Üyelerin Şahsi Tahminleri

• 2018'in küresel ısı dalgası rekorları kırmaya devam ediyor, bu kez Norveç, Finlandiya, Estonya'da ... devam Avrupa ve Batı ABD'de daha fazla ısı Bekleniyor.

oVVm3m.png

• Merhaba,

Ao şu anda nötr ve önümüzdeki 2 hafta nötr ve çok hafif negatif fazlar arasında hareket edecek;

Grönland, İzlanda ve tüm orta enlemlerde karmaşık jeopotansiyel yükseltiler etkili olacağından bu durum nao'da da nötr faza sebep olacak.

İskandinavya üzerinde yüksek basınç hakimiyeti devam etmektedir; Bu durum orta ve Güney Avrupa'da alçak basınç oluşumunu desteklemektedir. Geniş alana hakim olan yüksek basınç kıta genelinde normallerin üzerinde sıcaklıklara sebep olurken; İngiltere ve Güneydoğu Avrupa'da normallerin altında sıcaklık görülmektedir;

Önümüzdeki hafta Avrupa genelinde yer seviyesi sıcaklıkları yüksek seyretmeye devam edecek. Güneydoğu Avrupa'da normallerin altında olacak;

Yağışlar Avrupa genelinde normallerin altında Güneydoğu Avrupa'da normallerin üzerinde olacak;

İlerleyen günlerde İskandinavya üzerindeki yüksek basıncın batıya doğru hareket etmesiyle Rusya'nın kuzeyinden kıta Avrupa'sına normallerin altında sıcaklıklar gelecek. Batı Avrupa hariç havalar serin olacak;

Fakat kıtanın güneyinden dalacak azor nedeniyle Avrupa'ya genel olarak yağışsız bir dönem gelecek. Ülkemizde Denize girmek isteyenler için uygun bir dönem;

Uzun vade;

Kutup dairesi vortex görünümüne baktığımızda Stratosferik Polar vortex'in normallerin üstünde güçlü olduğunu görüyoruz. (Stratosferik alçak basınç güçlü olduğu takdirde güneş ışınları kutup denizine daha zayıf ulaşır. Bu durum kutup buzullarının erimesini yavaşlatır)

Troposferik vortex ise yüksek hakimiyetindedir. Normallerin üstünde troposferik yüksek basınç kuzey Avrupa'da sıcakların kırılmasını sağlayacak.

Ağustos Ayı Geneli

Genel olarak kutup bölgesi ve Batı Avrupa'da yüksek hakimiyeti devam edecek. Bu durum kutup buzullarının erimesini sağlarken yukarıda bahsettiğim üzere stratosferik alçak basıncın güçlenecek olması sebebiyle bir tık erime yavaşlayacak.

Ağustos genelinde Yer seviyesi sıcaklıklarında çerçevelik bir görüntü bekleniyor;

Enso

Ekvatoral pasifikte suyun ısındığını görmekteyiz. Bu durum El-nino işaretlerini kuvvetlendiriyor. Aynı anda Kuzey ve alt Atlantik'te soğuk su ortaya çıktı. Bu durum kasırga ya da güçlü kasırga oluşumunu engelleyecektir. Soğuk alt Atlantik kuzeyinde sıcak su ve onun kuzeyinde yani Grönland ve İzlanda güneyinde tekrar soğuk suyun olduğu bu patern bize pozitif Ao'lu bir kış görüntüsü vermektedir. Değişime açıktır;

MJO

Mjo 6. Fazda zayıf seviyede bulunmaktadır. İlerleyen günlerde iyice zayıflayarak etkisini kaybedecektir.

6. Faz Doğu ABD'de alçak oluşumunu destekler. Bu durum Grönland yükseğinin oluşmasına ve Batı Avrupa'da serin ülkemizde sıcak havalara sebep olur ancak bu fazda çok zayıf ve etkisiz olacağından küresel jeopotansiyel yükseltiyi etkilemeyecektir.

Saygılarımla,

SiberianTiger

• 29 Temmuz tarihini baz aldığımızda Deniz buzu ile ilgili son durum;

Pasifik Tarafı

- Bering Denizinde buz kalmadı

- Chucki Denizinde erime devam ediyor. Şu anda 2010 yılının oldukça altında buz var.

