ercan1978 tarafından yazılan gönderiler

Bizler gibi karseven ama kara hasret olan,karsevgisini kaybetmeyen,bekleyen ercan1978

Aklıma siz geldiniz..Arada gelir yazar cizersiniz.. İnşaallah İstanbul da yağan kar size de " tamam işte bu" dedirtmistir umarım.

Herkese hayırlı geceler.

sevgili whisper gerçekten dediğiniz gibi oldu,sabah uyandım ağaçlarda kar yollar sessiz tamda beklenilen oldu..inan hergün girip yorumlarınızı okuyorum..bu arada hatırladığınız içinde ayrıca mutluluk duydum..şu an burada olsanız bir :çay: ikram ederdim.ilk çayınız benden olsun.saygılar ve güzel muhabbetler dilerim

herkeze selamlar saygılar .bende sizin gibi kar kış kıyamet seven biri olarak ,aralık ayı gelince düzenli olarak 4 yıldır bu forumu takip eder gelicek sistemler hakkındaki tahminlerizi okurum.ilk yıllar sanırdımki hava olayları uydudan bakılır ,bulut gelir yağar bırakır. 4 yılın ardından şunu öğrendim, artık istanbul gibi bi yerde ,kar yağışının olabilmesi için ,estonyanın beraber kalıp ispanyanın 4 gol atması,sırbistanın hollandayı yenmesi,bizimde k.irlandaya mağlup olmamamız gerekiyormuş..inanın o kadar zormuş yani..burada hep sistemleri izledim.sistem geliyor tam gelicek,azor gazor alçak basınç kuzeyli rüzgarlar,gfs ,kgs fbı ve cia dahi müdahalede bulunuyor.hooopp yağmur olarak alıyoruz..86 kışında ilkokuldaydım ,çok kış yaşadım istanbulda ,son 5 yılda anladımki o eski kışları görmek artık mucize.bırakın eski kışları ,kar görmemiz bile havada bir kaç tane..4 yıl önce bekledim yağmadı,sonraki sene dedimki hadi kalkın karsa çıldıra götürücem sizi kar görün,şubatta gittim bir hafta kaldım yağmadı..son iki senedir de yağmıyor.umudum var mı? gram yok.yine de bu foruma girip bakıyorum okuyorum,çünkü muhabbetiniz güzel.istanbulda olanlara tavsiyem ,kar görmek istiyorsanız uludağı takip edip günü birlik gidip gelmek.ben ne sistemler gördüm balkanlardan giriş yapıp ,istanbul çevre otobanınıdan ,istanbula uğramayanlar,deniz etkisi yapmayanlar,azorun bozduğu,rüzgarın yetmediği..neler neler.en çokda ne hoşuma gidiyor biliyormusnuz bu formda..sevgiliyi bekler gibi beklemesi herkezin.ha geldi gelecek,bence gelir,yok olmadı :)) güzel insanlarsınız,kar yağması hala size güzel duygular veriyor.bi tarafınız hala çocuk kalmış ,bence bu forumdakilerde gördüğüm bu..hepinize saygılar,düzgün ve saygılı muhabbetiniz içinde hepinizi tebrik ediyorum.

herkeze merhabalar tekrardan..ne zaman meteoroloji bişey yazsa gelip önce buraya bakıyorum, doğrumu diye.iki senedir üyeyim çok sistem gördüm istanbula uğramadan otobandan direk giden..bu seferde o seferlerden biri bence..havada bile göremiycez çünkü buraya üye olduğumdan beri bir tek şunu öğrendim.hava öyle çok önceden tahmin edilebilen bir doğa olayı değilmiş.her dakika değişebiliyormuş. son 5 senedir anladıkki dünya ısınmış ve artık o doğal kar yağışını alçaklar artık göremiyecek. he bir olay oldu ve ince bir tabaka bıraktı diyelim..sizce keyifli olurmu. şunu açıkça söylüyeyim biz batıda olanlar için kar bir keyifdir ,doğuda olanlar için bir külfet olabilir onu bilemiyorum.yani kısacası okadar keyifsiz bir dönemdeyizki geçen senelerin deneyimiyle yine istanbulu teyet geçiceğini bildiğim için gram ümidim yok.

