Üyelerin Şahsi Tahminleri

• Resmi Gönderi

Geçtiğimiz sistemi istanbul olarak beğenmeyenler şimdi 27-28 sisteminden pay çıkarmaya çalışıyor sırf verdiğimiz tarihler geldi demek için geçin bunları Allah aşkına.Söyledik buradan İstanbul sahil kesimi kar almadıkca istanbula kar geliyor demem.Geçmiş sistem de havada kar dışına çıkmaz demiştim öyle de oldu ocak ayı istanbul için kar konusunu kapamıştım kendi adıma.Süreçte aynen beklediğim gibi gidiyor.Asıl kış şubat itibari ile başlıyor durum sertleşecek vurkaç sistemleri kovalamaya gerek yok ay sonu sistemi istanbul için sistemcik dahi olamaz.Şubat başı ilk haftası ilk sistem gelecek şubat ortası ve sonlara doğru işler daha da sertleşecek gibi duruyor

İnşallah dediğin gibi olur kadeşim.

• Resmi Gönderi

sistemde hakim ruzgar belli degil heralde tam daha . ocak ayindayiz bi karayel neler yapti gecen sistemde ve 2 sistem aldik o sicaklarin uzerine kar oldu yagdi ege akdeniz. simdi yeryuzude soguk. karayel bu yerden gelir.

ve sistemler nasil basladiysa ole gider genelde pek bilimsel degil ama yaslilar oyle soyluyor. bir kis gec ve sert geldiyse oyle gidermis. sonbahar uzadimi kis kiyamet kopacak diye soylenmeye baslardi rahmetli dedem. antalyada erik agaclari cicek acmis. ayvalarinda masallahi var kocaman kocaman bu sene kisimiz cetin heralde :)

model bunlar senaryo yani asa yukari butun olasiliklari deneyecektir ki illa birinden birisi tutsun. bazi ciktilardada kasti olarak hesap kitap yapip illaki mudahale ediyorlardir. su sira bir iki sinoptigi i baz almak yerine bunlarin tumunun ortalamalarindan uretilen diyagramlara daha cok guvenmeli.

• Resmi Gönderi

ecmwf sistemleri orta vadeye aldiginda arasini makaslama egilimi gosterir akdeniz enlemlerinde. bu senaryoyu seviyor. daha denemedi sanirim bu iki sistem icin heralde azor un konumu ile alakali. iki sistemden birinemi ihtimal vermiyorlar. birini zayiflatip digerini guclendirebilir. patern i cozemedi hicbir model. bir yerlere bir seyler gelecek ama nasil. bu sezon hic alisik olmadigimiz bir patern ile bogusuyoruz... akdeniz hala cok sicak. cozulmesi gereken anadolu ve avrupanin guneyi paradoksu. bence her model son 48 e kadar her turlu degisime acik. son 48 e kadar 180 derecelik donusler olabilir. her halukarda takibe devam.

• Yurdumuz 12 şubat itibari ile sibirya üzerinden gelen soğuk havanın etkisi altına girecektir , buna bağlı olarak ege üzerinden gelen yağışlı hava ile birlikte özellikle güney marmara basta olmak üzere tüm yurtta cok kuvvetli kar yağışları beklenmektedir , 17 subata kadar sürecek sibirya soğuk atağında yer yer gece marmarada -20 dereceler , egede -7 -8 akdenizde 0 ve -1 derecelere düşeceğinden tarım ve zirai işlerle uğraşanların kuvvetli don hadisesine karşı tedbirli olunması gerekmektedir.

Mizah :kralice:

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen ColdFire10 ().

• Resmi Gönderi

Yurdumuz 12 şubat itibari ile sibirya üzerinden gelen soğuk havanın etkisi altına girecektir , buna bağlı olarak ege üzerinden gelen yağışlı hava ile birlikte özellikle güney marmara basta olmak üzere tüm yurtta cok kuvvetli kar yağışları beklenmektedir , 17 subata kadar sürecek sibirya soğuk atağında yer yer gece marmarada -20 dereceler , egede -7 -8 akdenizde 0 ve -1 derecelere düşeceğinden tarım ve zirai işlerle uğraşanların kuvvetli don hadisesine karşı tedbirli olunması gerekmektedir.

