cografyaciburak tarafından yazılan gönderiler

Burdan bas bas bağırırken bizi etiketleyip bunlarla ay sonu görüşcez deniyordu.Neymiş aylar öncesinden tahmin yapılmazmış..Analiz değerlendirme ve tahmin süreçleri meteoroloji de çok hassastır.yakın vade 1-2 güne orta vade 3-5 güne kaydı özellikle sinoptikte siklonlu sistem varsa.Neyse diyeceğim şu ocak ayında istanbul merkez için hava da kar dışında beklentim yoktu.gelelim şubata şubatta daha sert ciddi ataklar alacağız 11-13 şubat gibi tarihleri not alın bir yere bu aralıkta kuvvetli atak olacak bölgesi henüz belli değil şuan da uzun vade tahmini olduğu için biraz daha takibe ihtiyaç var

Geçtiğimiz sistemi istanbul olarak beğenmeyenler şimdi 27-28 sisteminden pay çıkarmaya çalışıyor sırf verdiğimiz tarihler geldi demek için geçin bunları Allah aşkına.Söyledik buradan İstanbul sahil kesimi kar almadıkca istanbula kar geliyor demem.Geçmiş sistem de havada kar dışına çıkmaz demiştim öyle de oldu ocak ayı istanbul için kar konusunu kapamıştım kendi adıma.Süreçte aynen beklediğim gibi gidiyor.Asıl kış şubat itibari ile başlıyor durum sertleşecek vurkaç sistemleri kovalamaya gerek yok ay sonu sistemi istanbul için sistemcik dahi olamaz.Şubat başı ilk haftası ilk sistem gelecek şubat ortası ve sonlara doğru işler daha da sertleşecek gibi duruyor

Maalesef sistemde bozulma var. Eski guzel goruntu kayboldu. Karayelde siklon soguma uyusmasi olmayinca sistem vurkaca donuyor. Yuksek basinc hizli sokulup yagisi kesiyor ve havayi kurutuyor yagis azaliyor. En sansli yer bu durumda bati karadeniz oluyor. En son bu kadar kisa surede degisimi 2012 sisteminde gormustuk. Yine kar var ve Istanbulun bircok ilcesinde cok hafifte olsa ortu olacak gibi. Istanbulun dogusu yine sansli. Avrupa yakasi biraz daha sikintili gozukuyor. Kar yarin aksam baslayacak. Umarim sistem surpriz yapar. Hayirlisi olsun.

Sayın hocam bu sene sizi temkinlil ve kaçak dövüştüğünüzü görüyorum.heyecanınızı kaçırma sebebi nedir atmosfer mi yordu sizleri bu kadar.Eski heyecanınız ve kusura bakmayın performansınızı da göremiyorum.Lütfen eleştirimi yanlış anlamayın siz bu işte hala 1 numarasınız sadece dile getirmek istedim

Saygılar

Yakında forum beni tanıyacak :) şimdiden belirteyim istanbul havada anca görür ocakta ciddi sistem istanbul adına zor gözüküyor bu lafımın efsane gözüken sinoptiklerine rağmen 1 hafta önce efsane dediğimiz diyagrama rağmen yineliyorum ki zaten anca havada gözükür kar istanbul da şu aşamada.Trakya şanslı demiştim ay ortası için eğer soğuk ile çakışırsa iyi birikimde bırakacaktır.gelelim şubata.iyi bir sistem şubatta demiştim şubat ilk haftasını sıkı takip edin derim.Sağlam sistem alacağımızı düşünüyorum bu sefer örtü ihtimalleri yüksek olacaktır.

İyi akşamlar dilerim

2 sistem şeklinde düşünelim ocak ayını.Asıl baba sistem zaten ilerde gelecek.İlk sistem karayelli ikincisi kırım kökenli olacak gibi ancak ilki istanbul adına daha iyi olabilir.Yine belirtmek gerekirse havada kar dışına çıkmaz öyle cm rüyalarına girmeyelim.Şubat ayı daha iyi duruyor