SameT. tarafından yazılan gönderiler

Eskiden doğuda müthiş metrelerce kar yağarmış. Bundan dolayıda su sıkıntısı yokmuş. Ama ona rağmen ağaç dikimide yapılmamış. Şimdi ise kurak çöl gibi susuzlukla karşı karşıya kalan doğu bölgesi var. Ayrıca ağaç ekimide toprağın verimsizliğinden olabilir.

evet benim karslı arkadaşım var 33 yaşında karsta doğup büyümüş köyünden aga diyor :) la bizim köye ev boyunca kar yağardı diyor şimdi 30 cm yağıyor diyor :) yada 40 cm diyor . tabi bu dediği olay 1990 lar ve 2000 ler başları

yağışlar az malesef.

bursa için ocak sistemi merkez 14 15 cm kar aldı. ( otogar tarafı alçak kesimler ova kısmı 7-8 cm kar aldı )

ocak sonundada bi 4-5 cm kar aldık o sistemde istanbul kocaeli sakaryaya yağmur yağmıştı :)

ama çok övülem metedilen şubat sistemi beni hayal kırıklığına uğrattı. vasattı. yağış azdı . merkez 10 cm şehrin ova tarafı 5 cm kadar kar aldı.

yani toparlarsak hatrı sayılır bir kar aldık...idare eder diyelim.

2017 de merkez 40 cmdi. hem daha soğuktu hava yağışta çoktu tabi.

zaten kar sisteminde soğuktan çok yağış önemli.

yağış azsa y eskişehir gibi oluruz 3 cm kar yağar - 15 lerde takılırız :D 20 gündede erirdi :D

kar açısından durum bu. bi 2017 asla değil. normal bir kış diyelim. fena değildi

uludağdanda bahsetmeden olmaz tabi 130 cm kar aldı . bi uludağ için çok kötü bir kar kalınlığı olarak tarihe geçti. tarihinin en az kar yağışını aldı yada 2 . yağmurların azlığından dolayı malesef.

10 üzerinden 6 veriyorum.

böle :)

ve dediğim gibi oldu arkadaşlar :) bursaya 20 kg yağış bekleniyordu yağan yağmur 16 17 kg. yağış etkisini kaybetti.

iyi bir yağış aldık. şubat 20 sinden marttın bu zamanına kadar. ilk defa.

kar konusuna gelicek olursak :))

gene dediğim gibi o standart yer 700 750 rakım sınırında kaldı kar. ( yani bolu rakım seviyesinde kalıyor ) ordan aşşağıya inmedi. kar çok yukarda.

klasik mart ayı yani bu yaşadıklarımız. bilindik mart ayı. sürpriz yapamadı.

uludağa yağan kar 25 cm ..

yağmaz kardeşim :) bursayı tanıyorsak az çok 1 tane bile atmaz .o kar 600 metreden aşşağı inmez. belirli bi yeri var o karın ordan aşşağı çok zor iniyor 700 rakımda kalıyor o kar hep genelde .. hep aynı yerde kalır. dağın dibinde oturuyorum yakınım . bıçak gibi keser .çizgi gibi

bu derecelerde 7 derecelerde falan hep aynııs olur .:) o çizgi gibi yerde kar 20 cm olur. ordan 50 metre aşağıya inmez. haftalarca inmez çakılı kalır sıcaklık yetmiyor.

700 rakımda kar 1 aydır erimedi.

teleferikle çıkarken rakım 375 metre. yağmur yağıyor. 300 metre yükseliyoz kara çeviiryor aksam geri dönüyoz aşşağı iniyoz aşşağı hala yağmur yağıyor :) sabah kalkıyorum gene aynı :) böyle günlerce gittiğini biliyorum.,

rakım 700 olacakki kar gör :)

bilecike yağar. bursanın 550 600 rakım aşşağısına inmez. büyük bir sürpriz olmassa.

