Akdeniz Bölgesi Meteorolojik Hava Durumu Yorum Konusu

• Resmi Gönderi

Şu an için söyleyebileceğim şey. Bölgemizin iç kesimleri ve 600+ rakım kar alacak. Bu kesin. Bunu şimdiden söylüyorum. Ancak Hatay, Osmaniye, Kahramanmaraş vb şehir merkezleri çok belirsiz. Zaten daha dediğim gibi. Sistem netleşmedi. Kesin gelecek bilgisine ulaştığımız an daha rahat konuşabiliriz. Bunun için 3 4 güne daha ihtiyacımız var.

Peki rakımı düşük şehir merkezlerinde kar ihtimali var mı?

Evet var. Adana ve Mersin için çok iyi senaryolar yok maalesef. O kadar sert bir sistem olur mu? Orası da belli değil. Ama benim şahsi fikrim kar sınırı o şehirlerde çok düşebilir. Bakın. Sistem gelirse. Bunu tekrar söylüyorum. Sistemin gelmeme ihtimali de var. Hatay, Osmaniye Kahramanmaraşta kar olabilir. Kahramanmaraş tabii ki rakım avantajı ile alacaktır kar yağışını. Bu elbette şahsi fikrim. Sistemin gelmesi durumunda Göller yöresinde sıkıntı olmaz. Her türlü yağış halinde kar alırlar. Keza Antalya'nın rakımı yüksek kesimleri yine şanslı yerlerden. Ama bu sistem için biz beklentimizi düşük tutalım. Sonra gelmezse üzülmememiz için. Ama ben sistemin gelmemesi için bir sebep görmüyorum. İnşallah sistem gücüne güç katarak gelir ve hiç kar görmeyen yerlerimiz de kar görür. Şimdilik bütün güncellemeleri güncele bağlı olarak heyecana kapılmadan veya kötü çıktı diye üzülmeden sabırla takip etmekten başka çaremiz yok. Vade yaklaştıkça sorularınıza daha net cevaplar verebilirim.

Hepinize iyi geceler diliyorum. Sağlıkla kalın.

• Resmi Gönderi

Öğlen güncellemesi muazzam soğuklara sahip bir çıktı verdi. Ancak yağış neredeyse yok. Yağış nasıl olursa olsun kar olabilecek bir soğuk var. Elbette hem soğuk hem yağış çok çok değişkenlik gösterecektir. Şimdilik üzülmek için veya sevinmek için hala erken. En azından Pazartesi akşamına kadar erken. İnşallah yağışımız artar da bölgemiz de kar görür. Bu ihtimal var. Başka seneler ile kıyasa gerek yok. Önümüzde bir sistem var. Ve onu yorumluyoruz. Yok o sene gelse kar olmaz bu sene gelse olmaz. Böyle söylentilere kulak asmamanızı rica ediyorum. Kimseyi ümitlendirmiyorum. Beklentimizi düşük tutup takibe devam edelim. Bu güncellemeye göre soğuk çok iyi. Tekrar söyleyeyim. Ancak yağış çok az. Ben bilgilendirmelere devam edeceğim. Siz de konumuzu takipte kalın.

• Resmi Gönderi

Şu an modellerde görünen çıktılara göre soğuk. Ama çok soğuk günler olacağı artık kesin gibi bir şey. Ancak maalesef bu soğuklara karşın bir AB oluşmuyor. Ve biz kupkuru soğuk yiyoruz. Özellikle bölgenin doğusu yağmur bile almıyor. Dilerim ki siklon ülkeye biraz daha doğulu girer ve hepimiz mutlu oluruz.

• Şu an modellerde görünen çıktılara göre soğuk. Ama çok soğuk günler olacağı artık kesin gibi bir şey. Ancak maalesef bu soğuklara karşın bir AB oluşmuyor. Ve biz kupkuru soğuk yiyoruz. Özellikle bölgenin doğusu yağmur bile almıyor. Dilerim ki siklon ülkeye biraz daha doğulu girer ve hepimiz mutlu oluruz.

gfs sabah -3,-2 dereceler verirken şimdi 7 dereceye kadar çıkmış ama diyagramlar hala fena değil

• Resmi Gönderi

Şu an modellerde görünen çıktılara göre soğuk. Ama çok soğuk günler olacağı artık kesin gibi bir şey. Ancak maalesef bu soğuklara karşın bir AB oluşmuyor. Ve biz kupkuru soğuk yiyoruz. Özellikle bölgenin doğusu yağmur bile almıyor. Dilerim ki siklon ülkeye biraz daha doğulu girer ve hepimiz mutlu oluruz.

Bunu dün yazmıştım. Bu akşam GFS çıktısı bir ab patlattı bizim için. Bölgemizi de gömdü. Beklentimiz o AB. Şu anki görüntü güzel. Bozmamasını diliyorum. Eğer bozmazsa bölgemizin neredeyse tamamı kar görecek. Adana ve Mersin merkez dahil. Ayın 19 u için konuşuyorum. Henüz 11 gün var. İnşallah bozmaz diyelim ve takibimizi sürdürelim.