Ecmwf-Gfs -Model Paylaşımı Yorumlama

• Evet sevgili dostlar epeydir burada tahmin paylaşmadım. Ancak bu kış Sibirya termik basıncın çok kuvvetlenmesi kar ve buz örtüsünün genişlemesi dünya açısından güzel gelişmeler ayrıca 3 yanardağın faaliyete geçmesi de bunlara eklendiğinde olumlu gelişmeler olarak nitelendirmek mümkün. Ancak burada asıl önemli olan Azor İskandinav ve Sibirya şeytan üçgeninin bize çalışmasıdır. Yoksa o güzelim soğuklar heba olur gider. Atmosfer malum kaotik yapısı olması hasebiyle mevsimsel tahminler uzun vadeli öngörüler her an çöp olabilir. Bu yüzden her kışı önceki yıllardaki kışlarla asla mukayese etmem. Her kış nevi şahsına münhasırdır. Elbette uzun vadeli parametreler bize bir fikir verebilir. Ama bu kesinlik ifade etmez. Hele bazıları efendim bu kış 2 güçlü 1 orta 2 ufak sistem ülkemizi etkiler diye tahmin etmiyor mu çıldırıyorum. Allah aşkına zaten İstanbul'da her kış ortalama birkaç sistem ama güçlü ama orta ama zayıf geliyor. Bu şimdi tahmin mi yani? Bunlara itibar etmem asla. Çok detaya girmeden şu kadarını söyleyebilirim. Bu kış Aralık son 10 gününde ciddi hareketlenme söz konusu olacak ve bu süreçte inşallah ilk karlı sistemimizi alacağız diyorum. Asıl sistemin 21 Aralık kışa giriş tarihinden sonra Aralık ayı bitmeden geleceğini düşünenlerdenim. Şimdilik bu genel öngörüm burada dursun şu anki tablo bu şekilde benim açımdan Mevla görelim neyler neylerse güzel eyler.

10 11 Aralıkta sıcaklıklar aşırı derecede artacak gibi mevsim normallerinin 8 ila 12 derece üzerine çıkabilir dikkat etmekte fayda var bilginize. Ardından Orta akdenizden yağış gelecek gibi etkili bir yağış söz konusu 12 13 aralık tarihlerinde.

• IMG_20221206_000333.jpg

Modeller de 48 saat sonra kutup bölgesi tek taraflı (sibirya) soguklarına maruz kalıyor. Olayların asıl baş gösterdiği saatler olsa gerek Amerika kıtası, Grönland bölümü yüksek basınç hakimiyetine geçiyor. Kutup sogukları ise aslında tutucu durumda. salınıma müsait değil. Fakat burda atlantikten kuvvetli gelişen jetler adeta burayı alçak basınç merkezi haline getiriyor. Oluşan ab ler daha da derinlik kazanıyor. İlerlemeye çalışan siklonik alçak basınçlar ise bizim kuzey Dogu tarafımız da bulunan sibirya termiğin baskısı ile yönünü hemen kuzeyden tekrar geldiği yöne çeviriyor.

Avrupa kıtasında yayılan soguklar ise bu alçak basınçlı siklonların bu tür dönüş sebebi ile güneyli sıcak havayı alıp kuzeyden soguk havayı tekrar Avrupa kıtasına bir nevi dökme biçimidir. Buda normal bir durumdur.

Ecmwf özelikle son saatlerdeki siklon hareketini ege açıkları girite dogru yaparsa Trakya başta olmak üzere Marmara hatta ege bölgesini de kapsayan bir sistem hareketini görebiliriz.

Aksi durum bir yok daha çok avantaj bizde soguklar Amerika kıtası yönünde değil sibirya yönünde toplanmış bir işaret bakacak şekilde duruyor.

Burda soguklar Amerika kıtası civarında bu şekilde toplanmış olsa idi ve bu şekilde blokaj durumları olmuş olsa ocak ayının yarısını bu şekilde kaptırdık.

Moral bozma yok görünüm güzel avantaj bizde

• Elinize sağlık hocam