siberianhuso tarafından yazılan gönderiler

Prof.dr Doğan yaşar boğaz donacak, karşıdan karşıya yürüyerek geçilebilecek demiş. Bir kere boğaz gibi tuzlu ve akıntılı suyun donması hadisesi için İstanbul' da herhalde sıcaklığın -25 derece ve altına inmesi gerekir. Bu da ancak bin yılda bir olabilecek bir meteorolojik hadisedir. Ancak 1929 yılında olduğu gibi balkanlar aşırı soğur ve bu soğuklar uzun soluklu olursa oradan akıntıyla buzlar gelerek İstanbul boğazını ve Haliç' i tıkayabilir. Aksi halde neredeyse imkansızdır boğazın kendi aşırı soğumaya dayalı olarak buz tutması.

Konumum adına ne normal üzeri ne de normaller altı bir kış yaşadığımı düşünüyorum. Zaten aralık ayı başındaki kış tahminim de bu yöndeydi. Yani ne fazla soğuk ne de ılık bir kış beklemiyordum zaten. Nominal kış oluyor.

Sarp Özdoğan hocam hayırlı olsun inşallah denk düşerde. Hocam. Ben şunları anlayamadım. Attığınız resimler ne anlatıyor. Açıklarmısınız Hocam. Pek anlamıyorum. Da. Hocam.

Hocamız, soğuk hava salınımı olasılıklarını etkileyen bazı parametreleri paylaşmış. Kutup girdabı durumu, zonal rüzgarlardaki durum, atmosfer üst seviyelerindeki salınımlar ve bu parametrelerdeki olası değişimlerin kuzeyden bir soğuk salınımı olacaksa gücü hakkında önemli ipuçları vereceğini belirtmek istemiş.

Ay sonu sistemi azgın İzlanda canavarı yüzünden tuş oldu adeta!. Azor giderek aşırı doğulayıp kuzeydeki soğuk depoyu hazar denizi taraflarına itiyor. Her zaman kuzeyimizde böyle güçlü soğuk hava deposu oluşmuyor ve oluştuğu zamanda Azor yan çiziyor.

Sistemleri yaşamadan büyük beklentiye girmek nedeniyle bu eleştiriler oluyor. Aslında her sistemde efsane aramak saçma zaten. Çünkü adı üzerinde efsane.Zaten nadiren gerçekleştiği için efsane oluyor. Her kış efsane beklemezsek coğrafyamızı iyi bilerek ona göre kış beklersek zaten hayal kırıklığı yaşamayız. Ve beklemediğimiz derecede etkili büyük bir sistem de gelip destansı enstantaneler ortaya çıkarırsa da tıpkı 87 gibi seviniriz. Ve o yılın kışını da efsane kapsamına alırız.

Gfs ileriye yönelik Grönland blokajı veriyor. Tam tahmin ettiğim gibi dün 4 mart günü -20 -22 grandyanları üzerimize yerleştiren gfs şimdi Grönland blokajı veriyor.Bu modeller hiç mi dengeyi bulamazlar. Ya uçuk soğukları getirirler bize ya da sıcak baharı!. Ancak Grönland blokajı senaryosu bize -22 grandyan girişinden daha gerçekçi gibi.

Bursa da 0cm kar var hocam bu sistemin neyini beğeneyim kusura bakmayın da mini 87 diyordunuz o kadar iddialı cümleler sistem gücünü kaybedince de bu sistemi beğenmeyen üyeliğini iptal ettirsin diyorsunuz doğru bir şey mi sizce bu ?? Neyini beğeneyim mesela söyler misiniz ? O kadar beklentiye soktuğunuz sistemde 0 cm kar almamızı mı beğeneyim? ya da sıcaklığın sürekli 0 derece üzerinde olmasını mı ?Veya mini 87 sadece istanbul için miydi ? Öyle sistemi beğenmeyen üyeliğini iptal ettirsin yazmanızın sebebi de eleştiri almamak için bence. .Sistem ortada yokken o kadar ümitlendirdiniz şimdi de sesiniz çıkmıyor En azından Sinan hocamız başarısız olduğunda bir açıklama yapmıştı.

Evet mini 87 demişti ancak mini 2004 deseydi yerinde olurdu. Ancak o da bir şey mi draka95 arkadaş, utanmadan 1929 diyenler bile çıkmıştı. Yine en azından aşırı abartmamış ve mini 87 demiş. Haklısınız ancak bu kadar da üzerine gitmeyiniz. Kendi konumunuz açısından haklısınız. Evet bu sistemde Bursa ilimiz için en şanslı illerden birisi olacak denilmişti. Hatta birçok kar haritasında Bursa ili için 30 cm üzeri tahmini vardı.