icelandiclow tarafından yazılan gönderiler

Harici İçerik twitter.com
    Dış kaynaklardan gömülen içerik, izniniz olmadan görüntülenmeyecektir.
    Harici içeriğin etkinleştirilmesi yoluyla, kişisel verilerin üçüncü şahıs platformlarına aktarılabileceğini kabul edersiniz. Gizlilik politikamızda bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.

Son 1600 yılın en düşük seviyesinde şuan amoc ..

Ecmwf nao , gfs den ao aldık mı tamamdır bu iş (: tam balkanlardan gelen soğuk hava dalgası ..

Nao -1.5 barajını aşmamalı . Yoksa Azor çok batıda kalır ao da -1 bandında oldu mu harika. Ben çok beğendim balina yolda gibi ..

Orta vadede Eps ve ensemble yan ürünleri ile devam edeceğiz . Taki salıya kadar . Çünkü her iki ana modelin ana Senaryolarıda farklı senaryo sunuyor sürekli .

Bu arada ensemble harika . 19 u oldu neredeyse ve İstanbul semalarında hala ortalama -6 İzoterm de takılıyor . Öğlen -4 dü .

Daha fazlası sinoptik olarak da çok daha iyi?

gens-31-1-276.png

Bir çok güncel veriye senaryoya baktım . Genelinde Muğla Girit arasında oluşan bir siklon iç Anadoluya doğru giriş yapıyor . 6 Ocak 2015 veya 26 Aralık 2016 tarzı bir sistem olabilir . Sadece siklon rotası açısından. 995 MB lik alçak basınç merkezi olabilir

Tabiki etkisi ve soğukları önümüzdeki Sibirya destekli salınımla kıyaslanamaz bile ?

Ensemble ve eps verilerinin aksine GFS Run , ecwmf ana senaryo Negatif endeks görüntüsü vermiştir . Kendi ürünleri ise nötr endeks ile güçlü bir Azor ve İskandinav koalisyonu görüyor . Nitekim ull şeklinde değil , bir koridor kurulmuş ve bağlantı kesilmeyecektir.

gensnh-31-1-192.png

Ana senaryolarda ise Atlantikde mevcut ab azoru zayıflatıp üstümüzdeki soğukların azor İskandinav bağlantısını kestiği yerden kuzey Avrupaya gönderiyor . Bu senaryo olan dışıdır . Negatif endeks şimdilik düşük ihtimaldir . Ben 20 sine kadar en az soğuk sektörde kalacağımızı dusunuyorum .

pdf2svg-worker-commands-69c6db9bf8-q9bw6-6fe5cac1a363ec1525f54343b6cc9fd8-xfBHME.svg

Çoğu hafızalara kazınan sistemler öncesi sert dalgalı seyir olmuştur . Örneğin 2004 sistemi öncesi ao - 4,5 gibi seyir edip sonrasında ao nötr fırlayıp nao ile birlikte . Sağlam bir salınım alınmıştır .

Bu sefer işler biraz daha değişik -6 ya kadar inip kuzey ve batı Avrupa'ya gidecek olan soğuklar . Eğer nötr seviyesine hızla gelirse ciddi bir salınım gerçekleşebilir .

Dinamikleri iyi okumak geçmiş arşivleri karıştırmak gerekiyor önümüzdeki süreç için . Mjo döngüsünde de sürekli 7 . Faz erteleniyor . Aynı ao ve nao nun nötr çıkışı ertelendiği gibi . Ya modeller değişecek önümüzdeki günlerde endekslere uyumlu görüntüler göreceğiz . Yada endeksler değişip Şubat 20 ye kadar kapatacağız .

Ayrıca Amerika'yı etkileyen ssw sonrası devasa soğuklar azorun başını kaldırmasını aktif olmasını engelliyor böylece çok derin siklonlar kıta Avrupasına hareket ederek istediğimiz oluşumu almamıza engel oluyor modellerde bunu çözmekte zorlanıyor diyagramlar ikiye bölünmüş durumda. Ben yinede iki üç gün içinde lehimize dönmesini bekliyorum .

Aşağıya da Multi model güncel verisini atıyorum ;

Het4T8.png

Hakkımızda hayırlı olsun ?