CAN tarafından yazılan gönderiler

Son tahminime göre, Şubat sonunda gelmesi beklenen sistemde beklentiyi minimumun da altında tutmamız gerekmektedir.

Ecmwf Eps
    tempresult_tnz6.gif

Ecmwf Diyagram
    DPXqbm.png

Ao ve Nao Verileri
    ao.sprd2.gif
    nao.sprd2.gif

Ao verisi önümüzdeki sistem için nötre (0.5) kadar inip şans verse de Nao verisi nötr-bir pozitif arası seyretmediği sürece sistem almamız zor olacaktır.

Nao verisi mart başından itibaren bizim için en iyi pozisyon olan nötr civarında seyredeceğinden lehimize bir durumdadır.

Ao ise pozitiften nötre iniş yapacağı için sistem alma olasılığımız yükselecektir.

Ecmwf diyagramında gördüğünüz üzere martın son haftasına doğru senaryolardaki düşüşün fazlalığı dikkat çekmektedir. 26 Sistemi sinoptik açısından çok tehlikeli durumdayken mart başında gelebilecek olan sistemde böyle bir sıkıntı gözükmemektedir.

Tahmini sistem iniş tarihinin 5-8 Mart civarında olacağını bekliyorum ki, bu bizim son sistemimiz olacaktır. Devamında oraj kovalamaya başlarız artık yavaş yavaş :rolleyes:

Bol keyifli günler dilerim

Bu akşam saatlerinden itibaren etkisini göstermeye başlayacak olan cephesel sistemle gelen çok kuvvetli yağışlar için önleminizi almayı unutmayın. Çanakkale, Balıkesir civarında yıldırım, şimşek hadiseleri görüleceğinden vatandaşların açık alanda durmamalarını tavsiye ediyoruz.
    tempresult_ifq0.gif
    Şimşek, yıldırım hadisesi görülebilecek yerlerin haritada gösterimi yukarıda gördüğünüz gibidir.

tempresult_ozl2.gif
    Yukarıda gördüğünüz haritada ise sistem boyunca düşecek yağışların mm cinsinden gösterimi bulunmaktadır.

tempresult_ckc5.gif
    Soğuk kökenli cephesel sistemin girişiyle birlikte hava sıcaklıkları düşecek.

tempresult_hit4.gif
    Yukarıdaki veride ise yağış geçişinin ortalama olarak haritaya yansımasını görüyorsunuz.

Bu kuvvetli yağışlar sonucunda ortaya çıkabilecek ani su baskınları, taşkınlar, heyelanlar, yıldırım çarpmalarına karşı tedbirli olmanızı önerir, iyi günler dileriz.

Martta hiçbir şey bitmeyecek. Ay sonundan mart ilk haftasının sonlarına kadar önce siklonik sistem getirecek polar atak, sonra da sibirya alacağız :thumbup:

Kısaa bir tahminle sizi bilgilendireyim. Önümüzdeki sistem ilk görünen halinden bir hayli kuvvetini kaybetmiş biçimde geliyor bildiğiniz üzere. 16 Şubat tarihinde batı kesimler için hala %15 lik bir düzelme ihtimali bulunsa da bunu zor bir ihtimal olarak görüyorum. Bu sistemden umudu kestim diyebilirim fakat kışı bitirdim mi? Tabii ki de hayır. Önümüzdeki süreç içerisinde Mjo ve Ao-Nao verilerinin bize güzel bir sistem sunmak için can attığını görüyorum ve en geç gelecek hafta içerisinde bu sistemin gözükmesini bekliyorum. Peki bu sistemin genel hatları nasıl olur diye sorarsanız; Allahın izniyle, Sibirya yüksek basıncının yardımı ve Azorun İngiltere dolaylarında merkez üssü kurmasıyla balkan kökenli ve siklonik bir sistem inmesini bekliyorum. Geçtiğimiz dönemlerde @SiNaN ReiZ in 16 Şubat için verdiği tahmini hatırlarsınız diye düşünüyorum. Balkan, Doğu avrupa ve marmara merkezli siklonik bir sistem bekliyordu. İşte o sistem bu sistem. Uçuş takımlarını hazırlayın derim ikinci bir 6 Ocak vakasıyla karşılaşıp bu kışı efsaneyle sonlandırabiliriz ;) İyi forumlar