyük bir itici güç verebilir.

Bu dalgalanmayı yaratan açısal momentumdur.. Bu durum rastgele gerçekleşmiyor.. tamamen açısal momentum bütçesinin bir parçasıdır..

1j210d6.png

7kkngpf.png

Eren kullanma onları içinde ne olduğunu bilmiyoruz

Az onca sohbet e attığım videoyu izle

Ah be efenim daha 16 yasında kardesıöızsın o gencecik vücuduna alma sakın onları etme eyleme

Çok ağır spor yapılmıyorsa (olimpiyatlara hazırlanmak gibi) fermante protein, bcaa ,kreatin, gainer gibi ürünler organları yorabilir zararı görülür. Ancak Cla, L'arginine , L'carnitine kurutulmuş et gibi gıdalar takviye gıda olarak (spor yapılmasa bile) kullanılabilir "takviye gıda" olarak. Kalp ve diğer organların sağlığı açısından da doktorlar öneriyir zaten bu supplementlerden.

Aslında yemek yapmaya zamanı olan birinin bunlara da ihtiyacı yok. Flitre kahve , yoğurt-,süt,maden suyu, beyaz-kırmızı etten de karşılanıyor bunlar.

Yahu zıpzıp taktın mjo'ya. Mjo bazen olur hiç bir etki yapmaz. Şubat ilk yarı zaten bir şey yok. Böyle vurkac sistemler gelir geçer. Son 10 günü ise efsane potansiyeli var. Ama zaman ne gösterir bilinmez. Onun için millete boşuna olumsuzluk pompalama. Her zaman farklı bir veri ile gelip tahmin yapıyorsun. Tek veri ile tahmin olmaz. Aklına yaz artık.

Yılların yıpratmaya cesaret edemediği arkadaş. Zıpzıp ı ben bildim bileli hep aynı 😂

Sarp Özdoğan eline sağlık. Peki Mart ayında ne var, radarına girdi mi ?

Malesef bakmadım henüz.

Sarp Özdoğan tekrar seni aramızda görmek çok hoş yeniden hoş geldin hayırlı olsun ünvanını geri almışsın senin gibi bilgili kişiler harcanmamalı ne dediysen harfi harfiyine çıktı resmen :) ocak aynıın 20'sinde dedin batı bölgeler 1 tık daha şanslı dedin ve öylede oldu :)

Sarp Özdoğan Hoşgeldin Nerelerdesin Sen Ya😊

Saolun. Söz verdiğimiz gibi bu kış bitene kadar burdayım. Seneye düşüneceğiz konuşacağız :)

//Özet: Şubat ayı 2-3. haftası güney enlemlere bir salınım ihtimali olabilir. Bu tarihlerde düşük genlikli endeksler ve telebağlantılar görebiliriz. Blokaj tahmini Ocak aynının sonlarına doğru yapılır. //

-Detaya şimdilik girmiyorum çünkü çok fazla. İstek olursa yine ayrı bir başlık açıp tüm detayları verileri koyabilirim.

Şubat'ın ilk 15 günü sahillere "Saf kar" yapabilecek bir sistem ihtimali zor gözüküyor. Ocak ayındaki basınç paterni ile Şubat ayındaki patern aynı olacaktır. Aynı Ocak ayındaki gibi ayın 20 sinden sonra Avrupa kıtası sıcak tarafta kalır, Ülkemiz coğrafyası şanslı pozisyona geçer. Şubat ayında tek bir farkla Sibirya darbesi ihtimali mevcut.

Hangi bölge nasıl olacak gibi sorular sormayın. Bölge tahmini yapmak için henüz erken. Şimdilik ülke bazında %60 Doğu %40 Batı gibi duruyor . Bu ihtimaller değişebilir.

-Detaya girmiyorum özetin de özetini yazdım. Veri analizi ve detay isteyen olursa bu başlıktan paylaşım yaparız.