Mizah :kralice:

havalarinsesi.com/attachment/21381/

• CAN hocam İnsAllah ben Sinan hocamızın bilgilerine güveniyorum , ve inanıyorum ki İzmir de dahi örtü oluşturup kar topu oynanacak kadar bir soğuk hava ve kar yağışı gelecektir . Allah in izniyle

• Resmi Gönderi

Kalsın burada SurgunGezegeni

Hadi dersin ki o karar uzun vadeli tahmin yaptık 3 5 gün oynayabilir. Bunu kabul ederiz. Ama görüntü açık Şubatın ilk 15 günü sistem yok gibi gözüküyor

• 27-28 Ocak sisteminin vade yaklaştıkça güçleneceğini düşünüyorum. Sonuçları itibariyle 15 Ocak cuma günü sabah saatlerinde görülen durumdan daha iyi olacaktır. Marmara bölgesinin genelinde örtü beklentim mevcut. Kimi yerlerde ince bir örtü kimi yerlerde ise 20 cmi bulabilecek bir birikim söz konusu. Bu yerlerin neresi olacağı siklonun hareketine bağlı olarak pazartesi günü belli olacaktır. Tekirdağ, Çanakkale, Balıkesir, İstanbul Avrupa yakasını şanslı görüyorum şimdilik.

• Burdan bas bas bağırırken bizi etiketleyip bunlarla ay sonu görüşcez deniyordu.Neymiş aylar öncesinden tahmin yapılmazmış..Analiz değerlendirme ve tahmin süreçleri meteoroloji de çok hassastır.yakın vade 1-2 güne orta vade 3-5 güne kaydı özellikle sinoptikte siklonlu sistem varsa.Neyse diyeceğim şu ocak ayında istanbul merkez için hava da kar dışında beklentim yoktu.gelelim şubata şubatta daha sert ciddi ataklar alacağız 11-13 şubat gibi tarihleri not alın bir yere bu aralıkta kuvvetli atak olacak bölgesi henüz belli değil şuan da uzun vade tahmini olduğu için biraz daha takibe ihtiyaç var

• 27-28 Ocak sisteminin vade yaklaştıkça güçleneceğini düşünüyorum. Sonuçları itibariyle 15 Ocak cuma günü sabah saatlerinde görülen durumdan daha iyi olacaktır. Marmara bölgesinin genelinde örtü beklentim mevcut. Kimi yerlerde ince bir örtü kimi yerlerde ise 20 cmi bulabilecek bir birikim söz konusu. Bu yerlerin neresi olacağı siklonun hareketine bağlı olarak pazartesi günü belli olacaktır. Tekirdağ, Çanakkale, Balıkesir, İstanbul Avrupa yakasını şanslı görüyorum şimdilik.

Cumartesi günü şöyle bir tahmin yapmıştım

Bu şehirlere Edirne, Kırklareli ve Bursa'yı da ekliyorum. Sistemin yıldızının Tekirdağ olacağını düşünüyorum yarım metreyi bulan ilçeler olabilir. Hepimiz için hayırlısı olsun.

Not: Aynı mesajı Marmara bölgesi sayfasına da yazdım. Moderatörler gerekli gördüğü takdirde ikisinden birini silebilir.

• Ben demiştim demek istemiyorum ancak bilim de ortada.Az çok analiz etsek sonuç ortaya çıkıyor he izlanda kökenli sistem kar yapmaz mı tabi yapar beylikdüzü yaptı balkanlar aldı trakya aldı ancak İstanbul merkez(sahil) izlanda kökenli sistemlerde sınırda kalır.Karayel o kadar etkiliydi ki saatteki hızı bi ara 60 km/h gördü ona rağmen yer seviyesi sıcaklığını balkanlarda iyi kar olmasına rağmen İstanbul genele yayamadı.Dew point zaten 1 altına inmedi haliyle de yağışın max seviyesi yağmur olarak alındı.Üstüne basarak söylüyorum kış yeni başlıyor aman aman hergün soğuk geçmeyecek tabi ki.Şubat ilk haftadaki sistem de yüksek üzerimize çullanacak malesef eski şubatlarda ki gbi sıcaklıklar zirve yapacak ama arkası sağlam gelecek dediğim tarihin arkasındayım o tarihler de Balyoza hazırlanın..

İyi akşmlar

• Bu arada bu sezon geçtikten sonra aranızda olacağım tamamıyla.O zaman zaten kim olduğumu da söylemiş olurum.

• Resmi Gönderi

11 civarı sistemi pardon balyozu yavaş yavaş gözükmeye başladı. :kralice: :kralice:

:kralice::kralice::kralice:

"La ilahe İllallah muhammeden resulullah"

"Allahümme salli ala seyyidinâ Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammed"

"Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve resulühü"