bu seferde oynak bir sisteme denk geldik arkadaşlar...dün baktığım türkiye üzerindeki koyu mavilikler,bi el sallayıp geçiyor,yerine açık maviler geliyor..dün çocuklara azır olun okullar perşembe cuma olmayabilir dedim...demez olaydım

can... şu marmara yoğun kar yağışı altında diyorsun ya...ondan önce dediklerinin hepsi boşa çıkıyor..siklon azor basınç hangi terim varsa..ağzın bal yesin..

iyi günler arkadaşlar..müsadeniz olarusa sinan bey size bir sorum olucak.geçen sene forumda baya bir kar gelicek diye beklemiştik istanbula..o zamanda bir sistem tufanı kopmuştu tarihler verilmişti..fakat havada bile zor görmüştük..bende sizden çalıp evdeki çocuklara şu tarihde kar var şöyle yağıcak böyle yağıcak diye söylüyordum..haliyle alay konusu olmadım değil:) neyse sorum şu ,bu bizim pek anlamadığımız şu paylaştığınız haritalar , geçen seneden farklımı..türkiye nufusunun 4 de 1 i istanbulda..haliyle kar görmeyen insanlar biziz..başka illerde olan insanlar bu lafıma alınmasın ama farzımisal kastamonu merkeze yağmasada köylerine yağıyor ..bizde öyle bi yerde yokki gidelim..kartepe ye gitsen 3 saat sürüyor..yerde ufacık..şu beklenen ve ne hikmetse bi türlü yağmayan kar..sizce bu sene artık yağarmı..sizin gözleminiz bu sene geçen seneden farklımı..bu paylaşımlarınızdan 2 senedir anladığım tek şey ,kar yağmasının bir çok olasılığın yanyana gelmesiyle olduğudur..kar geliyor diyolar hopp marmara sıcakmış,soğuk geliyor diyolar azor denen şey bozmuşmuş..alçak basınç yüksek basınçla karşılaşmış ondan yağmamış....lafımı toparlarsam,olasılık yüzdesi geçen senelere göre bu sene fazlamı..saygılar..

pencereden bakıyorum şu an gaziosmanpaşada liverpool havası hakim..yağmur gri ve soğuk..ailecek sabah pencerelere koştuk ekrandan görünen tablo rönesans tablosu çıkmadı..çocukların yüzü turşu satıyor..azcıkda bana bir sitem yok değil..şu an kahvaltıdayım ve çocuklar sanki vali benmişimde tatil etmemişim gibi beni süzüyorlar...herzaman olduğu gibi geç gelicek sanırım saadet...istanbul gaziosmanpaşadan bildirdim..bu arada günaydın

herkeze selamlar..bilgili arkadaşlara bi sorum olucak..sizce cuma günü kısmetse istanbulda başlıycak kar okulların tatil edilmesine sebep olabilirmi.bari perşembeden çocukları alıp bi yerlere kaçmak maksadıyla soruyorum.yani hayatı etkiliycek diye okullar bi gün önceden kapatılabilirmi?

İlk siklonun oluşturduğu sistemin tahmini yarın akşam. (3-6 Ocak)

buyrun bide siklon kelimesi çıktı..arkadaşlar şu çok kullandığınız kelimeler için bi konu başlığı açarmısınız..bizim gibi bilmek isteyenler için faydalı olabilir..siklon azor deniz etkisi 850 hpa felan gibi şeyler için..

Sistem soğuk güçü tartışmasız çok güzel çokta iyi. Öyle bir dalış yapıyor ki kamikaze uçakları gibi düştüğü yerde infilak edecek durumda ülkemizin basınç ve rüzgar değerleri buna elverişli olmadığından modeller farklı farklı çıkabilir. Ülkemiz adına sonuçlar kötü.

Kötü den kastım kar yapmaya yada saf kar durumları değil deniz etkisi ile karışık siklon ve hızlı basınç değerleri değişimi.

Yani modellere baktığımızda of felan soguklara bak ne kar yapar cm ve metrelerin konuşulması yanlış.

