Akdeniz Bölgesi Meteorolojik Hava Durumu Yorum Konusu

• Bence yaşadığın yerde yağmadıkça bir anlamı yok ya benim imkanım vardı ama gidesim gelmedi.

• Resmi Gönderi

Arkadaşlar selamlar. Sezonun ilk etkili sistemini bölgemiz olarak yavaş yavaş geride bırakıyoruz. Kar alan yerlerimiz oldu. Almayan hayal kırıklığına uğrayan şehir merkezlerimiz oldu. Ama açıkçası takibi ve heyecanı mükemmel bir sistemdi benim için. Düğümünü hala çözemedik bırakın sistemi...

Sistem henüz etkisini tam olarak yitirmiyor. Maraş civarına hala ciddi kar yağışları bekliyorum özellikle kuzey kesimlerinde.. Hatay'da ciddi sağanak geçişleri sürecek yarın da... Genel olarak kar bakımından dağlarımızı, aslında 300 metre üzeri neredeyse her yeri doyuran, yağış bakımından da gayet güzel bir sistemdi..

Size, özellikle Hatay'lı hemşehirlilerime bahsettiğim sürpriz tarih olayı ne?

Şimdi arkadaşlar riskli mi riskli fakat gördüğüm kadarıyla yazacağım. Kesinlikle umut aşılama gibi bir derdim yok.

graphe3_00000___36.1572_36.2066_Hatay (1).gif

Diyagramda görüldüğü üzere bu gece ve yarın yağışın çok büyük çoğunluğunu sıkı sağanaklar şeklinde alıyor Hatay. Sonrasında yarın akşama doğru 850 hpa sıcaklıkları tekrar 0 ve altına iniyor. Ve ayın 7 sinde yağış sonuna kadar kademe kademe düşüyor. İhtimal var mı? Arkadaşlar az da olsa ihtimal var. 850 hpa - 2 değerlerine inerse - ki mümkün olabilir takip edilmeli- yağışın son demlerinde ufak da olsa bir kar geçişi yakalayabiliriz Hatay merkez olarak. Ben yarın akşam bir sıcaklık takibi yapacağım. Ufak tefek de olsa havada görmek mutlu edebilir bizleri. Takdir elbette sizlerin...

Sonrasında devamında çok sert soğuklar bizleri bekliyor. Kuru soğuk. Fena ayaz yiyecek çoğu şehrimiz. Merkezler çok rahat şekilde gece 0 ve altını görebilecek. İç kesimlerdeki Burdur Isparta'yı söylemiyorum bile. Sıfırın altında 10 lu değerler işten bile değil oralar için. Hastalık havası diyebileceğimiz soğuklar. Tedbirimizi alalım..

Hemen ardından ayın 10 11 12 sinde mevcut soğuk atağın üstüne Akdeniz'in vermesini beklediğim bir tepki AB'si var. Yönü çok belirsiz. Bugün Suriye. Yarın Adana, uğramadan güneyden geçip de gidebilir. O AB hem sağlam kar yağışı potansiyeli taşıyor. Hem de sağlam yağış potansiyeli taşıyor. 4 gözümle takipteyim o sistemi. Ihtimal yüzde olarak çok yüksek bir ihtimal değil. Fakat hangi sistem %100 ihtimalle geldi ki?

Bu ihtimalin ardından asıl beklediğim sert sistem ayın 17 18 indeki Sibirya ihtimali olan sistem şu an o sistemin rotasının Kafkasya olduğu görünüyor modellerde. Fakat çok uzun bir süre var. Bizim için olumlu sinyaller var modellerde birkaç güncellemedir. Uzun vade olmasına rağmen çok ciddi bir sistem. Bölgemizde özellikle kıyı kesimlerinin aldığı kar yağışları genellikle Sibirya kökenli oluyor bunu da hatırlatayım. Genel olarak yağışlı periyottan çıktığımız için yağış konusunu vs anlık takiple bilgilendireceğim. Çünkü biliyorum ki şu an yağan yağmur için bile ulan şu yağış kar olsaydı keşke diyenlerimiz var. Ben de dahilim.. Unutmayalım ki bölgemizin dağlarının kar yağışına, kıyılarının ve şehir merkezlerinin de yağışa ihtiyacı var. Bu yağışları kar yağmur bir şekilde alalım ki yaza girişimiz rahat olsun.. Ne gelirse Allah'tan diyerek yazımı noktalıyorum...

Dediğim gibi ilk odağım bu akşam alacağımız kuvvetli yağış. Ve yarın gecenin geç saatlerinden sabaha kadar sıcaklık radar takibi. Hepinize hayırlı akşamlar, güzel bir hafta diliyorum. Sürçülisan ettiysek affola....

• Resmi Gönderi

. O AB hem sağlam kar yağışı potansiyeli taşıyor. Hem de sağlam yağış potansiyeli taşıyor. 4 gözümle takipteyim o sistemi. Ihtimal yüzde olarak çok yüksek bir ihtimal değil. Fakat hangi sistem %100 ihtimalle geldi ki?

İnşaallah,takipteyiz ..Eline emeğine sağlık abim..

Beklenen, özlenen de gelsin Allah'ın izniyle.