Sohbetimiz Bol Olsun! - Sonbahar Sezonu

• Resmi Gönderi

Fena sallandık ☹️

Geçmiş olsun :/

"La ilahe İllallah muhammeden resulullah"

"Allahümme salli ala seyyidinâ Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammed"

"Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve resulühü"

• Bu kıstan kimsenin fazla bir beklentisi yok sanırım

Analizcilerin tahminlerini ve beklentilerinden bağımsız konuşuyorum, (kendi şehrim dışında konuşuyorum) insanlar geçen senelerde hüsrana uğradılar, bekledikleri sistemler bekledikleri güçlerde gelmedi, çok kısır kışlar geçirdik, ister istemez bu sene de alışılmış beklenti tarzında birşey oluştu herkeste.Mesela geçen senelerdeki heyecanı göremiyorum ben kendimde. olursa olur, gelirse gelir tarzında artık.

• Dolar 10.68₺

Euro 12.03₺

Gram Altın 640₺

Tothenamadı

• Resmi Gönderi

Hayırlı geceler herkese iki gündür rahatsızlanan bir vücut vardı bende yeni yeni toparlanıyorum yoksa bu kadar sessiz kalmazdım .

Önemli bir sorunum yok .

"La ilahe İllallah muhammeden resulullah"

"Allahümme salli ala seyyidinâ Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammed"

"Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve resulühü"

• Resmi Gönderi

Hayırlı geceler herkese iki gündür rahatsızlanan bir vücut vardı bende yeni yeni toparlanıyorum yoksa bu kadar sessiz kalmazdım .

Önemli bir sorunum yok .

Hayırlı geceler... Geçmiş olsun abim..

• Ben doğduğumda bahar gibi baharmış

pasted-from-clipboard.png

لا إله إلا الله محمد رسول الله La İlahe İllallah, Muhammedün Resulullah

Efsane Kar Sistemi Beklerken ...

• Resmi Gönderi

Taşımaya devam

Bunu sohbete attım mi atmadım mı bilemedim..Neyse kar var , köy var , :çay: var :)

5 Tem 2017

Az yazalım bakalım

Eski bir kış masalı anlatalım..Masal dedik lakin masal değil..Sene 70 li yıllar ama ayrıntıyı tam bilemedim..Bir kış 15 tatili için epey meşakkatle ben ve ablam babamın gönlünü ederek köye gitmek için yola çıktık.

Eh araçlar da o zamanlar konfor momfor hak getire ..Koltuklar sallanır,araba sallanır.Yanın da konuşanı duyamazdın gürültüden ve meşhur 302 araçları...Vay anam babam vay hala o yolculuklarımız gitmez gözümün önünden..Yazı bir başka kışı bir başka olurdu..

Nereye gidiyorsunuz bu kış kıyamette? denilince ,cevap köye Afyon!a , bir serzeniş ile-yav yanınıza battaniye alsaydınız diyen çok olurdu.Vallah arabada donardık varana kadar.

Yazmassam olmaz birde üzerimize düşen eşyalar,ıvır zıvırlar olurdu.Yolcu bagajı sözde..Önde lastik raflar dandik,sallantıdan eşyalar patır kütür göktaşı gibi düşerlerdi yerlere.Lastik neyi tutar ki zaten esnemişte esnemiş,eskimiş.

Araç durduğunda bir koşturmaca başlardı öne arkaya doğru.Önde oturanın eşyası arkaya arkadakin eşyası öne kaya kaya giderdi

O sene Kulaya kadar vardık ama ben hala beyaz örtü görememiştim..Epey canım sıkıldı ve sağa sola bakarken uyumuşum..Bir sallantıyla uyandım araç durmuştu..O anı hiç unutamam ablam bilerek uyandırmamış..Kar tipi fırtına ne ararsan burada..Fırladım araçtan diğer yolcularla indim epey karda debelendim..Bir müddet sonra yola devam ettik ve aheste aheste köyümüze ulaştık..Eskiden anayol köyümüzün iiçinden geçerdi yolculuk ulaşım bizim için iyiydi.Gece geç saatte de olsa köyde inmek nimetti..Zamanla oluşan kazalar ve en son bir çocuğun ölümü yolu köyün dışına aldırdı..

Dedem vefat etmiş ama nenem sağdı ve onun yanına gittik.Nenemin evi iki göz ve odunluktan ibaretti..Daha doğrusu kendi yurdunu satmışlar ve evlerinin bitişiğin de bulunan dedemin köy odasını eve dönüştürmüşlerdi..

