Karadeniz Bölgesi Meteorolojik Hava Durumu Yorum Konusu

• Resmi Gönderi

Merhaba arkadaşlar foruma yeni kaydoldum.Amatör olarak meteorolojiyle ilgileniyorum hava olaylarını takip etmekten büyük haz duyuyorum.Bu gece Rize bir sürpriz yapar mı ne dersiniz (: (:

Merhabalar,iyi geceler . Tekrar Hoşgeldiniz

Dersler,is, gözden kaçıyor sorular kusura bakmayın

Yüzde 90 kar ihtimali var Rize için bu gece

Fevzi Burak

Pandora

Zonguldakli67

>>>WinteR<<<

• Merhaba arkadaşlar foruma yeni kaydoldum.Amatör olarak meteorolojiyle ilgileniyorum hava olaylarını takip etmekten büyük haz duyuyorum.Bu gece Rize bir sürpriz yapar mı ne dersiniz (: (:

yağış olursa kky olabilir sahil kesiminde trabzon doğu sahillerinde kky görüldü diye duydum ve hoş geldiniz diyorum

• GFS ye göre 11-12 sinde iyileşme devam ediyor o gece kar yağışı Doğu Karadeniz de kıyılara yakın yerlerde kar alabilir diye düşünüyorum siz ne dersiniz Fevzi Burak

لا إله إلا الله محمد رسول الله La İlahe İllallah, Muhammedün Resulullah

Efsane Kar Sistemi Beklerken ...

• GFS ye göre 11-12 sinde iyileşme devam ediyor o gece kar yağışı Doğu Karadeniz de kıyılara yakın yerlerde kar alabilir diye düşünüyorum siz ne dersiniz Fevzi Burak

Kıyılara yakıj yer demeyelim biz ona -11 girişleri söz konusu soğuk yağış çakışması da var 11i 12ye bağlayan gece orta ve doğu karadeniz sahil kesiminde örtü beklenebilir artık modellerde iyileşme var hatta gfs diyagramında -15 e inen senaryolarda artış var gem samsuna -12 sokmuş sistemi biraz batılatırsak hem biraz daha süreyi arttırırz hem soğuğu hemde soğuk yağış çakışmasını bakalım ne getirecek önümüzdeki güncellemeler

• Son gfs akşam güncellemesine göre konuşalım.

Batı karadenizde de kısa süreli kar geçişleri görülebilecek duruyor.

Orta ve doğu karadenizde ise soğuk girişi daha iyi düzeyde kıyı kesimler 11i 12sine bağlayan gece ve sabah saatlerinde örtü ihtimali artmış bulunmakta sistem hızlı ilerleyecek yağışlar 12si öğlende orta karadenizde daha hafif olmak kaydıyla doğu karadenizde de yağışlae devam edecek gözüküyor senaryo ortalamasına göre ise akşam saatlerinde bölgede hafif yağışların ardından yağış kesecek don hadisesi riski kıyılarda ihtimal dahilinde ve büyük bir risk taşıyor. Duyduğum kadarıyla termedeki köyümde biraz açma var fındıkta ordu giresundan da fındığın açtığını duydum don vurduğu takdirde yanma ihtimali var bu maalesef kötü yanı olabilir bu sistemin umarım en az zararla karımızı alarak atlatırız.

Akşam ecmwfside önemli ecmwfyide diyagramı çıktıktan sonra(23.15) gibi değerlendirmeyi istiyorum inşallah konumuzu canlı tutalım sistem geliyor B)

Sistemden önceki gün ise değerlendirmemizi daha net şekilde yaparız.

• Fevzi Burak hocam değerlendirme yapacaktınız 23:15 gibi

• Fevzi Burak hocam değerlendirme yapacaktınız 23:15 gibi

biraz müsait değildim ecmwf ana çıktı bir tık sıcak olmuş ancak diyagramda hala iş var ve gece gfssi kendini geliştirerek akşamdan bile bir tık iyi geldi yakın vadede gfsyi genelde ara saatleri daha iyi gördüğümüz için tercih ediyorum yarınki güncellemelere bakacağız artık oynaklıklar var hala

• Fevzi Burak ECMWF sabah cIktIsI daha iyi cikti sanki

• Şunu artık söylemek mümkün bölgemizde kar yağışı olacak ama biz cılızda olsa bir örtü hedefliyoruz bu sistemde orta ve doğu karadeniz kıyılarında. Umarım her şey istediğimiz gibi olur ve en azından bazı sahil kesimlerinde bile kar örtüsü görmek güzel hissettirir.

Ecmwf aynı sayılır sanki hocam bölgemize -8 sinop samsun orduya ise -9 sokmuş gözüküyor.

Fevzi Burak ECMWF sabah cIktIsI daha iyi cikti sanki

• Şunu artık söylemek mümkün bölgemizde kar yağışı olacak ama biz cılızda olsa bir örtü hedefliyoruz bu sistemde orta ve doğu karadeniz kıyılarında. Umarım her şey istediğimiz gibi olur ve en azından bazı sahil kesimlerinde bile kar örtüsü görmek güzel hissettirir.

Ecmwf aynı sayılır sanki hocam bölgemize -8 sinop samsun orduya ise -9 sokmuş gözüküyor.

Giresun Trabzon hocam?

• Giresun Trabzon hocam?

trabzon beni bir tık korkutuyor doğu karadeniz civarlarındaki abden dolayı kar görür ama çevre illerine göre daha az görülebilir.

giresun ise şanslı duruyor yağışı da güzel gözüküyor giresunda sistem tecrübelerimden yola çıkarsam sıcaklıkta sıkıntı olmaz sanırım sabah saatlerinde ince bir örtü olabilir umarım bölge halkı en iyi verimi alır bu sistemden

bu arada don hadisesinin gerçekleşme olasılığı artmış durumda çok zarar vermez umarım