Küresel ısınma global warming

• Resmi Gönderi

Buradan devam

"La ilahe İllallah muhammeden resulullah"

"Allahümme salli ala seyyidinâ Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammed"

"Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve resulühü"

• Resmi Gönderi

Dünya'da bulunan Nükleer santraller.

O zaman Avrupa'da, Fransa'da Amerika'da Amerika Birleşik Devletleri, Asya'da Çin. Senin söylediklerinin tam tersi oluyor. Birşeyler yazarken biraz araştırma yapalım üstadım.

havalarinsesi.com/attachment/16863/

Sadece nükleer santral sayılarına bakarak mı karar veriyorsunuz. Peki o ülkelerdeki kişi başına düşen yeşil alan metrekare ölçümlerine de baktınız mı?. Mesela İstanbul'da kişi başına düşen yeşil alan metrekare ile Londra New York Berlin Amsterdam şehirlerindeki kişi başına düşen yeşil alan metrekaresine bakınız!. Ben New York'ta Berlin de bulundum ve gerçekten de ağaçların kesilmeden etraflarından dolandırılarak çekilmiş hatları gördüm. Connecticut ta izinsiz olarak evinin köşesindeki ağacı kesen bir komşuya verilen 42.600 dolarlık cezayı biliyorum. O santrallerin ve sanayi işletmelerinin şehir merkezinin ne kadar dışında kurulu olduğunu biliyor musunuz peki?. Elbette bilmiyorsunuz!. Kaz dağlarındaki ormanların nasıl acımasızca talan edildiğini ekranlardan gördük ne yazık ki!. Ayrıca saydığınız ülkeler o kadar nükleer santrallere sahip olmalarına rağmen her mevsimi layıkıyla yaşıyorlar. Biz bir tane dahi nükleer santral sahibi olmadan mevsimleri yaşayamaz olmuşuz. Bir de saydığınız ülkeler kadar nükleer santral sahibi olsak sanırım en az 20 yıl önce başlardık şu anki gibi mevsim yaşamaya ne dersiniz?. Siz de bir şeyler yazarken eksik değil tam araştırma yaparsanız mesela o ülkelerin nükleer santral sayılarını araştırmışken aynı ülkelerin nasıl bir planlamayla iklimsel dengelerini bizden daha iyi korumayı başardıklarını da eklerseniz daha rasyonel olur sanırım. O ülkelerin nükleer enerjiyle başaramadığını biz salt betonlaşmayla başardık. Helal olsun bize yahu değil mi?.

Ayrıca gelişmiş ülkelerde kişi başına ortalama yeşil alan minimum 30 metrekaredir. Ülkemizde ise ortalama 1metrekare ila 8 metrekare arasındadır. Sadece İstanbul'un son 30 yılına bakınca bile yeşil alan sayımızın ne kadar daraldığını ve beton cenneti haline getirildiğini rahatlıkla görebiliyoruz.Yazık.

Dostum senin Amsterdam dediğin yer bizim İstanbulun ilçeleri kadar nüfüsü yok. Amsterdamı bırak Hollandanın İstanbul kadar nüfüsü İstanbul kadar yok. Agaç kesme yada diğer yeşillikleri yok etme açısından konuya değinmişsin.amsterdam da 20 milyon insan olsa ortada nasıl bir durum olurdu.?

Ayrıca ustad hocanın verdiği örnek küresel ısınmayı en çok etkileyen örnek.

Agaç ile yeşillik ile hava durumları düzenlmez.

Önce zehirli gaz salınmlarını durdurmak Lazım.

Betonlaşma ise ayrı bir boyut oda yine yukarda bahsettiğim durumdan ibaret 20 milyon insanı bir yere tıkarsan betonda olur yeşilşikte kalmaz.

Sen sadece İstanbulu baz alıyorsun olmaz ki. Sana şöyle örnek vereyim bir çoban olsan 10 koyuna mı daha iyi sahip çıkarsın yoksa 100 mü

Diger ülkelerde durum bundan ibaret hatta Amerika da bu durumlar yüzünden eyaletlere ayrıldı.

Kişi başına 30 metre yeşillik istiyorsan önce nüfüs dağılımını düzenlemen lazım.

Ya üstünüze alınmayın sizin isminiz üzerinden genel konuşacağım ama şu işlere dini karıştırmayın. Herkesin inancı kendine. Allah dememiş ki bina yaparsanız sizi cezalandırırım kar yağdırmam. Ayrıca eğer inancınız İslam ise bu tip olaylara Allahın karışmadığını bilmeniz gerek. Japonyanın %90'ı ateisttir mesela ama belli yerlerine her sene 10 metre kar yağar.. Çin dünyanın en iğrenç ve düzensiz ülkesidir ama Muson yağmurları orayı etkiler.. Şehircilik politikaları yanlış onu herkes biliyor ama mantıklı düşününce din ile bağlantı kurmak mantıksız geliyor.

Sarp Özdoğan üstad kendi konunu Kontrol eder misin? Arkadaşlarımız soru sormuşlar senden cevap bekliyorlar.

