SameT. tarafından yazılan gönderiler

selamlar arkadaşlar. Eren gültepe nasıl bir yer böyle. Bugün eczane aramaya gittim. Öyle yokuşlar var ki ben hayatımda böyle ter dökmedim kagithaneye çıkınca üstüme bir tshirt alıp üzerimdeki ni orada bıraktım. Adam beni görünce şok geçirdi. Dedim usta ben alışkın değilim böyle bayıra dere denilen yere 2 kere indim ciktim. Adamda gülüyor dıştan gelenler hep aynı oluyormuş.

kanki yapma böyle ya :) sen bursada kuştepe taraafına gitmedin galiba AYDEDE tarafı . uludağa kestane toplamaya giderken ekim ayında o taraftan gitmişliğimde var. çoğu bilmez oraları teleferikten teferrüç ten daha yüksektir. aşırı derecede diktir. romanlar oturur bi noktadan sonra yol kesinlikle yok direkt olarak merdivenle çıkıyorsun innnılmaz dik.

Aydede tarafı kabus gibi dik hep merdiven bursalılar oraya gitmez hatta çıkarken bir türbe denk geldi sokakta açık şekilde SUSUZDEDE türbesi yazıyordu . Aydede tarafında ...

ne inegöle giderken akiniş rampası ne yalovaya giderken dürdane rampası hepsi hava civa . ter gerçek AYDEDE çıkış merdivenle :)

1907496_697157573749282_5592745886809338862_n.jpg?_nc_cat=101&ccb=1-7&_nc_sid=e3f864&_nc_ohc=QE4BfnXH7R0AX_OCeyi&_nc_ht=scontent.fesb4-1.fna&oh=00_AT-KT3i2OzDRjyfdbd4Kf0Vr_OV13NYBQvVgwTkUb7qrqw&oe=6316BFE3

ULUDAĞ 1980 ler boyunca kar kalınlıkları

bu veriler eriyen karı kapsamaz. kar kalınlığının maksımum ulaştığı ı yüksekliği kapsar .. Kış boyunca eriyen karla beraber toplam yağan kar 10 metreyi geçen seneler bulunmaktadır.

1980 430 cm ( Türkiye Rekoru ) bazı kaynaklarda 435 cm geçiyor .

1981 300 cm

1982 358 cm

1983 355 cm

1984 260 cm

1985 240 cm

1986 247 cm

1987 425 cm rekoru zorlamış.

1988 249 cm .

1989 BİLGİ yok.

ölçüm 1878 rakımdan yapılmıştır . o zaman bu rakımdan ölçüm yapılıyormuş. kaynak SKCİYİZ.adlı uludağ sitesidir.

Uludağı yıkan lodos oluyor .. bir takım eski yıllara ait kar kalınlıkları.

bu sezondan sonra en yüksek kar kalınlığına 2011-2012 sezonunda ulaşıldı. Maksimum kar kalınlığının 3,7 metre olarak ölçüldüğü bu sezon, ayrıca 16 Ekim 2011 ile en erken kar yağışının başladığı ikinci sezon oldu. Bu sezonun toplam yağan kar kalınlığı 9,4 metre olarak ölçüldü.

2003-2004 sezonunda en son kar 16 Nisanda düştü ve sezonda toplam yağan kar kalınlığı 9,75 metre oldu eriyen karla beraber

2004 .3 .88

2003 3. 40 cm

2009 3. 35 cm

bilgiler kısıtlı araştırdıkça hep ekleyeceğim.. özellike 80 ler 90 lar.

uludağ bu senede mart başında 1.25 cm olan kar kalınlığı mart sistemiyle beraber 1.95 cm e ulaştı mart sisteminini alamasaydık tarihinin en az kar yağışlı senesi olarak kayıtlara geçecekti

Küresel ısınma ve ikliim değişikliğinin tam olarak etkileri yani Esas Filmin 2030 dan sonra başlaması bekleniyormuş . 1.5 derece ısınmayı 2030 da yakalıyoruz Esas felaketlerin o tarihten sonra başlaması beklenliiyor Bunlar öncüler. Asırı Sel uzun sürelı kalıcı sıcaklar uzun süre devam eden yüksek basınç . bugün komşuya yarın bize

aşırı kar yağışlaırda olabilir belli olmaz bakalım neler bekliyor bizi

Bünyamin sürmeli şunu demişti bir programında.. Dünya yanı dünyadan kasıt İnsanığlu bu gidişle 2100 yılını göremiyor. ınsanoğlu olarak yaşanabilir dünya 2100 den sonrası için yok. bu gidişle kesin gözüyle bakılıyor erken olma ihtimali bile olabilir. ortalamada 2100 e kadar 4 + derece ısınma bekleniliyor

yani 2030 dan sonra şovu başlatıp 2100 de kapanışı yapıcaz..

