siberianhuso tarafından yazılan gönderiler

Tuzla'dan Kadıköy Rıhtım'a kadar sahil hattında ciddi tutma sorunu olacak. Eğri oturup doğru konuşalım

Pazar akşamı sıcaklık kıyıda da 0 ve altına inmeye başladığında kar tutmaya başlayabilir. Ama özellikle en soğuk günler salı-çarşamba ve perşembe günleri de kar olabileceğinden sahillerde de iyi kar örtüsü olasılığı mevcut gibi görünüyor.

Marmara bölgesine GFS ye göre ki benim favorimdir; 850 hpa da özellikle 16 - 19 şubat arası -17 -18 grandyanlar giriş yapıyor. Şahsen İstanbul da dahil olmak üzere Bursa ilimizde de gündüz dahi sıcaklığın eksili değerlerde olmasını bekliyorum. Sizin verdiğiniz tahminlerden daha da düşük sıcaklık değerler, yaşanabilir diyorum naçizane!.

Bu sistem öncesi hava sıcaklıkları aşırı yükseldi maalesef. Aslında mevsim normallerinin biraz üzeri olsaydı sıcaklıklar sıcaklık daha ilk dalgada 0 ve altına iner ve yağış hızla kara dönüşürdü. Ancak böyle olmadı. Lodos manyağına döndük ve yer yer 19 dereceleri gördük adeta nisan ortası havasını yaşadık uzun süre. Haliyle sıcaklıkların tekrar önce normallere sonra da giderek altına inmesi biraz zaman alacaktır. Bizler sürekli sadece sisteme odaklanıyoruz. Oysa sistem öncesindeki hava sıcaklıkları deniz suyu sıcaklıkları gibi faktörleri hesaba katmak elzemdir. Dolayısıyla sistem umarım modellerin gösterdiği şekilde 3 atak şeklinde olur. Çünkü sadece 13-15 arası tek bir dalgalı sistem olsaydı ocak ortası sistemini bile mumla arar hale gelebilirdik derim. Bu sistem kanaatimce biraz da sabırlı olmayı gerektiren bir sistemdir. Zira önce subpolar atak ama ardına termik kökenli soğuk takarak gelebilecek bir sistem olduğundan soğuma kademeli şekilde artacak gibi görünüyor. Sistemin 16-20 şubat arası potansiyeli çok önemlidir. Ne yapacaksa işte o zaman aralığında yapacaktır özellikle de kar potansiyeli açısından.

GFS sanki sistemi bir tık daha geç sokuyor ama soğuk etkisini de bir tık daha artırmış gibi. Hatta iç Anadolu tarafında siklon 995 mbar oluyor ki gerçekleşirse eğer İstanbul ve Marmara - batı Karadeniz çok yoğun kar ve tip alabilir. Ayrıca GFS sistemin ömrünü de biraz uzatmış. Sadece 13-14 şubat pek hareketli geçmiyor fakat 15-16-17-18 şubat tarihleri aksiyonlu olabilir. Şubat 16-19 arası sıcaklıkların en düşük değerleri görme olasılığının arttığı zaman dilimi olabilir. Zaten sistemin öncüsü 12-14 arasıdır. Yani sıcaklığı düşürerek mevsim normallerine düşürme atağı gibi algılıyorum naçizane. Esas soğuk hava atağının 15-20 şubat tarihleri arasında olması kuvvetle muhtemel. Ancak kesin değil elbette. Sonuçta günler var daha.

Sayın TV hava sunucusu, 87 gibi olmayacak dedi. Ben 87 kışını bizzat yaşadım. O 87 mart ayında 850 hpa da -18 ler girmişti. Ve İstanbul gündüz dahi -4 dereceleri gece -8 dereceleri görmüştü ve mart ayı idi. Nedense İstanbul için yüksek kar kalınlığından ve kuvvetli soğuktan bahsetmedi. Ancak araçla yola çıkılamayacak kadar kar olacak dedi. Ya bizler modelleri yanlış yorumluyoruz herhalde.Bilemedim.

@EmreTEMUR hocamızın son videosu yayında

Harici İçerik youtu.be
    Dış kaynaklardan gömülen içerik, izniniz olmadan görüntülenmeyecektir.
    Harici içeriğin etkinleştirilmesi yoluyla, kişisel verilerin üçüncü şahıs platformlarına aktarılabileceğini kabul edersiniz. Gizlilik politikamızda bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.

Hocam sizin en çok beğendiğim tarafınız ihtiyatı asla elden bırakmamanız. Çünkü bu coğrafyayı hakikaten çok iyi tanıyorsunuz.

GFS 15 şubat sonrası neredeyse 3 gün İstanbul hatta ve hatta Marmara bölgesi üzerine 850 hpa da -18 dereceyi sokmuş. Eğer bu gerçekleşirse İstanbul gündüz dahi yer yer -4 -5 dereceleri geceleri ise yer yer -9 dereceleri bile görebilir. Bu senaryo umarım gerçek olur zira bu sert soğuk hava ciddi DEK etkilerini harekete geçirebilir. Ayrıca GFS henüz vadesi uzun elbette ancak 23 şubat sonrası için 850 hpa da -25 lik grandyanı Trakya tarafının dibine kadar getirmiş. Ve İstanbul üzerine de yanılmıyorsam en son 1987 kışında gördüğümüz -20 lik grandyanı sokmuş. Tabi o senaryo ihtimali vade çok uzun olduğundan şimdilik %1 olasılıktır. Ancak sinoptik görüntüsü bile inanılmaz geliyor insana!. Fakat şunu asla unutmayalım tabii ki; bu coğrafya söz konusu olduğunda son 48 saate kadar ihtiyatlı olmak elzemdir. İhtiyatlı şekilde sistemi 2 gün daha takip etmeliyiz derim.