Üyelerin Şahsi Tahminleri

• Resmi Gönderi

Evet, Ocak ayının ikinci haftasında bir sistem görünüyor :D Ancak Ocak ayının ikinci haftasına kadar genel bir soğuma yok.

İlk harita bugün için GFS tarafından hazırlanmış. GFS'ye çok güvenmesem de neredeyse bütün modeller GFS'ye yakın gidiyor.

850temp_20201227_00_186.jpg?

İkinci harita da 10 Ocak için hazırlanmış.

850temp_20201227_00_348.jpg?

Aşağıdaki bu harita da 11 Ocak için hazırlanan 500 hPa sıcaklık haritası.

gh500_20201226_12_384.jpg?

Yılbaşını mevsim normallerinin 6-8 derece üzerinde geçireceğiz. Bu durum Ocak ayının ikinci haftasına kadar devam ettikten sonra havada belirgin bir soğuma oluşabilir.

Uzun vadeli olmasından dolayı modeller değişebilir ancak çoğu model 10 Ocak ve sonrasında belirgin bir soğumayı işaret ediyor.

Eğer sistem bu şekilde gelirse Ankara da bu sistemden nasibini alır gibi görünüyor. Ancak bu şu anda sadece bir ihtimal. Benim de bildiğim bir şey yok sadece sistemler bu şekilde :D

Ocak ayının ilk haftasında bu durum netlik kazanabilir. Yılbaşına karlı bir şekilde giremeyeceğiz maalesef . Ancak Ocak, bizi sevindirebilir.

2021 yılının herkese sağlık, neşe ve umut getirmesini diliyorum :D

• Kışlar kötü de geçse hiç kar yağışı görülmemiş bir kış mevsimine az rastlarız bu yüzden en azından havada da olsa bir iki tane kar yağışı alabileceğimize inanıyorum. Tabii bu örtülü kar umudumu yitirdim anlamına gelmiyor Ocak ortası sistemine güveniyorum bize güzel şeyler sunacak. Tamamen tahmin dışı hislerim ve düşüncelerime bağlı olarak söylüyorum bunları.

Bunu buraya alalım Y_usu_f

• Son gelen avrupa modeli verilerine göre ay ortası güçlü polar atak yola çıktı geliyor.Balkanlara ciddi birikim yapabilir bu kar.Trakya şanslı bölgelerimizden:okey:

• Avrupa son zamanların yine sert sistemine hazırlanıyor.Bize de parça gelecektir kuvvetli soğukların doğulamasıyla

• Avrupa son zamanların yine sert sistemine hazırlanıyor.Bize de parça gelecektir kuvvetli soğukların doğulamasıyla

İnşallah Hocam.

• Resmi Gönderi

Son veriler ışığındaki tahminimi burada paylaşıyorum İstanbul bu gece yarısından sonra hızlı ve etkili bir sağnak yağış alacak. Perşembe akşamından itibaren Orta Akdeniz üzerinden gelecek ılık ve yağışlı havanın etkisine girecek. Pazar günü lodos fırtınasıyla birlikte sıcaklıklar 20 derece ve üzerini görecek Afrika atağı sayesinde. Pts Salı da yağış var lodosla birlikte Önümüzdeki hafta sonuna doğru muhtemelen perşembe cuma gibi Kuzeyden büyük olasılıkla Kırım üzerinden gelecek olan soğuk ve yağışlı havayla birlikte sıcaklıklar 10 ila 15 derece azalacak ve kky ve kar yağışları yavaştan başlayacak inşallah.

Written by тaяaηтυℓa

• herkeze merhabalar tekrardan..ne zaman meteoroloji bişey yazsa gelip önce buraya bakıyorum, doğrumu diye.iki senedir üyeyim çok sistem gördüm istanbula uğramadan otobandan direk giden..bu seferde o seferlerden biri bence..havada bile göremiycez çünkü buraya üye olduğumdan beri bir tek şunu öğrendim.hava öyle çok önceden tahmin edilebilen bir doğa olayı değilmiş.her dakika değişebiliyormuş. son 5 senedir anladıkki dünya ısınmış ve artık o doğal kar yağışını alçaklar artık göremiyecek. he bir olay oldu ve ince bir tabaka bıraktı diyelim..sizce keyifli olurmu. şunu açıkça söylüyeyim biz batıda olanlar için kar bir keyifdir ,doğuda olanlar için bir külfet olabilir onu bilemiyorum.yani kısacası okadar keyifsiz bir dönemdeyizki geçen senelerin deneyimiyle yine istanbulu teyet geçiceğini bildiğim için gram ümidim yok.

• Resmi Gönderi

Ocak ortası muhtemel sistemde İstanbul için maalesef kar olasılığı düşüktür. Çünkü; muhtemel sistem öncesi bol bol sert lodos yiyeceğimizden ötürü sıcaklık yer yer 20 dereceyi görebilir. Gelmesini beklediğimiz sistem polar kökenli olup sıcaklığı 20 derece birden düşüremeyecektir. Keşke 15 derece ve altında kalabilseydi sistem öncesi hava sıcaklığı. Özellikle İstanbul' un kar yağışı alması için sistemin hemen akabinde yeni bir polar atak almamız gerekir. Sıcaklık fazla yükselmeden gelecek bir polar soğuk akımı kar yapacaktır. Eğer olmazsa Sibirya yükseği kaynaklı soğuk atak almamız gerekiyor İstanbul için. Tabi rüzgarın yönü de önemli burada!. Eğer karayel eşliğinde bir polar atak olursa beklediğimiz sistem en azından İstanbul örtü de oluşturabilecek kar alabilir. Çünkü soğuma biraz daha güçlenir ama yağış kısmı biraz törpülenir elbette. Kısacası sistemin önce gelmesi kesinleşsin de yağış şekli ne olur rüzgar yönü ve gücü ne olur gibi detayları o zaman konuşuruz.

• Model de 13-14 sistemi netleşmeye başladı.850 ye takılmadan karayel ile istanbul kar ile tanışır.Bu arada trakya şanslı demiştik son verilerle birikim dahi yapabilir

• 2 sistem şeklinde düşünelim ocak ayını.Asıl baba sistem zaten ilerde gelecek.İlk sistem karayelli ikincisi kırım kökenli olacak gibi ancak ilki istanbul adına daha iyi olabilir.Yine belirtmek gerekirse havada kar dışına çıkmaz öyle cm rüyalarına girmeyelim.Şubat ayı daha iyi duruyor

• Resmi Gönderi

Hiç unutmam 2006 2007 kışıydı kayda değer bir yağış yoktu 15 ocak sonrası gece ufaktan kar yağmaya başaldı ve diğer gün öğlen sonuna kadar aralıksız sürdü 80 cm kuru kar birikti o günü hatırladıkça umutlanıyorum en sağlam son kış 2012 di şubat sonuna kadar sürekli sistem vuruyordu nisan ayına kar yığınlar apartmanların 2 . Katına dayalı duruyordu o günlerde nankörlük edip neden durmuyor bu kar erisin artık bıktırmıştı şimdi mumla arıyoruz

• Model de 13-14 sistemi netleşmeye başladı.850 ye takılmadan karayel ile istanbul kar ile tanışır.Bu arada trakya şanslı demiştik son verilerle birikim dahi yapabilir

Izmirin sansi varmi