Sezer DLC tarafından yazılan gönderiler

Polis01 Hocam yorumunuzu sabote etmek değil amacım yanlış anlamayın ancak, tek başına 850hpa soğukları yeterli olmaz kar yağışı için 500hpa değerleride önemlidir, Thickness değerleri yani (kar kalınlıkdeğerleri) önemlidir.Kimi bölgede örneğin 850hpa da 0 derece yeterli olurken deniz seviyesi yeterliliği -7 ve -8 derece olması gerekir, daha bir çok faktör var 500hpa,700 hpa kalınlık değerleri için ancak ben sizin yorumunuza istinaden yanılmamanız için bunu yazmak istediğim...

Kendi bildiğim kadarıyla şu AO ve NAO yu sizlere aktarmak isterim yanlışım olursa lütfen düzeltin,

AO tek başına negatif olursa soğuk hava güneye iniyor demektir.

bu durumda batı veya orta avrupa'ya inen soğukların doğusunda kalacağımız için nispeten ılık ve yağışlı havalar alabiliriz.

AO Salınımı kuvvetli negatif olduğunda AZOR bazen doğuya doğru genişler pidee olur.

o zamanda durgun ve yağışsız bir periyot olacaktır. (şuanda olduğu gibi)

AO güneye indiğinde AZOR YB Alanı baskı göreceği için NAO İndex değeride genellikle negatif olur.

AO ve NAO indeksi İzlanda siklonu ve AZOR Antisiklonunun kuzey atlantikteki birbirine olan dengesidir.

AO pozitif yani kuzey atlantik üzerinden güneye inmiyor ise NAO İndeks değeride pozitif yani AZOR YB Alanı aktif ve kuzey enlemlere çıkıyor

ise bize bu hareketlerin yansıması kuzey veya doğu yönünden olacaktır.

NAO Pozitif ise , AO yada kutup girdabı kuzeyden doğuya hareket gösterecektir.

AZOR'un uygun pozisyon alması durumunda soğuklar üzerimize akacaktır.

Varyasyonlar çok fazla bu yüzden geçmiş tarihlere bakıp analiz edip fikir edinebilirsiniz...

Model sonlarında ki görüntü ile diğer indekslerin hiç bir alakası yok bence, bu görüntünün değişip modellerin sistemi vermesi gerekiyor, sabah güncelleme ile şuan ki güncelleme arası dünya fark, akşam başka bir çıktı verir sonra yine değiştirir, ancak ana fikre bakıldığında ve diğer indeksler ele alındığında şartların bizim lehimize olduğu aşikar, kendi adıma genelde modellere kendi şahsi fikrimi bir yerlere not aldıktan sonra bakarım ki kendimi test ederim, şu görüntülerin hiç bir alakı yok, sonuçta sistem gelsin ne olursa olsun :)

Benim kendi görüşüm kafamda iki tarih ve iki sistem var biri 6-7 Ocak civarı, diğer ise 15-16 Ocak civarı, bir süredir bu iki tarihi ve olası bu iki sistemi takip ediyorum, sistem gelir gelmez bir şey diyemem ancak şu ki veriler ışığında kafamda ki tarihler bunlar...

Açıklamak istediğim bir durum var az önce twitter üzerinden Jodah Cohen'e dün konu olan ısınmanın alt katmanlara iniş süresini sordum, kendisinin verdiği cevap 2 hafta oldu,

Başta >>>WinteR<<< olmak üzere yanlış bildiğim ve yanlış bilgi verdiğim için sizlerden özür dilerim bu vesile ile bende bilgimi tazelemiş oldum...