Bu sistemde kar yağsın görsel ve kar topu oynamaya elverişli olsun öpelim başımızın üstüne koyalım.

buyrun burdan yakın...bu biz kar bekleyenler için kötü haber sanırım..

valla eğer bu dedikleri 6*7*8 sistemi gelirse şu önceden tahmin eden arkadaşa büyük bi bravo demek lazım..bence bu güzel bi bilgi yorumlama ve tecrübe eseri..yukarıdaki ısı haritasına baktım ( türkiyeyi iki saat bakmak suretiyle zor buldum) 6 sından sonra güzel bir soğuk geliyor demekki..ben o arkadaşı şimdiden tebrik ediyimde..bide bi yerler var mor renkte..oraları nereleriyse allah yardımcıları olsun...bazen winter arkadaşın hani hareketli olan haritayı yolladığı linke basıyorum..saat saat hareket eden haritaya..bi yerde türkiye yi buluyorum harita tık değişiyor sonra araki bulasın..nerdeydi bu türkiye derken yine değişiyor hoop gene şaşı bak şaşır oluyor..en son mausun okunu orda bırakmayı buldumda kurtuldum..siz saygıdeğer arkadaşlara gerçekten güzel seviyeli ve ayrıca keyifli bir sayfa kurduğunuz için ayrıca teşekkür ediyorum.

öncelikle herkeze günaydın..can beyin yukarıda saydıkları yerler istanbuldan çok tekirdağa yakın:)..tarihi sur içine yağıyorsa bence istanbul orası,yakıda heryer istanbula bağlanıcak,zaten nefret ediyorum bu şehirden...nerde o eski hava durumu haberleri..yoğun kar geliyo derdi bünyamin sürmeli havaya bakardık açık güneşli sonra bi bastırırdı heryer kar..şimdi yoğurdun kaymağı gibi ince bi tabaka sonra çamur..bazen yorumlara bakıyorumda,kimi arkadaşlar bazen yok yağmıycak tahminler şöyle böyle önceden sallamayın diye ince bi sitem yazıyolar..ya azcıkda keyif alın , burdakiler nasada meteorolog değil ya? keyifle beklenen bir olayı tahmin etmeye çalışıyorlar o kadar..normalde deniz etkisi azor kelimelerini duyupda oraya vize varmı diye bakıcak tipler, burda bilenlere ahkam kesiyor..sanırsın milli eğitim müfredatını yeniden hazırlıyoruz..yağarsa izleriz yağmazsa bekleriz..erciyesde oteli olan yok burda sanırım müşteri beklesin..güzel bir kar yağışı haberlerinizi dikkatle bekliyorum,sayın bilgili arkadaşlarım..

inşallah sinan bey..böyle bu konuda bişeyler bilmekde güzel olsa gerek..yok azor yok sistem hareketleri deniz etkisi alçak basınç ,bilmem ney haritası...şurda toplanırlarsa kalabalık geliyorlar filan gibi ..benim merak ettiğim şu meteorolojinin sayfası neden çok dandik..genelde tutmayan tahminlerle dolu..sanki adam işe geliyor.çıkarıyor kafayı pencereden bakıyor evet hava kapalı..yazın hava kapalı ..der gibi tahminleri oluyor..sorarsan istanbul büyük şehirmiş tutmayabilirmiş..sanki londra moskova newyork küçük..bilen birileri olarak siz bunu neye bağlıyorsunuz?

öncelikle herkeze günaydın ..bazen keşke boluda otursaydım diyorum..internetten haberlere bakıyorsun başlık kocaman puntolarla DİKKAT YOĞUN KAR GELİYOR..basıyosun üzerine boluda başlıycak olan kar diye girizgah başlıyor..sanırsın bolu izlandanın başkenti..ocağın ilk haftasında yağmasını tahmin ettiğiniz kar döner dolaşır yine boluya yağar ben biliyorum..istanbulun yüksek yerlerine diye bi haberle biter..40 yaşıma geldim .çocuğumdan daha çok bekliyorum kar yağmasını..bizim gibi sade vatandaşın bildiği iki terim var zaten..biri balkanlardan gelen,diğeri sibiryadan gelen..sanırım makbulü sibiryadan gelen..gerçi o bölgeden ne gelse güzel oluyor;) dedim topluyum çoluğu çocuğu şu popüler olan kars gezisine gidiyim diyorum trenle..kar görelim diye..yorumlara bakıyorum okadar full oluyorki hint banliyo trenlere benziyor artık diyolar..şu ocakda şöyle kaliteli bi sistem gelsede sağlı sollu 3-5 gün sürse ne var yani..