SiberianEagle tarafından yazılan gönderiler

havalarinsesi.com/attachment/7353/havalarinsesi.com/attachment/7354/Artık yeni bir aya geçiş yapıyoruz ve önümüzde bir sistem var gfs'nin istikrarı gibimi olacak bu yoksa vade geldikçe sistem kırıntımı olacak tahminim kıytırık bir salınımın ortası olacak ao'daki verilere baktığımızda pozitiften nötre doğru düşüş var nötre inmiyor lakin düşüş var buda bir salınım olduğunu gösteriyor.

İstanbul örtü alırmı sahil kesimleri nolur diyenler? : Arkadaşlar daha sistemin ne derecede olduğunu bilemiyoruz CAN adminimiz bu konu hakkında fikirde bulundu sistem dahada bozabilir dahada iyi olabilir benim beklentim bunun ortası.Sahil kesimleri için örtü beklentim belki ama belki cıvık şeklinde olabilir tatmin etmeyen bir örtü yüksek yerlerde örtü birikimini biraz daha iyi derecede bekliyorum yani biraz da sistem rakımlara oynayan bir sistem oluyor.Bu sistemi aldıktan sonra kışı kapatalımmı peki? Hayır tabikide bu sistemden sonra şubatın 20'sine kadar ülkemiz ve avrupa durgun olucak ao +6 +7'lere çıkacak buda ne demek oluyor ilerisinde bir sistem inişi bu sistem iniş tarihinide Sinan Başkanımız vermiştir bu bir tahmindir %100 netliği ve kesinliği yoktur sadece bu tarz olaylara temkinli yaklaşın atmosfer bir gün güneşli ertesi gün yağmurlu o yüzden beklemek gerek.

İstanbul diyagramı ortalama -7'ye inmiş diğer senaryolarıda yanına çekmiş ecmwf sabah güncellemesinde olumlu işaretler var ecmwf'ninde senaryolarında iyiye işaretler var.

Gfs'nin bu istikrarı devam edermi acaba?

-Bunu söylemek için halen erken bu sistemin yüzdeliğini söylemek için pazar- pazartesiyi beklememiz lazım gfs'nin zamanında bize neler verip neler aldığını biliyoruz gfs bu istikrara devam edip ecmwf'de bu şekilde görürse o zaman cm tahmini yapmaya başlarız.

Bunlar için çok çizilip yazılan detaylar var elbette bir çok etkene bakılması gerekiyor.

Ocaktaki sistemdede herşey uyumluydu ama elimiz boş çıktık o yüzden bekleyip şuanda model ve diyagram takibi önemli artık sistem 100.saatlere dayandı.

Kendi şahşi görüşüm:Gfs ilerki günlerde 850'yi ne derecede soğuk verecek belli değil beklentim İstanbulda örtü oluşacak ama ne kadar tatmin eder o size kalmış.

4-7 şubat aralğınıda gelen soğuk salınımı Ülkemize beklemiyroum tahminimce salınım orta avrupaya yarıycak bize gelecek olan sistemi 8-14 şubat aralığında bekliyorum.

4-7 şubat:Orta Avrupa

7-14:Doğu avrupa ve Ülkemiz

Şubatta beklediğim sistem aralıkları.

Eps verilerindeki çıkan sonuçlar niteleğinde 1-2 şubata kadar yb yatık vaziyette üstümüzde sonrasında toparlanarak 3-4 şubat tarihlerinde üstümüzden gidiyor ve ülkemize soğuk akışı için koridor açılıyor ilk salınımı 4-8 şubat tarihleri arasında bekliyorum ikinci salınımı ise 12-18 şubat tarihlerinde bekliyorum.

Şahsi Tahminim gelecek olan 24-25 ocak tahmini için pek bişey kalmadı ya az batılı yada az doğulu bir şekilde gelicek batılı şekilde gelirse ben istanbulda kar bekliyorum sahil kesimleri hariç.Karadeniz adına çok güzel bir sistem güzel cm'lere oynayacak gibi aynı şekilde doğu anadoluda ciddi bir birikim bekliyorum.

Ay sonu sistemi için 24-25 ocaktaki sistem ülkemize giriş yaptığı için sistemden sonra azor üstümüze yatıyor ve ay sonu sistemini öteliyor ay sonu beklenilen sistem 3-7 şubat aralığına kaymıştır o tarihlerde sistem beklentim yüksek şubatın ikinci haftası tekrardan pozitif durumda olacağız sonrasında şubatın 3.haftasında tekrardan ülkemiz soğuk tarafta kalabilr.