EEE New York nüfusu kaç kişi. Tokyo nüfusu!. Küresel ısınma var elbette de peki neden en çok görülen ülkelerin başında ülkemiz geliyor?. Sadece İstanbul mu peki?. Türkiye'mizin soğuk hava deposu illerde bile kuraklık var . Ağaçla yeşillikle hava durumu düzenlenmez mi?. Ya şaka gibisin!. Ağaç dediğin havadaki nemi tutar hava sirkülasyonunu artırır. O ağaçlara vuran yaz ve bahar güneşi ağaçların topladığı nemin buharlaşarak bulut oluşumuna iyi katkı sağlar ve haliyle yağış imkanı artar o şehrin ve o ülkenin. Y hala nükleer santral küresel ısınma nedeni diyorsunuz ki doğrudur evet elbette öyledir. Peki neden o ülkeler kış mevsimini her halükarda bizden iyi yaşayabiliyor. Çünkü ormanlarını yok etmiyorlar bizim gibi. Ormanlarıyla ve çevresel kirliliği minimize ederek dengelemeye çalışıyorlar doğalarını. Biz ise bir sürü pislik bırakıyoruz sadece İstanbul boğazına be kardeşim. Ya bir kere olsun dürüstçe kabul edelim ki içinde yaşadığımız coğrafyanın kıymetini bilmiyoruz. Bu kadar net!. O zehirli gaz salınımını ormanlarınızı ağaçlarınızı yok ederek çevreyi kirleterek dengeleyemezsiniz. Valla ben New York'ta gökdelenlerin ilerisinde Central parkı gezdim saatlerce. Oksijeni hissettim bolca da içime çektim. Adamlar bir şekilde betonla doğayı gazla doğayı dengelemeye çalışmışlar. Bizde saldım çayıra mevlam kayıra anlayışı hakim.

• Resmi Gönderi

EEE New York nüfusu kaç kişi. Tokyo nüfusu!. Küresel ısınma var elbette de peki neden en çok görülen ülkelerin başında ülkemiz geliyor?. Sadece İstanbul mu peki?. Türkiye'mizin soğuk hava deposu illerde bile kuraklık var . Ağaçla yeşillikle hava durumu düzenlenmez mi?. Ya şaka gibisin!. Ağaç dediğin havadaki nemi tutar hava sirkülasyonunu artırır. O ağaçlara vuran yaz ve bahar güneşi ağaçların topladığı nemin buharlaşarak bulut oluşumuna iyi katkı sağlar ve haliyle yağış imkanı artar o şehrin ve o ülkenin. Y hala nükleer santral küresel ısınma nedeni diyorsunuz ki doğrudur evet elbette öyledir. Peki neden o ülkeler kış mevsimini her halükarda bizden iyi yaşayabiliyor. Çünkü ormanlarını yok etmiyorlar bizim gibi. Ormanlarıyla ve çevresel kirliliği minimize ederek dengelemeye çalışıyorlar doğalarını. Biz ise bir sürü pislik bırakıyoruz sadece İstanbul boğazına be kardeşim. Ya bir kere olsun dürüstçe kabul edelim ki içinde yaşadığımız coğrafyanın kıymetini bilmiyoruz. Bu kadar net!. O zehirli gaz salınımını ormanlarınızı ağaçlarınızı yok ederek çevreyi kirleterek dengeleyemezsiniz. Valla ben New York'ta gökdelenlerin ilerisinde Central parkı gezdim saatlerce. Oksijeni hissettim bolca da içime çektim. Adamlar bir şekilde betonla doğayı gazla doğayı dengelemeye çalışmışlar. Bizde saldım çayıra mevlam kayıra anlayışı hakim.

WinteR arkadaş bravo.. Aynen tam da bunu anlatmaya çalışıyorum. Planlamamız yok. Nüfus dağılımı iktisadi faaliyetler vs bunların yerleşkesi ve doğa ile uyumu mutlaka planlanmalı demek istiyorum. Mesela New York sahillerini gezdim Connecticut sahillerini gezdim temiz yani. Çöp vs atılmamış denize.Doğa ve çevre planlı şekilde temiz tutulmaya çalışılmış. Yoksa elbette sadece yeşili ormanı korumakla hava durumunu düzeltemeyiz o düşünceye elbette katılıyorum. Aslında hava olayını karma değerlendirmeyle ve planlama yoluyla düzeltme yapabiliriz diyorum. Nükleer enerji, termik santraller, ormanlar, ağaçlık alanlar ,nehirler, dereler , sanayi üretim yerleri, tarım alanları, hayvancılık alanları vs vs... Çok sayıda değişken etkiliyor iklimi ve doğal olarak da hava durumunu..

Monoton. ben mi dinden bahsettim. Pardon!.Benim ilk cevap yazdığım şahıs Allah tan bahsetmiş. Ben de Allah'ın biz insanlara akıl verdiğinden bahsettim. Şimdi bu mudur dini atmosfer olaylarına karıştırmak. Akıldan ilimden bahsediyorum burada siz dini karıştırmaktan bahsediyorsunuz.Şaka gibisiniz kusura bakmayın ama!.

Sonuçta doğanın dengesini bozan bizler değil miyiz?. Japonların dini beni ilgilendirmez ben zaten dinden bahsetmedim. Ben yaratıcının bir doğa yaratmış olduğunu ve belli kanunlarla yaratmış olduğunu bizim de bu kanunu çiğnediğimiz için iklimsel bozulmanın olduğunu belirttim.Burada dinden değil doğadan bahsediyorum. Japonlar demek ki doğaya bizden daha saygılı ki ve tabi coğrafi konumunun da olumlu etkileri vardır belli yerleri çok kar alabiliyor. Bizim bol kar alan illerimiz coğrafi alanlarımız bile artık kar almakta zorlanıyor arkadaşlar. Yani lütfen yanlış anlaşılıyorum!. Asla din değil konum. Tamamen doğadan bahsetmeye çalışıyorum. Benim inancımın hava olaylarına bir etkisi yoktur ki. Ya da herhangi birisinin inancının hava olaylarına gram etkisi olamaz zaten. Allah, karışmaz tabi ki çünkü insanoğluna akıl vermiştir de ondan karışmaz zaten.Bilmem derdimi anlatabildim mi monoton arkadaş.