HAVA KÖŞESİ (Coğrafyacının yeri)

• Ocağa geçii hızlı öfkeli olacak.Soğuk periyoda gireceğiz kombiler cayır cayır yanacak kıyı kesimler ay sonu ocak başını beklesin.İç ve doğu kesimler nasibini alacak güzel dönem olacak.500 hpa o kdr güzel görünüp soğuğun yeterli olmaması izlanda kökenli sistemler alacak olmamızdan kaynaklı o yüzden ecmwf çıktısı şuan göremiyor saatleri yetmediği için ancak ay sonu ocak başı gelsin asıl sistem orada.Diyagram güzel ancak yetersiz sıcaklık biz istanbullular için kesmez bizi.Biraz daha sabır

Hocam aslında ücretli veriler uzun vadeyide gösteriyor ecmwf ninde paraya kıyıpta vermeye değmez bence beklicez artık :) sonra mazallah değişir filan illaki değişecek ancak soğuk periyotta kalacağız :)

• Ecm 144 sonrası çok değişir.Gösterse de bi anlamı yok. Amerika ve avrupa modeli yükseği göstersin mütabakat sağlasın yeterli

• Hava tahmini dinamik bir süreçtir.Taze veriler geldi ve gfs senaryo denemelerine devam ediyor.Hiç birşey oturmadı zaten sistem kesin sadece gücü ve etkin bölgesini takip ediyoruz.Potansiyelli mi evet cm bırakır mı evet ama sadece kar yapıpta geçebilir yani kışa yeni başlıyoruz öğlen çıktısı sıcak denemelerine devam ediyor.Sistemi modeller bazen soğuk senaryo eşliğinde bazen sıcak senaryo ile gösterir.Orta yol bulununca noktayı koyarız..

• 1-2 gün dinlenin arkadaşlar döndüğünüzde herşey güzel olacak B)görüşmek üzere..

• Yeni yıl itibari ile Kış başlıyor herkes uykusunu iyi alsın B)Bu arada baba sistemi aralık ayına göre oldukça soğuk sistemi burun farkıyla kaçırdık.Bu sistemleri çok göreceğiz o yüzden üzülmeyin.Bu sene soğuk geçecek..

• Öncelikle bir sistem Avrupaya gidecek gibi duruyor umarım biz alırız çok ciddi bir sopuma olacak avrupa üzerinde..

• Tarih olarak şu an ocak ilk haftası çıkmadan diyebilirim tam netleşmedi Ben avrupa diyorum olurda Türkiyemize gelirse bayram havası yaratır

• Hocam yılbaşında veya o tarihlerde etkili bir sistem beklentiniz var mı ?

• Ama akşam o tarihlerde sistem var dediniz hocam

Benim için yıl başı 31 aralık 1 ocak :) kar olacak ki yılbaşı kar var diyebileyim..Ocak ilk haftası içerisinde bir salınım gözüküyor..Takibe değer bir salınım 2 güne netleşir Avrupa atağı olabilir en başından beri söylüyorum ama avrupaya bırakmamak için de takip etmek lazım kuzeybatı kesimlerimizi de yine de etkileyebilir