tengizman tarafından yazılan gönderiler

kesinlikle gfsnin ısrarı var ama aralık başından beri böyle görüntüler gösterip hüsrana uğrattığı için kimsenin inancı kalmadı bence burda öylesine anlık yorumluyoruz işte maç yorumlar gibi

Evet haklısın ancak bu sene gelen sistemlerin başlangıcında nadir hatırlıyorum -10' un altındaki senaryoları. Bu gelme ihtimali olan sistemde daha güçlü soğuklar dikkatimi çekti açıkçası.

Aslında Ocak ayını soğuk açısından kötü geçirdiğimizi düşünmüyorum ancak 850 soğukları zayıf kaldı. Kısacası, özellikle kıyı kesimler için rüzgar yönünü genel olarak poyraz düşünürsek en düşük girmesi gereken 850 değeri -9' dur örtü yapacak kar için. E zaten senaryoların yarısı bu değerlere iniyor, diğer yarısı da 0 ile -5 arasında geziyordu. E düz mantıkla da ortalama -5 bandında olup, sisteme 1-2 gün kala tüm senaryolar -5 -7 arasında hemfikir oluyordu. O yüzden diyagramlarda ve model çıktılarında -10' un altına inecek senaryoların çokluğu da takip etmemiz gereken bir parametre bence. Bu yorumu genel olarak sistemler ve basit takip metodu yapmak isteyen üyeler için paylaştım. Tabi ekstra olarak sistem öncesi bir çok veri analizi de gerekli.

Böyle bir sinoptiğin yağışına takılmayın bence şimdiden. Yağış bir sistemin en son parametresidir. Basınç alanının 10 km' lik veya 5 milibarlık değişimi bile yağışı % 50 etkileyecek etkenler. Sinoptiğin gelmesi ilk hedef, yağış zaten sistem radara girdiğinde değişkenlik gösterecektir.

Azor ezilirse kuru soğuk almış oluruz ezilmezse bütün sahil kesimlerinde 20-30 cm yapar

Kardeşim resmi almadım yer kaplamasın diye ama, şu sinoptiğe ve soğuğa İtalya' da tepki ab alanı oluşmaması bence %1 ihtimal. Ab alanının derinleşip soğuğu çekme ve Azor' un Avrupa' da daha dirençli olacağı bir sinoptik görünüm daha olası olur.

Gece güncellemesinin şu saat dilimine kadar olan sinoptik görüntülerine bir yorum yapmak istiyorum. Dikkatimi çeken bir durum var çünkü.

Geçtiğimiz hafta Ecmwf' nin ısrarla güzel sistem verip, Gfs' nin ısrarla her güncellemesinde diğer 29 senaryoyu hiçe sayan sıcak çıktıyı ( ana çıktı) model görünümü olarak vermesi ve sonunda -10 -12' ye düşen hiç bir senaryo gelmediği gibi, Gfs' nin gösterdiği gibi gelen ve Ecmwf' ninde sonunda pes ettiği - 5, -6 ' nın bile zor girdiği basit bir sistem yaşamıştık, model takibi yapan herkes hatırlamıştır sanırım.

Bugün ise sırasıyla öğle, akşam ve gece güncellemesinde ana çıktıyı en soğuk senaryo (sadece bir kaç senaryo katılıyor) olarak seçen ve 1 hafta sonra ülkemiz enlemlerine soğuk hava getiren bir Gfs ile karşı karşıyayız. Akşam Ecmwf diyagramına baktığımda Gfs ana çıktıya destek gelmiş. Bu sene performans bakımından en iyi model olarak gördüğüm Gfs' nin bu hareketi heyecan yaratır diye düşünüyorum.

Not: Olası muhtemel sistemin soğuğu iyi gözüküyor. Tabi bazı detaylar için erken ama bir gözümüz Atlantik' te oluşan ab alanları, İzlanda ve İtalya' daki tepki ab alanlarında olacak. Atlantik' teki ab alanları derinleşmez ise Azor' un daha kuzeyli yükselişi ve İtalya' da oluşma ihtimali olan Ab alanıyla ( konumu önemli) bu olası sistemin, tüm senenin karsızlığını unutturma potansiyeli de hayli yüksek. Tabi bu detaylar için erken ama, model ısrar ederse bir gözümüzde Atlantik, Azor ve İtalya üçgeninde olacak. Bakalım ısrar sonraki güncellemelerde de devam edecek mi ?

Akşam güncellemesi öğlen güncellemesine göre sinoptik görünüm olarak biraz kötü gelse de ana fikir mevcut durumunu korumuş. İlk haftadan sonra ülkemizin bulunduğu enlemlerde hareketlilik gözüküyor. Diyagramlara bakıp sağlamasını yaparız.

Hocam çok git gel oluyor.

Tamamen yağışın yoğunluğundan kurtardı bizim buralar. Şansımıza üzerimizdeki kütle biraz uzun soluklu.16:00 ' dan sonra kar oranı fazlalaşır yağışın derken burada da yoğunlaştı. 16:00' dan sonra çimenler ve arabalarda örtü beklenebilir, özellikle Halkalı tarafına gidildikçe.