ben bursaya 10 marttan sonra kar yağdığını hiç bilmem. bitti kar işi martta sert bi dalga yakalayamadık. daha doğrusu gelmedi. dalga geldi ama gündüz 8 derecenin altına indiremedi sıcaklığı 600 rakımda kaldı kar. dediğim gibi 7-8 derecelerde kalır öyle gider nitekim öylede oldu standart :) şaşırtmadı

yağışlara bakacaz ama yağışlarda pek iyi değil yani. bursa için öyle geçmiş sistemlerde mart ayı içinde düzgün bir yağış alamadık hep hafif yada ara ara orta kuvvetli 2 kg 3 4 kg yağış bırakıyor sistemler sistemlerin gücü zayıf. 2 gün önceki son sistemde 3-4 saat ince ince yağmurla kapadık. kendine hayrı yoktu.

yarın için kuvvetli yağış diyor. bakalım. 20 kg de yağış vermiş. 20 kg dan az yağacağına eminim diyebiirim :)

he şunuda belirtmek istiyorum. uludağ 130 cm kar ile tarihinin en az kar yağışını aldı malesef. geçen sene 170 cm di .( yağışların azlığından dolayı )

rekor kar 1978 4 metre 30 cm :)

barajlarda su seviyesi % 35 belediye yer altı kaynaklarından çekmeye devam ediyor

10 marttan sonra bursaya kar yağmaz tatihte yok istisna olabilir

Marrta kar yagdihi oldu ama martin ilk 10 gunu için geçerli bu durum

10 mart tarihine kadarda yagarsa yagar.

10 marrtan sonra %99 yağmaz

Yasadigim yeri biliyorum yani

Eeee 10 marta kadarda birsey yok zaten.. ufak dalgalanmalar var onlarda soguk acisindan yetersiz.

Havada kar bile zor .

Yani hic sey yapmaya gerek yok

Kar yoksa.bende yokum yani yagmur yagar heralde az cok .

Yagmurlardada is yok ya bursada % 35 su var dogancı barajinda kis bitti % 35 su var % 50 yi göremeden yaza.gireriz

Yaza.girincede artık 6 ay yağmur yağmaz heralde

Cunku 2020 kurakliginda 5 6 ay net yagmadi ( hafif yagislar haric ) .

Yani evet kar yağmıyorsa kışın benim gözumde bir anlami yoktur.

Kiş mevsimi kar yağarsa güzeldir. Kişı güzel yapan kardir kar faktörüdür

Ee marttada kar yok zaten belli oldu az cok marmara icin

Dogal olarak benimde durmam gerekmiyor

Hdsabimi silermisin yada link varsa atarmisın

kis bitti ( kar ) marmara icin dedigim gibi 7 8 derecerelere iner oyle kalir yagmur yagar yarin hafif yarmurlu .arada soguk olur klasik kasim ayı tipi yada aralik modunda geçer

Kar isi bittigine gore hesabimibsilmek istiyorum Hesap silme varmidır

kis bati için 14 15 ocakta.geldi 20 subatta.bitti. (suanlik)

Hatta subatin ilk 11 12 .günü felaket sicakti ( aya göre ) bursa 25 dereceyi gördü gölgede guneşte 30 u görmuştür.

10 12 gun boyunca 20 22 23 21 derecelerde gitti.bu inanilmaz.birseydi şubat ayı için

Uzun soluklu sıcak mayis ayını zorladı .

Kiş cok geç geldi marrta nolur illaki soğuk olur yani günduz 7 8 dereceleri görurüz ama 3 derece 4 derece kar sınıtı olurmu süpheli dalga gelir ama kar yaparmi belirsiz

Yağmura ihtiyaç var bursa nilufer baraji % 25 lerde dohancıda % 27 civarlarında..

Nilufer barajinda su 3 ay once tamamen bitmişti yeralti kaynaklarindan cekiyorlardi

Marrta eskiden surprizler oldu martin koca kari sogugu olurmuş (kuru soğuk ) olarak geciyor

Bursa 2010 yada 2011 da marrta bi 15 20 cm kar aldı merkez ki goremedim.askerdeydim

Onun dışında 2018 1.martta 1 cm 2.cm.kadar aldıydı ?

Yani 10 senedir marrtta kar alamıyoruz .

Benim.sahsi fikrim % 15 % 20 civarları

Kardan daha çok yağmur lazim.acil mart ayinda guzel yagislar almamiz lazim.

Soyle 48 saat ince ince kendi halinde yaģan yagmurlar lazim bize umarim.martta devam eder .

Kuraklik devam ediyor