Konveksiyonel (Konvektif) Yağışlar Nedir?

• Resmi Gönderi

Konveksiyonel yağış

250px-Konvektionsregen.jpg

Yükselim yağışının oluşumu
    250px-Wagga-Cumulonimbus.jpg
    Yükselim yağışına neden olan Kümülonimbus bulutu
    Konveksiyonel yağış ( Konvektif yağış, Kırkikindi yağışı, Yükselim yağışı) ısınan hava parselinin, her 300 metre (1000 fit) mesafede adyabatik olarak 3 derece soğuyarak içeriğindeki nemin yoğunlaşması sonucu oluşan kümüliform bulutlarının neden olduğu yağıştır. Yükselen hava parselinin sıcaklığı çevredeki havadan daha sıcak olduğu müddetçe hava yükselme devam eder ve parselin daha sıcak olduğu atmosfer tabakalarında hava kararsızdır. Çevresel sıcaklık ile parsel sıcaklığının birbirine eşit olduğu yükseklik denge seviyesi olarak adlandırılır. Denge seviyesinden itibaren hava kararlıdır ve aşağı yönlü hava akımı başlar. Denge seviyesi ne kadar yüksekte bulunursa, kümülonimbus bulutlarının dikey gelişme imkânı bir o kadar fazladır. Parsel sıcaklığı ile çevresel sıcaklık arasındaki fark çok fazla olan bir bölgede, dikey rüzgar da fazla olduğundan oluşabilecek konvektif bir fırtınanın hortum ve dolu yapma kabiliyeti artar.
    Konvektif yağışlar genellikle sağanak olarak tabir edilen, kısa süreli yağışlardan ibarettirler.
    Şimşek aktivesi, konvektif yağışları stratiform tipi bulutların neden olduğu kararlı hava yağışlarından ayıran en önemli özelliğidir.

• En sevdiğim yağışlardır çok severim.

• Öğlene kadar uyuduğum zamanlarda beni yataktan hoplatan yağış türüdür. Aksiyonu felan beni benden alıyor. Hiç ummadık anda karşı taraftan simsiyah bulutları görünce hemen eve doğru koşardım taa o uzaktan şimşeklerin çaktığını görünce. Evi korumaya alıyordum. Bazen öyle bir şiddetli yağıyor ki anlatılmaz. Radardan baktığımda kıpkırmızı renge bürünüp bizim ilçeyi vuruyordu