Atlantik Tarafı

- Baffin Denizi 6k eridi

- Grönland 5k eridi

* Barents tamamen eridi

- Kara sea 2k eridi , şu anda 56k kaldı

- Laptev 6k eridi

- Beaufort 5k eridi

- Merkezi kutup denizine 11k eridi

- Kanada adaları 3k eridi

- Doğu Sibirya denizinde erime durdu

Diğer Denizler

- ST. Lawrence tamamen eridi

- Hudson Körfezi 4k eridi, şu anda 75k var ve hemen hemen 2010 ortalamalarında.

- Okhotsk tamamen eridi

Önemle bahsedilmesi gereken bir durum var. Grönland'ın doğusunda bulunan fram boğazında normallerin üstünde olan yüzey sıcaklığı buzulları rekor seviyede eritti. Bu durum kış için Grönland'da yüksek basınç oluşumunu zorlaştıracaktır. Bu durumda Kuvvetli negatif ao oluşmaz. Yani soğuklar batı Avrupa'ya kaçmaz.

Ayrıca bir de qbo ile ilgili bilgi vermek istiyorum;

Qbo çok kuvvetli negatif fazda hareket ediyor. Benzerlik olarak 2006, 2011 ve 2013 kışı öncesi koşullar var. Bu da bize kış mevsiminde yine güçlü bir stratosferik bölünme işaretleri vermektedir. Kim bilir belki bu sefer bölünen bir parça bize gelir ve büyük bir efsane yaşarız.

• Resmi Gönderi

@SiberianTiger eline sağlık çok dikkat çekici olan bu olayı cımbızla aldım

( Doğu Sibirya denizinde erime durdu )

Manyetik alan etkisi Kuzey kutbunun manyateik alanı doğuya doğru ilerleme gösterdiğinden bu erimenin durduğunu düşünüyorum

"La ilahe İllallah muhammeden resulullah"

"Allahümme salli ala seyyidinâ Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammed"

"Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve resulühü"

• @SiberianTiger eline sağlık çok dikkat çekici olan bu olayı cımbızla aldım

( Doğu Sibirya denizinde erime durdu )

Manyetik alan etkisi Kuzey kutbunun manyateik alanı doğuya doğru ilerleme gösterdiğinden bu erimenin durduğunu düşünüyorum

Olabilir açıkçası bu konuyu araştırmadım.

• Resmi Gönderi

Olabilir açıkçası bu konuyu araştırmadım.

Vaktin varsa araştırman iyi olur güzel sonuçlara varabilirsin benim çok kısıtlı zamanım olduğunundan derinlere inemiyorum

• Kutup girdabı üzerinde Engelleme Yapan Batılı Rüzgarlar (Jet stream) Normal da Soğuk havanın güneye kaçmasını engeller. Bu durumun pozitif ao olduğunu işaret etmiyor mu?

Birde El nino dan bahsetmişsin benimde kışa yaklaştıkça ele alacağım konulardan biriydi sanırım seninde beklentin şimdilik el nino gibi duruyor?

• Resmi Gönderi

ANALİZCİ şuan için %70 oranında el nino beklentisi Var ama en az bir ay daha beklemek lazım gibi

• Kutup girdabı üzerinde Engelleme Yapan Batılı Rüzgarlar (Jet stream) Normal da Soğuk havanın güneye kaçmasını engeller. Bu durumun pozitif ao olduğunu işaret etmiyor mu?

Birde El nino dan bahsetmişsin benimde kışa yaklaştıkça ele alacağım konulardan biriydi sanırım seninde beklentin şimdilik el nino gibi duruyor?

Rosby Rüzgarlarıdır bahsettiğiniz. Bu rüzgarlar pozitif ao oluşturmaz; pozitif ao oluşturan; kutup bölgesi Avrasya, Sibirya veya Grönland'daki jeopotansiyel durumdur. Çok geniş bir konu. Sonra detaylı konuşalım.

Evet Hafif El-nino'lu bir kış bekliyorum.