Sevimli bir oda küçük pencereler..Yere oturunca dahi dışarısı görünürdü,geniş bir alana bakardı görüş mesafesi geniş olduğundan oturmak bile zevkti çünkü Üç yol du ve gece gündüz giden gelen çok olurdu..

İlk gün kuzinenin sıcaklığı nenemin sevecenliği ve neşesiyle geç saatlere kadar oturduk.Benim sohbete he ya gibi bir katkım olmazdı çünkü hem erkektim hemde yaş olarak küçüktüm..Bende tek neşe kaynağı tepsiyle önüme konan çaydı..Verdim gözüne bitene kadar içtim çinko demlikten

Nenemi yazmadan olmaz..Nenem orta boylu ama yaşı dolayısıyla beli eğik dururdu..Belinden ölesiye kuşağı hiç çıkmadı desem yeridir,dedemde kullanırdı kuşak.Kaç metreydi bilmem her zaman beline sarardı nenem ve dedem.

Yzünde kırışıkları bol beyaz tenli gözleri çakır güleç bir kadındı..Dişleri önde 2-3 tane kalmıştı ve onun gülüşü efsaneydi bana.Gülerken arkasına kaykılır ve sadece tıkır tıkır sesler çıkarırdı.Arada öksürüğe tutulur hem güler hemde bize kızardı "sakalı ağarasıca,yaşiyesice"demeyi de ihmal etmezdi,en kötü laflarıydı bunlar..

Nenem yatalım dediğin de saat yine gözüme ilişti .. Her zaman köye gittiğim de o saat gözüme batardı ve sormazdım neyin nesi bu? diye..Tek zilli cam ve galvanizle çerçeveli bir kutusu olan saatti.Lakin zamanı nasıldı hiç bilemedim o yıllar da..Sabah nenem "kalkın öğle oldu"dediğin de saat sabahın körünü gösterirdi Sonradan öğrendim tabiki nasıl bir zaman ölçüsü olduğunu..

Alaturka saat öğrenmişler eskiden ve o gelenek devam etmişti nenemler de..Asıl o saatte önemli olan namaz saatlerini kaçırmamak,sapmamak.Saat 12 gösterir akşam olurdu mesela.Zaten güneşin battığın da 12 yi gösterirdi..

Babam zaten ezani saat gibi birşey derdi,hep ayarlanır ve kurulurdu..Gün uzarken ileri kısalırken geri alınırdı..Bazıları kulaktan kulağa bazıları varsa takvimlerin talmatlarına uyarlardı.Bir dakika ileri iki dakika ileri.yada ayarlanmaz denirse ellenmezdi..Yazdıkça ne kadar yaşım olduğu aklıma düştü :)

Tarhanayı ve çayı içip evimize yollandık..Ama geri gelecek nenemle yatacaktık,yanlız kalmayacaktı..Kendi evimiz de herşey hazırdı sadece soba yakılacak,ev temizlenecekti..Ablamla sabah eve vardık yine kar yağmaya devam ediyordu.Lakin ılık bir hava olduğundan yağan eriyor yollar da çamur deryası oluyordu.Şimdiki gibi değildi yollar köyde.Toprak işte tükürsen çamur olur misali..

Eve ilk girişim de hemen bahçemizin sonuna koşmak oldu.Bahçe duvarımızın arkası yokuş olduğundan köyün benim gibi gereksizleri orada kayık kayarlardı.Curcuna hiç bizim orada eksik olmazdı..Gecenin köründe bile kayık kayan bulunur sesler köye yayılırdı.

İlk 2-3 gün pek yağsada kar tutmadı eridi..Ama sonra verdi mübarek gözüne gözüne hem soğudu hem şiddetlendi..Doldurdu heryeri o sene,her gün yağıyordu zaten..Ben her sabah nenemden vın kendi evimize gelir takım taklavatı ayarlar evin arkasına atlardım.Arkadaşım çoktu ve zaten köyde eğlence kışın oydu kimse kimseye karışmaz güle oynaya vakit geçirirdik...Ben her gün hem slanır hem kururdum..Evde :çay: pişirirdim içene kadar yün çorapları bazen sobanın yanına asardım bazende güneş gören yere koyardım.O senem güzel geçti çünkü hem kar vardı hemde beni frenleyecek kimse yoktu..Birde yağıştan dolayı tatili uzattılar ve köyde 1 aya yakın kaldık ablamla..

Yazarız yine bir kaç eski püskü hatıra..Bu kadar ettik yeter