tengizman tarafından yazılan gönderiler

siz kocaeli gölcük 97 rakım için ne bekliyorsunuz pazar pazartesi günleri. Benden 20 kat bilgilisiniz belli erenle aramızda tartışma oluyor ama sizin dediklerinize karşı gelemeyeceğimden tahmininizi almak isterim.

Ben her görüşe saygı duyarım. Benim dediklerime karşı gelebilirsin, sonuçta benim göremediğim ama başkasının görebildiği bir parametre / detay olabilir. Yukarıda da belirtmiştim, yaşa ve gör sistemi diye. İstanbul için değil tüm Marmara için en elverişli zaman dilimi Pazar akşam saatlerinden Pazartesi sabaha kadar. Yağışı yakalayan yerlerde kky, graupel ve kar görülme ihtimali yüksek, buna Gölcük' te dahil.

İstanbul için tam anlamda yaşa ve gör sistemi. Sıcaklıklar çok sınırda, tahmini en zor sistemlerden biri. Bu yüzden cm hesabı, kesinlik içeren kar tahminlerine fazla itibar etmeyin derim, hayal kırıklığı yaşarsınız. Daha önceden de dediğim gibi en büyük avantajımız 500 hpa değerleri. Buna ilaveten sıcak deniz yağış yoğunluğu arttırır. Sınırlı alan modellerinde de dikey hareketler ve bileşen rüzgarlarını takip edeceğiz. Kişisel tahminim, yarın öğle saatlerinden Pazartesi akşam saatlerine kadar tüm İstanbul' da aralıklı olarak kky, graupel ve kar yağışlarının görüleceği. Görsel anlamda bir nebze karsızlığımızı giderir.

Kısacası, 850 hpa' sı yüksek olan böyle bir sistemde, havada kar görebilmek için bile yukarıdaki parametrelerin lehimize olmasını bekleyip radar takibi yapmaktan başka çaremiz yok. Keşke 850' de -10 -12 girseydi de bu tür ince hesaplara girmeseydik. Objektif olmak gerekirse, istediğimiz gibi 8 ocak' tan bu yana soğuk taraftayız ancak bu soğuk dönemi malesef minimum verimlikle kapatıyoruz. Bu sistemden sonra en az 7-8 gün atmosferin kendini yenileyeceği günleri yaşayacağız. Yani yer yer mevsim normalleri üzeri sıcaklıklar ve yağışsız günler. Şubat ikinci haftaya yakın günlerde bir hareketlilik gözüküyor ancak bununla ilgili detay veya bilgi vermek bu tarihlerde yanlış olur.

Umarım şu 3 gün tüm İstanbulluların gönlünü hoş eder.

O kadar cılız soğuklar yaşadık ki bu tarihe kadar, Karadeniz' i bile normallerine çekemedik. Elimizde son kalan kalelerden biri de Karadeniz' in normaller üstü sıcaklığı. Şubat ayında alacağımız ortalama sistem bile kar yağışları açısından büyük fark yaratır İstanbul için. 28-31 Ocak arası yaşayacağımız mini sistemde de yağışlar modellerin öngördüğünden daha fazla gerçekleşebilir deniz suyu anomalisini baz alırsak.

Screenshot 2024-01-26 235950.png

28-31 Ocak arası beklenen sistemcikte en önemli avantaj 500 hpa değerleri İstanbul için. Bu senenin en iyi 500 hpa değerleri sanırım. Yağmur, graupel, kky ve kar yağışının aynı gün içinde değişmeli olarak görüleceği ilginç bir sistem diyebiliriz. Bu ufak sistemin yağış cinsini belirleyecek en önemli etkenlerden biri de alt seviye bileşen rüzgarları. Sınırlı alan modellerinde bileşen rüzgarlarına dikkat edip ona göre kar beklentisine girebilirsiniz. Aydos dışında kaliteli ve yüksek miktarda kar görmek isteyenler Anadolu yakasında Beykoz, Polonez , Avrupa yakasında ise Binkılıç, Yassıören, Akalan taraflarına seyahat gerçekleştirebilir.

Düzeltme: Bileşen rüzgarlarının yağış cinsini belirlemesi derken yer sıcaklığa etkisi vurgulanmıştır.

21:00 ' den sonra havada kar görmek için şartlar biraz daha iyileşiyor İstanbul adına. Şu anda kuvvetli rüzgarla yağan iri taneli yağmuru kky olarak algılamanız son derece normal. Bahsettiğim saat diliminden sonraki yağışlarda kar taneleri daha belirgin olacaktır.

Süper sevindim :) Burada da yazın bilgilendirin bizi. Sevindim valla abi sizi gördüğüme burada. Bayadır burada yazarım sizi de görmekten mutluluk duyarız..

Geçiyordum uğradım, bir de senin gibi genç yeteneği kapmış site :) Yazarım tabi Sarpcığım. İyi geceler herkese.