HAVA KÖŞESİ (Coğrafyacının yeri)

• Sibirya bileşenli soğuk hava dalgası Loading…İhtimalleri konuşmaya başlayalım ufak ufak :bakış:

• Resmi Gönderi

Sibirya bileşenli soğuk hava dalgası Loading…İhtimalleri konuşmaya başlayalım ufak ufak :bakış:

Ben sizi takip ediyorum hocam sessizce

"La ilahe İllallah muhammeden resulullah"

"Allahümme salli ala seyyidinâ Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammed"

"Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve resulühü"

• Hafta içi güncel veriler modellere yansısın bir de öyle görelim son durumu..Yükseğin konumu sistem de büyük rol oynuyor her zaman ki gibi.Eğer sistem gelirse bloklar ve nisana kadar soğukta kalırız

• Malum durumlardan dolayı açıkcası kış hevesim kaçtı.

2022-2023 kış sezonu istanbul ve sahil kesimler adına bitmiştir.Büyük değişim olursa bilgilendirme yaparım.

Yaza geçişte kuraklık tehlikesi beklemiyorum el nino geçişi kışa göre yağışlı bir yaz bekliyorum ve akabinde de güzel bir 2023-2024 kışı gelebilir.

İyi bakın kendinize

• Resmi Gönderi

Malum durumlardan dolayı açıkcası kış hevesim kaçtı.

2022-2023 kış sezonu istanbul ve sahil kesimler adına bitmiştir.Büyük değişim olursa bilgilendirme yaparım.

Yaza geçişte kuraklık tehlikesi beklemiyorum el nino geçişi kışa göre yağışlı bir yaz bekliyorum ve akabinde de güzel bir 2023-2024 kışı gelebilir.

İyi bakın kendinize

Bakalım hocam. Deprem bölgesinde olmama rağmen yağış yağmur kar ihtiyacı var ülkenin. Takip etmeye devam edeceğiz en azından yağış, iç bölgelere kar takibi yapmamız lazım. Dediğimiz gibi El Nino'ya geçişte umarım yağış miktarımız artar.

• Uzunca bir aradan sonra tekrar merhaba,

Öncelikle aksiyonu bol bir sürece girdiğimizi belirtmek isterim karadeniz üzerinde oluşan 990 mb siklonik oluşum tekrardan bize belirtti ki son 24 saate kadar her an herşeyi yapabiliyor. doğu marmara ve batı karadeniz üzerinden karaya oturması ile zonguldak civarına hasarlı bir fırtına bırakıyor..İstanbul için öğlen saatlerinden itibaren yağış batısından başlayarak gücünü de azaltarak artık veda edecek.

Gelelim önümüzde ki sürece, kim ne derse desin atmosfer bir oluşuma girerse biz ona patern diyoruz, bu oluşum bir süre devam eder mesela yüksek etkisine girseydik çoğunluğu yüksek etksinde aralık ve ocak başı devam ederdi yani kasım bize her kış öncesi hemen hemen hep bir fikir vermiştir.Şimdi bu kışın ana fikri de şu bu kış hızlı başlıyoruz 25 kasım aralık başı sistemleri olacak ardından aralık içinde yine bu patern bizi soğuk tarafta bırakacak.Şimdi endekslerin negatife yani avrupa yı soğuk bizi sıcak tarafta bırakacak etkisi de olacaktır bu da kışın 2.yarısı yani ocak sonu şubat ayları ülkemiz adına sıkıcı bir kış ve ortlama üstü sıcaklık beklentim var.Şu yaşayacağımız 1.5 ay güzel olup geçmiş kış fikrine bağlı kalarak kışın geri kalanının ılıman ve yağışlı geçmesini bekliyorum.

NOT:

Tahmin öngörü modellerden ziyade geçmiş bilgi bikimi ile yapılmıştır bu sene kuvvetli nino senesi olacağı için geçmişte çok örneği olmamakla beraber yağışı bol sıcaklığı sınırda olan yerler olacaktır.Kısacası istanbullu bu sene lodos arkası kar sistemlerini görebilir.

Herkese iyi pazarlar