mehmet civan tarafından yazılan gönderiler

islerimden dolayi fazla katilim gosteremiyorum lakin takipteyim arkadaslar. beklentimizi yuksek tuttugumuz icin sinoptikler gozunuze umutsuz gorunmesin. su durumda efsane olmasada etkili bir sistem almamiz 72 saatlik bir endeks degisimine bakar. aralik ayi icin patern gayet olumlu

paylasim yapan ve yorumlariyla katkida buluna arkadaslarima tesekkurler.

hani 8 saat once efsane verdi bir sonraki ciktida kestane oldu muhabbeti kesinlikle sartrlarin degistigi anlamina gelmez/.
    son 36 saat icin ztaen oralarda cok oynama olmaz kucuk kucuk yansitirlar degisimi 36 saatten sonrasinda 72 ye kadar biraz daha esnektirler. 72 den 144 e kadar sistemin gelip gelmeyecegini yonunu gosterir 144 sonrasi zaten tam oalrak sistemin etkildigi yerlerdeki sonuclari inanin yuzde 3 i gecemiyor isabet orani

arkadaslar modellere cok takilmayin modeller her guncellemede kendi hesaplama algoritmalarina gore belirli yuzdelerde sapma payi vererek olabilecek tum hava muhalefetlerini cikti olarak verebilmeyi hedeflerler. paraleller le bunlari cogaltip desteklerler.guncellemeleri seri takip ediyorsaniz misal gfs her 3 guncellemede bir calistirma ciktilarinin yuzdesel olarak yuzde 10 sapma ile bize sunar. ecmwf de bu yok ecmwf daha cok kurumlarin tercihleri icindir surekli en sabit ciktiyi verir. cozunurluk bir miktar dusuktur cunku cozunurluk yukseldikce hata payi yukselir bunlarin algoritmalari bizim kullandigimiz hesaplama yontemlerine gore biraz ters calisiyor. ben gfs takip ederim misal biraz fataziye kacmak isterim extrem durumlar oldugunda sistemin nerelere evrilebilecegini anlayabilmek icin. at yarisinda surpriz at i yakalamaya calismak gibi birsey. hani bir guncellemede verdi bir guncellemede vermedi duzeldi yada sistem kotuye gidiyor gibi algilamayin bunun icin endeksleri diagramlari takip edin. calistirmalar ecmwf disindaki hepsi tum exterm durumlari ve gelecek sistemi bir sekilde yuzdesel olarak sinoptiklerine yansitmak isterler.

Hendek bilecik ustunden bir kutle aldi mgm ye gore 7cm kar kalinligi var. Senelerdir takip ederim bu ilcenin pek bir rakimida yok 150-200 civari bildigim kadariyla ama bir sistem gelsin cevresine gore en az 1.5 kat kar aliyor. Ege ustundende aliyor marmara uzerindende karadenizdende. Ileride imkanim olursa o taraflara yakin 400mt uzerinde bir konuma yerlesecegim. Hemen cevresinde bir yukseltide var tahminimce 650mt civari sapanca golune bakiyor. Yazin golde kisin camli terasimda. - 4 mu girdi sorun yok cikarim tepe 10km. Istabul ankara arasinda zaten adapazari izmit yakin. Aradan mekece tarafindan orhangazi bursa da yakin... Konum olarak seneldrdir aklimda o taraf var. Iyi geceler....

Sen yanlış yere gelmişsin direk sivasa geç ordan

Harici İçerik twitter.com
    Dış kaynaklardan gömülen içerik, izniniz olmadan görüntülenmeyecektir.
    Harici içeriğin etkinleştirilmesi yoluyla, kişisel verilerin üçüncü şahıs platformlarına aktarılabileceğini kabul edersiniz. Gizlilik politikamızda bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.

oyyyy oyyyy oyyy B) sivasin ilerside iyi gorunuyor dogu anadolunun orta hatti

Ama ben hayret ettim, kar için sınırda sistemlerde her seferinde gölcükte dewpoint sorunu oluşurdu İstanbul çoşardı. İlk defa sınırda sistemde dewpointin uygun olduğuna şahit oldum gölcük için.

kuzey kokenli rugarlarda golcuk sansiz ne yazikki. fakat ruzgar kuzey batili oldugunda karayel gibi soguk yer seviyesinden yurur. balkanlardan girdi sistem.