Bu nemli havayı hiç çekmemek için gidicen Ağrı dağı 4200 e kamp atıcaksın gece ayaz olur ama gündüz çok iyi olur .yada uludağ göller bölgesine 2300 rakıma başka yol yok.

yahu oturduğum konum tam denizden 100 metre yüksekte denizi karşıma alıyorum. deniz esse olduğu gibi o rüzgarı bende alıcam hiçmi esmez ya. deniz var birde arkadaş karadeniz bitmiş yemin ediyorum yaprak kırdamıyor ya . dün baktım bir ara rüzgar hızına 0 km yazıyordu. sözde deniz var. TIRT.

şimdi rüzgar hızına baktım 0 km yazıyor. Denizden 100 metre yüksekteyim yaprak kıbırdamıyor. Marmara böylemi be . ahh ahhh :)

Rüzgar hızı 0

pasted-from-clipboard.png

5 AĞUSTOS 2022 Ağrı Dağı eylülün ortasına kadar erime trendi devam edecek havaların gidişatına bağlı olarak. 4200 metrede kar tamamen bitti.

Resim

Buda 17 haziran ee tabi bu kadar fark olması doğal 1.5 aydaki toplam erime

Resim

nasıl bir sistem isterim.. gündüz en az - 2 derece olacak ki bi halta yarasın. rüzgar şart ama bursaya rüzgar poyraz yada karayel esmediği için rüzgarı eliyoruz.

-2 derecede tek tuk atıştıran kar taneleri yere yapışmaya başlar sonra yoğunluğu artar kar kalınlığı 2 cm de olsa yerler cam gibi olur ve parlar . çünkü düşen her kar tanesi yere yapışmaktadır. arabalar başlar kaymaya. hava sıcaklığının gündüz 1 2 3 derece olduğu yerlerde bu durumu görmemiz mümkün değildir

ama gündüz -2 ve altındaki bu kar yağışı 5 cm de yağsa hayatı felç edebilir. heryer cam gibi olur tadı çok daha ayrıdır.

kar kalınlığı olarak en az 20 cm dir 20 cm altı kar kalınlığı beni tatmin etmemektedir. o kışı kar olarak zayıf saymama sebeptir

bursada böyle bir durum 2002 de olmuştu . onun tıpkısının aynısı olursa süper olur direkt kar olarak başlamıştı. 2002 de tam 25 cm yağmıştı. ( MERKEZ ) bursa gündüz -2 dereceydi. çok bulutluydu sonra direkt kar olarak başlamıştı. bunu istiyorum .

olaya bak :) 2 -3 ay önce derin dondurucuda 2021 kurban bayramında kalma et kalmış.. fişide çekilmişti. neyse biz bir derin dondurucunun kapağını açalım dedik :)

açtık :) ne oldu biliyormusunuz. beynim döndü kokudan kabusu yaşadım poşetin içinde et. eti heryeri :sibirya kurdu: tabi :sibirya kurdu: fışkırıyor bi kaç kat poşete geçirdik koyduk balkona eti dışarı koyamadık inanılmaz pis kokuyor balkona bıraktık dışarı koku gitmesin diye . odada zor duruyoruz aman yarabbi.

en az 9 10 aylık et simsiyah olmuş . koku içeriye sindi tabi burda suçlu benim Annem İSYAN :)

öyle kokuyorki öyle böyle değil. kokunun cinsi değişik.. çöp kokusu gibi değil başka bir koku ..çok yoğun çok iğrenç..

daha önceden köpek leşi kokusunu yaşamıştık eskişehirde otururken 2000 de evin yanındaki arazida köpek ölmüş evin yanında aylarca köpek leşinin kokusunu çekmiştim köpek leşide lanet kokar. beyninizi çürütür biride çıkıp bu koku ne kardeşim deyip almadı leşi çocuksun ne bilcen evin mutfağından görünürdü 30 metre ilerideydi leş . ayrlca çekmiştik

şimdide böyle bir deneyim oldu .. derin dondurucunun kapağını açık şekilde bıraktık ki koku yok olsun diye koku içine sinmiş işlemilş derin dondurucu benim odada duruyor :) hala azda olsa kokuyor yanından geçerken çıtırdan o koku burnumun dierğiine işliyor. 2 -3 ay önceki olay bu . ..

2 3 ay oldu o koku geçmedi be ..

insan ölüsü en pis kokanmış.. 2. köpek leşi. olarak bilinir ( feci ). bizimkisi inek leşi :)

sırada insan ölüsü var bakalım :)