mehmet civan tarafından yazılan gönderiler

Sağolasın abim, İnşaallah 🤲

Diğer seneler için evet derdim ama bu sene şimdilik diyemem Mehmet

İnşaallah devamı için deriz ..

Tüm yurtta beyaz gelinlik olsun İnşaallah

olur abi olur. daha kisa tam anlamiyla gireli 20 gunu anca gecti. malum deniz ulkesiyiz akdeniz ulkesiyiz. soguk yatayda ukrayna cizgisine yerlestiginde avrupa ve kazakistan arasi. 3-4 gune hersey degisir. karadeniz ben varim burada kacamazsin der akdeniz ondan gorur banada der. (: bir anda şen oluruz şenlik oluruz. :türkiye: :türkiye:

Tamam abi dersten sonra denicem teşekkür ederim Android üzerine herşeyi tamamladımda Android üzerinde yaptığım uygulamaları ios içinde yapmak istiyordum Onun için Swift öğrenmeye başladım aslında c# xmarin ile de gidebilirdim ama ben ayrı ayeı kütüphaneler öğrenmek istedim. Mobil bittikten sonra assembly öğrenmeyi düşünüyorum sanirim en karışık dil assembly yanlışmıyım?

bir cok framework gormen senin acindan iyi olur. assembly cok kullanmayiz lakin ogrenmen islemcinin nasil calistigi konusunda ram rom nasil kullandigi acisindan fikir verir. alt seviye dilleri ve fonksiyonlari daha iyi anlarsin. misal ben c developer im embedded platformlar uzerine calistigim icin bazen derleme ve debuging asamasinda assembly e basvurdugumuz oluyor.

birde assembly karisik olarak ifade edliyor hakli yanlarida var lakin cogunlukla kullandigin komutlar iki elin parmaklarini gecmez. cok tekrarli bir yapisi var makine diline direk cevrilir . buradaki sorun su sen yuksek seviyeli bir dil ile calisiyorsundur derleyici bunu islemcilerin anlayabilecegi sekilde derler ama assembly ile calisiyorsan her islemcinin komut setine gore ayri yazarsin karisik olan kismi orasi.

mehmet civan Abi windows üzerinden ios uygulama yazmak için sanal makinaya macOS kuruyorum bir sıkıntı yaratırmı? şuan catalina indirdim önerdiğin sürüm varsa rica etsem söylermisin.

bu sekilde yazdigin zaman app store a upload edemiyormuşsun. onun disinda bir sorun yok. :) kodu bu sekilde yazip mac de compile edebilirsin. yazdigin ortamda bir ios emulator vardir sanirim. andoroid studio da oluyor. birde soyle bir sey var :) donanim sanallastirma ile virtual kurdugun bir isletim sistemi uzerinde (microsoft hyperv) bir virtual isletim sistemi (ios emulator)daha kuracaksin heralde dusunmuslerdir onuda. dene bakalim banada yaz sonucunu.

mehmet civan Abi windows üzerinden ios uygulama yazmak için sanal makinaya macOS kuruyorum bir sıkıntı yaratırmı? şuan catalina indirdim önerdiğin sürüm varsa rica etsem söylermisin.

bakayim gece simdi ne desem yalan olur hic denemedim. islerim var biraz onumde onlari halledip bi arastirip yazayim. :olumlu:

edit: gülme zor yerden sordun (: zaten ben atmosfer ı kafasına takan normal ınsan gormedim. B)

Winter hocam biraz açıklama yaparmisiniz modumuz çok düştü sinan abim de konuyu kapattı çok üzüldüm

erdal bunlar endeks. ecmwf gfs gibi modeller bu endekslerini yer istasyonlarini atmosferin katmanlarindaki degisimleri incelemek icin balonlari radarlari vb hepsini kullanirlar.

ustteki nao endeksi north atlantic oscillation yani kuzey atlantikdeki basinc degisimlerini salinimlarini gormemizi saglar bu salinimlar belirli bir duzene gore sekillenirler. aylik senelik bazlarda inis ve cikislari kesit olarak alirsan ayni bir aynalama sistemi gibi birbirini alggoritmik olarak ortalacak sekilde salinimlar oldugunu goreceksin. negatif pozitif fazlar deniliyor sistem geliyor gidiyor deniyor aslinda direk negatifte diye bize sistem gelecek anlamida tasimiyor o zamanki basinc merkezlerinin birbirleri ile baglantisida soz konusu sinoptikten sinoptige segisir bazen ezbere cozumler uretiliyor aslinda durum boyle degil.

ao arctik oscillation. burada durumlar nao ya gore biraz farkli ao nun nao ya gore periyodik genligi stabil degil diye biliyorum. bunlar basinc merkezlerinin degisimini ve genislemesisi daralmasi gibi bir takim faktorleri ifade ediyor daha fazlasi icin hocalarimiz daha detayli yazacaklardir. benim bildigim bu orta ve uzun vadeli tahminlerde kullaniyoruz.

ustteki ornek endeksden anlayacagimizda ayin 5-6 si gibi karasizlasiyor dikkat edersen negatif ve pozitif ve notr yonelimler var. yani sistem yok diye gosteren modeller bir anda sistem verebilir. yada bozabilir. tabi suanki patern e gore yorumlamak lazim bazen negatif isimize gelir bazen notr bazen dolayli yoldan pozitif. endeks durum fifti fifti diyor.